Рішення № 85996507, 28.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2019
Номер справи
420/3237/19
Номер документу
85996507
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3237/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа – ОСОБА_2 , про зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа – ОСОБА_2 , в якому позивач просить зобов`язати відповідача за власні кошти привести самовільно реконструйовану частину квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан, шляхом проведення демонтажу балкону.

Ухвалами суду від 24.06.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 16.09.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів; від 25.11.2019 року: розгляд справи по суті почато спочатку згідно з ч. 5 ст. 223 КАС України.

В судове засідання 25.11.2019 року учасники справи та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.86-87, 91-93)

25.11.2019 року представником позивача до суду подано заяву, вхід. № 44225/19, в якій останній просить продовжити розгляд справи без його участі. (а.с.94)

Відповідач та третя особа про причини свої неявки суд не повідомили, будь-яких заяв від них до суду не надійшло.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:

- КП «ЖКС «Фонтанський» встановлено, що громадянка ОСОБА_1 , власниця 283/1000 частини комунальної квартири АДРЕСА_2 будинку АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 , самовільно виконала роботи з улаштування балкону, орієнтованими розмірами 2,70м х 1,60м, без отримання права на виконання таких робіт. Вказаний факт підтверджується відповідним актом дільниці № 7 КП ЖКС «Фонтанський» від 19.12.2018 року. Відповідачу були вручені приписи про демонтаж балкону, на які він не реагував;

- громадянка ОСОБА_1 виконала будівельні роботи із реконструкції квартири АДРЕСА_1 , шляхом улаштування балкону без дозвільних документів;

- зазначене свідчить про здійснення ОСОБА_1 самочинної реконструкції квартири АДРЕСА_1 , без отримання дозволу на виконання будівельних робіт. 01.02.2019 року Приморською райадміністрацією було прийнято розпорядження № 37 «Про приведення самовільно реконструйованої частини комунальної квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан». Розпорядження ОСОБА_1 не виконано;

- відповідачем порушено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень в м. Одесі, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 року № 2153-ХХІІІ;

- самовільно реконструйована квартира АДРЕСА_1 ОСОБА_1 значно погіршила житлово-побутові умови мешканців будинку. У зв`язку з цим позивач вважає, що зазначене приміщення повинно бути приведено до попереднього стану.

Відзив відповідача на позовну заяву до суду не надійшов.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до даних витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 44511782 від 25.09.2015 року (а.с.19), зокрема:

Актуальна інформація про об`єкт нерухомого майна

- реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 6112790511101

- об`єкт нерухомого майна: квартира, об`єкт житлової нерухомості

- адреса: АДРЕСА_5

- опис об`єкта нерухомого майна: п`ятикімнатна квартира

Актуальна інформація про державну реєстрацію права власності

- номер запису про право власності: 11329439

- дата, час державної реєстрації: 25.09.2015 10:55:27

- форма власності: приватна

- вид спільної власності: спільна часткова

- розмір частки: 218/1000

- власники: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

19.12.2018 року комісією в складі начальника дільниці № 7 КП ЖКС «Порто-Франківський» та двох майстрів ПУ № 7 складено акт обстеження, про те, що виходом на місце за адресою АДРЕСА_4 власником квартири ОСОБА_3 проведено влаштування балкону 1.5х2.10, дозвільні документи відсутні. (а.с.16)

19 грудня 2018 року Комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський» видано припис відповідачу, про те, що йому необхідно в терміновому порядку припинити будівельні роботи: улаштування балкону 1.50х2.10, провести демонтаж балкону і надати дозвільні документи на роботи протягом 3-х днів на виробничу дільницю № 7 КП ЖКС «Порто-Франківський». На даному приписі наявний напис: «ознайомлена», та підпис. (а.с.17)

В акті також вказано, що припис про необхідність надати дозвільну документацію в дільницю № 7 КП ЖКС «Порто-Франківський» вручено власнику.

20.12.2018 року до позивача надійшла доповідна директора Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський», вих. № 3315/11 (а.с.15), з проханням прийняти розпорядження про приведення квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан, у зв`язку з тим, що власником квартири АДРЕСА_1 , виконані роботи з улаштування балкону розмірами 1,5х2,1 м.

До даної доповідної записки було додано пакет документів на 8 аркушах, зокрема (а.с.16-23), зокрема:

- довідка (виписка із будинкової книги про склад сім`ї і реєстрацію);

- договір дарування від 25 вересня 2015 року;

- план квартири (кімнати, жилого блоку, секції) буд АДРЕСА_4 Коблевська, місто Одеса;

- технічна характеристика квартири;

- фотофіксація.

01.02.2019 року позивач, керуючись положенням про Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 року за № 1934-VII, видано розпорядження № 37 «Про приведення самовільно реконструйованої частини квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан» (а.с.14), яким зокрема:

1. Громадянці ОСОБА_1 до 05.02.2019 року, привести самовільно реконструйовану частину комунальної квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан.

2. У разі невиконання п. 1 цього розпорядження в установлений термін юридичному-відділу райадміністрації звернутися з позовом до суду про приведення самовільно реконструйованої квартири, розташованої за вказаною адресою, в первинний стан.

Відповідно до змісту вказаного розпорядження його прийнято з таких підстав:

- розглянувши надані документи КП «ЖКС «Порто-Франківський», встановлено, що громадянка ОСОБА_1 , яка є власником 283/1000 частин комунальної квартири АДРЕСА_2 АДРЕСА_4 , самовільно виконала роботи з улаштування балкону, орієнтованими розмірами 2,70мх1,60м;

- відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, інформація щодо реєстрації дозвільних документів за даною адресою відсутня. З метою недопущення самовільного будівництва за вказаною адресою гр. ОСОБА_1 вручені приписи про припинення будівельних робіт та приведення частини (житлової кімнати) вказаної комунальної квартири в первинний стану, на які вона не реагує.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.24-26, 99-100):

- листа Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 19.11.2018 року № 01-8/784, яким позивача, за результатами розгляду його листа № 01-11/2048/1вих від 23.10.2018 року щодо законності проведення будівельних робіт з реконструкції кв. № АДРЕСА_2 розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , повідомлено, зокрема, що:

- Управлінням 09.11.2018 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_5 ;

- за результатами позапланової перевірки встановлено, що ОСОБА_1 виконані роботи з реконструкції 283/1000 квартири АДРЕСА_1 шляхом улаштування балкону на третьому поверсі трьохповерхового будинку орієнтованими розмірами 2.70 м. х 1.60 м, чим збільшено загальну площу вказаної квартири, без отримання права на виконання таких робіт, чим порушено п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 466;

- заяви ОСОБА_2 від 11.12.2018 року, адресованої позивачу;

- акту обстеження від 18.11.2019 року, складеного начальником дільниці № 7 та двома майстрами, щодо самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 (улаштування балкону) ОСОБА_1 , відповідно до якого при обстеженні ними встановлено, що самовільно влаштований балкон не демонтовано, розпорядження ПРА № 37 від 01.02.2019 року не виконано;

- фотофіксації.

Станом на момент розгляду і вирішення справи доказів щодо виконання вищезазначеного розпорядження відповідачем суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі – Закон № 3038-VI); «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі – Закон № 280/97-ВР), Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року № 435-IV (далі – ЦК України), Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 747) (далі – Порядок № 466), Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572 (далі – Правила № 572), Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 року № 76, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 927/11207 (далі – Правила № 76).

Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 26 Закону № 3038-VI суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.

Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Згідно з пп.пп. 3.2, 3.17, 3.21 п. 3 ДБН А.2.2-3-2014 нижче подано терміни, вжиті в цих будівельних нормах, та визначення позначених ними понять.

Будівництво Нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Проектна документація Затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об`єктів будівництва.

Реконструкція Перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його технікоекономічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону № 3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2.8 Положення про Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради (у новій редакції), Приморська районна адміністрація Одеської міської ради здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об`єктів або приведення самочинно реконструйованих об`єктів у первинний стан; виступає замовником на проведення робіт з демонтажу об`єктів самочинного будівництва, приведення території до первинного стану та її благоустрою, у разі невиконання відповідного розпорядження голови райадміністрації.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 135 від 29.03.2018 р. затверджений Порядок взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов`язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування.

Порядок визначає організаційні засади взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань виявлення фактів самочинного будівництва та вжиття відповідних заходів реагування на такі факти.

Відповідно до п. 1 Порядку, виявлення фактів самочинного будівництва здійснюється із повідомлень про відповідні факти, які надходять від фізичних та юридичних осіб, або безпосередньо виконавчими органами Одеської міської ради, комунальними підприємствами, установами, закладами та організаціями Одеської міської ради, органами самоорганізації населення та іншими, визначеними законодавством України та цим Порядком суб`єктами, які в межах наданих повноважень здійснюють постійний контроль за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові території м. Одеси або здійснюють інші повноваження, в ході реалізації яких можуть бути виявлені факти самочинного будівництва, в тому числі і управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 3038-VI виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.

Відповідно до пп. 1 п. б ч. 1 ст. 31 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно з п. 8 Правил № 572 співвласники житлового будинку, гуртожитку зобов`язані забезпечувати належне утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, поточний і капітальний ремонт, технічне переоснащення спільного майна житлового будинку, гуртожитку пропорційно до частки співвласника на умовах співфінансування.

Відповідно до п. 5 Порядку № 466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:

подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;

видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Згідно з п. 1.4.6 Правил № 76 власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч.ч. 1, 7 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов`язана відшкодувати витрати, пов`язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Згідно з ч. 2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до п. 2.13 Положення про Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради (у новій редакції), у галузі забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян райадміністрація реалізує власні повноваження - звертається до суду з позовами до фізичних та юридичних осіб, які обмежують права та законні інтереси територіальної громади, та з інших питань в межах своїх повноважень.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновків про те, що на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, відповідно, подання даного позову є правомірним, позовні вимоги – обґрунтованими, відповідно даний адміністративний позов – підлягає задоволенню.

В прохальній частині позовної заяви позивач також просить стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.

Проте, відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідно підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (місцезнаходження: вул. Канатна, 134, м. Одеса, 65039, ідентифікаційний код юридичної особи: 26303264) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), третя особа – ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_7 ; номер і серія паспорта: НОМЕР_2 ), про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 за власні кошти привести самовільно реконструйовану частину квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан, шляхом проведення демонтажу балкону.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.