Рішення № 85996618, 19.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2019
Номер справи
360/3791/19
Номер документу
85996618
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3791/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від І відповідача - Ікешова А.І. (довіреність від 13.09.2019 № І-2952/14/12-32-00)

від ІІ відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом

Сільськогосподарського кооперативу «Колос»

до Головного управління ДФС у Луганській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі – І відповідач), Державної податкової служби України (далі – ІІ відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 27 серпня 2019 року б/н (арк. спр. 41-45), просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області від 20 серпня 2019 року № 1257552/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257572/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257576/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257579/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257583/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257592/30796873, від 20 серпня 2019 року № 1257599/30796873 та від 20 серпня 2019 року № 1257606/30796873;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8, складені сільськогосподарським кооперативом «Колос», та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення 01 серпня 2019 року, а податкову накладну від 15 липня 2019 року № 1 датою направлення 31 липня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» укладено договір поставки від 10 червня 2019 року за № 1006, відповідно до якого позивач повинен поставити в адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» соняшник після отримання передплати. На виконання вимог договору від 10 червня 2019 року № 1006 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» надійшли такі платежі: від 15 липня 2019 року на суму 1002750,00 грн, від 16 липня 2019 року на суму 1190160,00 грн, від 17 липня 2019 року на суму 500400,00 грн та 500400,00 грн, від 18 липня 2019 року на суму 600000,00 грн та 600000,00 грн, від 19 липня 2019 року на суму 906000,00 грн та від 22 липня 2019 року на суму 1438200,00 грн.

Отримавши від Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» суму попередньої оплати за договором, відповідно до вимог діючого законодавства позивачем складено та подано на реєстрацію податкові накладні від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8.

Згідно з отриманими квитанціями, які надійшли у відповідь, податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, зокрема, вказано, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення. Позивачем відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, направило в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України повідомлення від 14 серпня 2019 року № 5 щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення позивач додав документи, які підтверджують отримання попередньої оплати (авансу), а саме: договір поставки, рахунок на оплату, виписка по рахунку.

Однак, рішеннями І відповідача від 20 серпня 2019 року за №№ 1257552/30796873, 1257572/30796873, 1257576/30796873, 1257579/30796873, 1257583/30796873, 1257592/30796873, 1257599/30796873 1257606/30796873 в реєстрації податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 відмовлено з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством, а саме договору на придбання соняшника, первинних документів щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» та/або статистичної звітності про врожай та наявність посівних площ.

З посиланням на статті 17, 21, 56, 74, 185, 187, 201 Податкового кодексу України, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, позивач вважає оскаржувані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а податкові накладні від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 такими, що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до Державної фіскальної служби України.

Головне управління ДФС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало відзив від 24 вересня 2019 року б/н, в якому І відповідач у задоволенні позову просить відмовити повністю (арк. спр. 83-90).

Заперечуючи проти позовних вимог, І відповідач зазначив, що за результатами опрацювання податкових накладних Сільськогосподарського кооперативу «Колос» встановлено відповідність платника податків двом критеріям – підпункту 1.6 пункту 1 та підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-08. Підпункт 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку передбачає, що платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України. 26 червня 2018 року комісією Головного управління ДФС у Луганській області прийнято рішення щодо відповідності Сільськогосподарського кооперативу «Колос» критеріям ризиковості на підставі підпункту 1.6 Критеріїв – платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України, про що зазначено в квитанції № 1 про зупинення реєстрації податкової накладної. Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку. Таким чином, податковий орган чітко визначив критерії ризиковості платника податку у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних.

Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, визначено єдиний вичерпний перелік документів, який платник податків має надати на розгляд Комісії, і він не залежить від того, на підставі якого критерію зупинено реєстрацію податкової накладної. Отже, при зупиненні реєстрації податкової накладної на підставі будь-якого з Критеріїв ризиковості платника податків, наданню з повідомленням підлягає один й той самий перелік документів, визначений пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.

Позивачем 14 серпня 2019 року через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надано повідомлення № 5 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Проте до повідомлення було надано лише 3 додатки, а саме – договір поставки від 10 червня 2019 року № 1006, укладений між Сільськогосподарським кооперативом «Колос» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» (покупець); рахунок на оплату від 10 червня 2019 року № 1006, виписаний Сільськогосподарським кооперативом «Колос» на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1»; виписка по рахунку Сільськогосподарського кооперативу «Колос». Проте, до повідомлення надано лише документи на підтвердження попередньої оплати за товар, який має бути поставлений згідно з договором поставки від 10 червня 2019 року № 1006. Жодних документів на підтвердження придбання товару, який в подальшому реалізовано позивачем на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» на загальну суму 6737910,00 грн у кількості 680 тон, платником податків не надано. Не надані такі документи і суду. Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних придбання товару – соняшника позивачем не відбувалось, здійснюється лише його реалізація.

20 серпня 2019 року комісією Головного управління ДФС у Луганській області прийняті оскаржувані рішення за №№ 1257552/30796873, 1257572/30796873, 1257576/30796873, 1257579/30796873, 1257583/30796873, 1257592/30796873, 1257599/30796873, 1257606/30796873 про відмову в реєстрації податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8. Підставою відмови стало недотримання платником податків вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, а саме: ненадання платником податків копій документів, що підтверджують придбання товару - соняшника Сільськогосподарським кооперативом «Колос»: договору на придбання соняшника, первинних документів щодо придбання соняшника, його зберігання і транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай та наявність посівних площ.

Головне управління ДФС у Луганській області вважає, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у відношенні Сільськогосподарського кооперативу «Колос» прийняті з дотриманням норм податкового законодавства, адже платником податків в порушення вимог законодавства не вчинено дій, які б надали змогу Комісії підтвердити дійсність господарських операцій та прийняти рішення про реєстрацію зупинених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі викладеного, І відповідач у задоволенні позову просить відмовити.

Державна фіскальна служба України адміністративний позов не визнала, про що подала відзив від 24 вересня 2019 року б/н, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 75-80).

Заперечуючи проти позовних вимог, ІІ відповідач послався на ті ж обставини, які зазначені у відзиві І відповідачем. Додатково ІІ відповідач зазначив, що вимогу про зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні він вважає передчасною, оскільки згідно з пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, податкові накладні, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної. Відтак, порядок реєстрації зупиненої податкової накладної та дата, якою вона підлягає реєстрації, визначені законодавчо та на час розгляду справи у суді відсутні підстави вважати, що цей порядок буде порушений Державною фіскальною службою України.

На підставі викладеного, ІІ відповідач у задоволенні позову просить відмовити.

В додаткових поясненнях від 30 вересня 2019 року б/н Головне управління ДФС у Луганській області вказало, що в порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивач не задекларував податкові зобов`язання по операціям з продажу соняшника Товариству з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» за податковими накладними від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 на суму податку на додану вартість у розмірі 1122985,00 грн, про що свідчить податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2019 року та додаток 5 до податкової декларації. Також позивач не декларує податкові зобов`язання за податковими накладними по операціям з продажу соняшника Товариству з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», реєстрацію яких в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснено на виконання судових рішень. Зазначене свідчить, що в діях позивача вбачається системність щодо формування податкового кредиту підприємствам – покупцям без сплати податкових зобов`язань до Державного бюджету, що також ставить під сумнів реальність господарських операцій, на підставі яких позивачем виписуються податкові накладні, реєстрацію яких зупинено та які реєструються на підставі рішень судів. Протягом 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області неодноразово на адресу позивача направлялись запити «Про надання інформації та її документального підтвердження», проте поштові відправлення повернуті у зв`язку з закінченням терміну зберігання з відміткою поштового відділення «Адресата не знайдено». За результатами виїздів за місцезнаходженням позивача оперативним управлінням Головного управління ДФС у Луганській області складені довідки від 15 червня 2018 року та від 05 вересня 2018 року про не встановлення місцезнаходження платника податків (арк. спр. 104-107).

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивачем подана відповідь на відзиви відповідачів від 02 жовтня 2019 року б/н, в якій зазначено, що останній не погоджується з позицією представника відповідачів про те, що платник податків має надати на розгляд Комісії документи, передбачені пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, і надання документів не залежить від того, на підставі якого критерію зупинено реєстрацію податкової накладної. Відповідачі неправильно трактують пункт 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, оскільки він передбачає надання платником вичерпного переліку документів, тобто переліку документів не більшому, ніж зазначено у вказаному пункті, та надає можливість платнику податків надати менше документів з урахуванням виду господарської операції. У спірному випадку мала місце попередня оплата за товар. Отже, цілком зрозуміло, що позивач не може надати первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових Форм та галузевої специфіки, накладні, тощо. Вказав, що відповідачі не враховують можливість придбання позивачем товару без податку на додану вартість, що виключає можливість відображення придбання товару в Єдиному реєстрі податкових накладних. Наполягає, що позивач надав всі необхідні документи для реєстрації спірних податкових накладних та ним вживаються на даний час заходи щодо подання уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкових декларацій за грудень 2018 року та січень 2019 року за податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних за судовими рішеннями. Оскільки податкові накладні від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач не міг задекларувати податкові зобов`язання по операціям з продажу соняшника Товариству з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2019 року (арк. спр. 128-130).

Ухвалою від 02 вересня 2019 року позовну заяву Сільськогосподарського кооперативу «Колос» залишено без руху (арк. спр. 38).

Ухвалою від 11 вересня 2019 року про відкриття провадження у справі судом вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-3).

Ухвалою від 01 жовтня 2019 року серед іншого заяву Сільськогосподарського кооперативу «Колос» про заміну сторони відповідача у справі задоволено та замінено відповідача Державну фіскальну службу України правонаступником Державною податковою службою України (арк. спр. 122-123).

Ухвалою від 29 жовтня 2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті у судове засідання на 19 листопада 2019 року о 14 год. 00 хв. (арк. спр. 142-143).

У судове засідання представник Сільськогосподарського кооперативу «Колос» не прибув, про дату, час і місце судового засідання позивач повідомлений належним чином (арк. спр. 149). Заявою від 12 вересня 2019 року б/н позивач просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 67).

Представник Головного управління ДФС у Луганській області у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у відзиві від 24 вересня 2019 року б/н та додаткових поясненнях від 30 вересня 2019 року б/н.

Представник Державної податкової служби України у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання ІІ відповідач повідомлений належним чином (арк. спр. 150). Заявою від 19 листопада 2019 року б/н Державна податкова служба України просила розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 151).

Заслухавши пояснення представника І відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Сільськогосподарський кооператив «Колос» (далі – СК «Колос») є юридичною особою, ідентифікаційний код 30796873, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Щорса, буд. 68, основний вид діяльності 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, як платників податків перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДФС у Луганській області, Старобільське управління, Марківська ДПІ (Марківський район), про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 11 вересня 2019 року за № 1005735006 (арк. спр. 47-50).

СК «Колос» є платником податку на додану вартість, про що свідчить свідоцтво № 200085857 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб`єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (арк. спр. 71).

Відповідно до протоколу засідання комісії Головного управління ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, від 26 червня 2018 року за № 114 на виконання пункту 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, на підставі підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-08, СК «Колос» визначено ризиковим платником податків (арк. спр. 92-93).

Судом встановлено, що 10 червня 2019 року між СК «Колос» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» (Покупець) укладено договір поставки № 1006, відповідно до пункту 1 якого Постачальник зобов`язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату – соняшника (Товар) у порядку і на умовах цього Договору (арк. спр. 12, 96).

Згідно з умовами вказаного договору загальний обсяг товару, який повинен поставити Постачальник, становить 680,597 тон (пункт 2), ціна за тону товару з урахуванням податку на додану вартість становить 9900 грн (пункт 3); оплата здійснюється у безготівковій формі, шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок Постачальника (пункт 5); Покупець зобов`язується здійснити попередню оплату у розмірі 100 % вартості товару до 31 липня 2019 року (пункт 6); Після отримання 100 % попередньої оплати вартості товару, Постачальник зобов`язується передати Покупцеві товар до 31 вересня 2019 року (пункт 7).

СК «Колос» виписано Товариству з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» рахунок від 10 червня 2019 року № 1006 за договором поставки від 10 червня 2019 року № 1006 на оплату соняшника у кількості 680,597 тон, ціна з ПДВ 9900,00 грн, сума з ПДВ – 6737910,30 грн, у тому числі ПДВ – 1122985,05 грн (арк. спр. 13, 96 зв.).

Згідно з банківською випискою за період з 15 липня 2019 року по 22 липня 2019 року ПАТ «Банк Восток» на рахунок СК «Колос» зараховано кошти від Товариства з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» наступними платежами, а саме: 15 липня 2019 року зараховано 1002750,00 грн, 16 липня 2019 року зараховано 1190160,00 грн, 17 липня 2019 року зараховано 500400,00 грн, 17 липня 2019 року зараховано 500400,00 грн, 18 липня 2019 року зараховано 600000,00 грн, 18 липня 2019 року зараховано 600000,00 грн, 19 липня 2019 року зараховано 906000,00 грн, 22 липня 2019 року зараховано 1438200,00 грн з призначенням платежу: «передплата за соняшник згідно договору поставки від 10 червня 2019 року № 1006» із зазначенням у кожному платежу суми ПДВ (арк. спр. 14, 95).

На підставі договору від 10 червня 2019 року № 1006 СК «Колос» складені податкові накладні:

- від 15 липня 2019 року № 1, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 101,287879; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 835625,00 грн; сума ПДВ – 167125,00 (арк. спр. 15);

- від 16 липня 2019 року № 2, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 120,218182; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 991800,00 грн; сума ПДВ – 198360,00 (арк. спр. 16);

- від 17 липня 2019 року № 3, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 50,545454; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 417000,00 грн; сума ПДВ – 83400,00 (арк. спр. 17);

- від 17 липня 2019 року № 4, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 50,545454; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 417000,00 грн; сума ПДВ – 83400,00 (арк. спр. 18);

- від 18 липня 2019 року № 5, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 60,60606; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 500000,00 грн; сума ПДВ – 100000,00 (арк. спр. 19);

- від 18 липня 2019 року № 6, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 60,60606; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 500000,00 грн; сума ПДВ – 100000,00 (арк. спр. 20);

- від 19 липня 2019 року № 7, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 91,515152; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 755000,00 грн; сума ПДВ – 151000,00 (арк. спр. 21);

- від 22 липня 2019 року № 8, в якій зазначено постачальник (продавець) – СК «Колос», отримувач (покупець) – Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1», опис товару – соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру – т, код 0306, кількість – 145,272727; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ – 8250,00 грн, код ставки – 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ – 1198500,00 грн; сума ПДВ – 239700,00 (арк. спр. 22).

Вищевказані податкові накладні СК «Колос» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронної звітності» засобами телекомунікаційного зв`язку направлено до Державної фіскальної служби України на реєстрацію: податкова накладна від 15 липня 2019 року № 1 направлена 31 липня 2019 року; податкові накладні від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 направлені 01 серпня 2019 року, і відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено із зазначенням такої підстави для зупинення: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 15.07.2019 № 1, від 16.07.2019 № 2, від 17.07.2019 № 3, від 17.07.2019 № 4, від 18.07.2019 № 5, від 18.07.2019 № 6, від 19.07.2019 № 7, від 22.07.2019 № 8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (арк. спр. 15-22 на звороті).

СК «Колос» в електронному вигляді направлено повідомлення від 14 серпня 2019 року № 5 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому надано пояснення, що 10 червня 2019 року СК «Колос» уклало з ТОВ «Агростандарт-1» договір поставки № 1006, за умовами якого СК «Колос» зобов`язувалось поставити соняшник після отримання передплати. У зв`язку із отриманням передплати (авансу) від ТОВ «Агростандарт-1» на виконання вимог ст. 201 ПКУ СК «Колос» складено і направлено податкові накладні від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 (арк. спр. 23, 94).

До повідомлення додано 3 додатки – договір поставки від 10 червня 2019 року № 1006, рахунок на оплату від 10 червня 2019 року № 1006, виписка ПАТ «Банк Восток» (арк. спр. 25-27).

Відповідно до квитанції № 2 від 14 серпня 2019 року документ прийнято Головним управлінням ДФС у Луганській області (арк. спр. 24).

Комісією Головного управління ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийняті рішення від 20 серпня 2019 року за №№ 1257552/30796873, 1257572/30796873, 1257576/30796873, 1257579/30796873, 1257583/30796873, 1257592/30796873, 1257599/30796873, 1257606/30796873, якими СК «Колос» відмовлено в реєстрації податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 18 липня 2019 року № 6, від 18 липня 2019 року № 5, від 17 липня 2019 року № 3, від 22 липня 2019 року № 8, від 19 липня 2019 року № 7, від 17 липня 2019 року № 4, від 16 липня 2019 року № 2 відповідно в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що також свідчить протокол від 20 серпня 2019 року за № 175 (арк. спр. 28-35, 97-98).

У вищевказаних рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних зазначено підстави прийняття вказаних рішень, а саме ненадання платником податку копій документів:

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити) – підкреслення відсутні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) – підкреслення відсутні;

- додаткова інформація – не надано документи та пояснення до поданого повідомлення по податковій накладній, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладні, а саме: договір на придбання соняшника, первинні документи щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з ТОВ «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай й наявність посівних площ.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі – Постанова № 117), постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі – Порядок № 1246), наказом Державної фіскальної служби України від 16 березня 2018 року № 137 «Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» (далі – Наказ № 137).

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Так, пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі – квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Положення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначають, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Листом Державної фіскальної служби від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» (далі - Критерії) затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків.

Підпункт 1.6 пункту 1 Критеріїв передбачає розгляд питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли:

платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зоні АТО, АР Крим);

дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

платник податку – юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно – правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктом 6 Постанови № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 117 у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктами 12-14 Постанови № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТ ЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрації яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Пунктами 19-21 Постанови № 117 визначено, що Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення, серед іншого, про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Абзацом першим пункту 27 Постанови № 117 надано можливість платнику податків оскаржити рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, у Головного управління ДФС у Луганській області наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, надання контролюючому органу відповідних повноважень є лише передумовою подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом якої у даній справі є прийняття рішення, законність та обґрунтованість якого повинна бути перевірена.

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 18 липня 2019 року № 6, від 18 липня 2019 року № 5, від 17 липня 2019 року № 3, від 22 липня 2019 року № 8, від 19 липня 2019 року № 7, від 17 липня 2019 року № 4, від 16 липня 2019 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено те, що платник податку відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, а операції, що відображені у податкових накладних, відповідають критеріям ризиковості здійснення операції відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку.

Вирішуючи питання щодо законності рішень комісії Головного управління ДФС у Луганській області про відмову у реєстрації податкових накладних, суд має надати оцінку рішенням (діям) щодо зупинення реєстрації цих податкових накладних, які за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваних у даній справі рішень про відмову у реєстрації податкових накладних.

Суд, надаючи оцінку підставам зупинення реєстрації податкових накладних, поданих СК «Колос», враховує, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Отже, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом Державної фіскальної служби України, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а відтак, є неправомірним.

Вказані правові висновки викладено Верховним Судом, зокрема, у постанові від 2 квітня 2019 року у справі № 822/1878/18, від 21 травня 2019 року у справі № 815/2791/18, від 9 липня 2019 року у справі № 140/2093/18 та від 30 липня 2019 року у справі № 320/6312/18.

Щодо наведених у оскаржуваних рішеннях підстав для відмови в реєстрації податкових накладних, суд зазначає таке.

В оскаржуваних рішеннях підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів, а саме:

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити) – підкреслення відсутні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити) – підкреслення відсутні;

- додаткова інформація – не надано документи та пояснення до поданого повідомлення по податковій накладній, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладні, а саме: договір на придбання соняшника, первинні документи щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з ТОВ «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай й наявність посівних площ.

При цьому суд зауважує, що виписку з банківського рахунку СК «Колос» надано, а щодо ненаданих, на думку відповідачів, первинних документів – не виконано вимогу щодо підкреслення документів, які не надано, яка міститься у самому рішенні.

У додатковій інформації Комісією зазначено про ненадання документів та пояснень до поданого повідомлення по податковій накладній, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладні, а саме: договору на придбання соняшника, первинних документів щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з ТОВ «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай й наявність посівних площ.

З приводу ненадання цих документів, суд зазначає, що відповідно до статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до вимог пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Тому обов`язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного отримання коштів як попередньої оплати (аванс) незалежно від наявності інших первинних документів, що позивачем виконано шляхом подання податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за правилом першої події.

Судом встановлено, що СК «Колос» надавалися до контролюючого органу документи: договір поставки, рахунок на оплату та виписка з банківського рахунку, а в поясненнях, наведених у повідомленні від 14 серпня 2019 року № 5, зазначено, що податкові накладні направлені на реєстрацію у зв`язку із отримання передплати (авансу) на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Посилання І відповідача в обґрунтування заперечень проти позову на повернення без вручення адресату листів Головного управління ДФС у Луганській області від 30 травня 2018 року та від 01 серпня 2018 року, направлених на адресу СК «Колос», на складені довідки про встановлення місцезнаходження платника податків від 15 серпня 2018 року, від 05 вересня 2018 року та не декларування податкових зобов`язань СК «Колос» по операціям з продажу соняшника Товариству з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» суд вважає безпідставними, оскільки посилання на зазначені обставини не міститься в оскаржуваних рішеннях і не бралося до уваги Комісією, що вбачається з протоколу засідання комісії Головного управління ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, від 20 серпня 2019 року за № 175.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, суд зазначає таке.

Згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктами 19, 20 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, позовна вимога про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є також правомірною та підлягає задоволенню, оскільки зазначене є забезпеченням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру юридична особа має сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону № 3674-VI).

Системний аналіз частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою немайнового характеру (аналогічну правову позицію щодо сплати судового збору висловлено у постанові Верховного Суду України від 14 березня 2017 року по справі № П/800/559/16 (№ рішення в ЄДРСР 65680258), постанові Верховного Суду від 28 лютого 2018 року по справі № 800/473/17 (№ рішення в ЄДРСР 72525464) та постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18 (номер рішення в ЄДРСР 85613193) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СКС» до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов`язання ДФС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну.

Позивачем в позовній заяві об`єднано вісім вимог немайнового характеру.

Отже, позивач мав сплатити судовий збір за подання даного позову у розмірі 15368,00 грн.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 17289,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 27 серпня 2019 року № 285 (арк. спр. 4).

Таким чином, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом внесено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено законом, на 1921,00 грн.

Разом з тим, за приписами пункту 1 частини першої, частини другої статті 7 Закону 3674-VI в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, переплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу право звернення до суду із клопотанням про повернення судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає повному задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 15368,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області, яким допущено порушення прав платника податків.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72-77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (ідентифікаційний код 30796873, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Щорса, буд. 68) до Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72), Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Шевченківський район, Львівська площа, буд. 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області від 20 серпня 2019 року за №№ 1257552/30796873, 1257572/30796873, 1257576/30796873, 1257579/30796873, 1257583/30796873, 1257592/30796873, 1257599/30796873, 1257606/30796873, якими Сільськогосподарському кооперативу «Колос» відмовлено в реєстрації податкових накладних від 15 липня 2019 року № 1, від 18 липня 2019 року № 6, від 18 липня 2019 року № 5, від 17 липня 2019 року № 3, від 22 липня 2019 року № 8, від 19 липня 2019 року № 7, від 17 липня 2019 року № 4, від 16 липня 2019 року № 2 відповідно в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Сільськогосподарського кооперативу «Колос» від 15 липня 2019 року № 1, від 16 липня 2019 року № 2, від 17 липня 2019 року № 3, від 17 липня 2019 року № 4, від 18 липня 2019 року № 5, від 18 липня 2019 року № 6, від 19 липня 2019 року № 7, від 22 липня 2019 року № 8 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області на користь Сільськогосподарського кооперативу «Колос» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 15368,00 грн (п`ятнадцять тисяч триста шістдесят вісім грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 28 листопада 2019 року.

Суддя Т.І. Чернявська