
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 листопада 2019 р. № 400/2557/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ІВЕКО-БУД", вул. Херсонське шосе, 96/1, Миколаїв, 54028 доГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 провизнання протиправним та скасування наказу від 19.07.2019 р. № 1612, визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Івеко-Буд» звернулось до адміністративного з позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 19.07.2019 №1612 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Івеко-Буд» (код за ЄДРПОУ 39295837)»; визнати протиправним дії Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо включення ТОВ «Івеко-Буд» (код за ЄДРПОУ 39295837) до плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік».
У позовній заяві ТОВ «Івеко-Буд» зазначає, що наказ від 19.07.2019 №1612 є протиправним та таким, що не відповідає чинному законодавству, а дії Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо включення ТОВ «Івеко-Буд» до плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік є протиправним, оскільки документальна планова перевірка призначена за відсутності підстав для її проведення. Видання такого протиправного наказу та вчинення таких протиправних дій є безпідставним та протизаконним втручанням в господарську діяльність позивача, що прямо заборонено ст.ст.19, 23 Господарського кодексу України.
Також позивачем в позовної заяві процитовані підстави та порядок призначення планових документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України, Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, а також порядок проведення перевірок органами державного нагляду відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Крім того, позивач послався на судову практику, а саме постанову Верховного Суду України у справі №21-25а10, та постанову Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №804/5402/14, рішення ЄСПЛ «Суомінен проти Фіндляндії», «Серявін та інші проти України», «Рисовський проти України».
Позивач послався на ст.77 КАС України про те, що саме відповідач повинен доводити правомірність його рішення, яке оскаржується.
Відповідач надав відзив, в якому просив в задоволенні позові відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що відповідно до ст.77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
ТОВ «Івеко-Буд» включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік, який відповідно до п.77.1 статті 77 Кодексу оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. План-графік проведення документальних планових перевірок на рік було розміщено на сайті ДФС 22.12.2018. Таким чином, підставою для проведення документальної планової перевірки є план-графік проведення документальних планових перевірок на 2019 рік.
Позивач надіслав відповідь на відзив, в якій зазначив, що аналіз Податкового кодексу України та Порядку формування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, свідчить про те, що процедура включення платника податків до плану-графіку може вважатися проведеною у повній відповідності до вимог чинного законодавства, якщо територій орган при відборі платників своєчасно та належно чином сформував і направив до ДФС наступні документи: проект річного плану-графіка, інформаційно-аналітичну довідку щодо платника податків, обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка. Попередньо податковий орган має проаналізувати діяльність платника податків та визначити критерії та ступінь ризику несплати ним податків і зборів. Якщо вказаного порядку не було дотримано і контролюючий орган не може документально підтвердити повну послідовність проведеного відбору, є всі підстави вважати, що платник податків був включений до плану-графіка документальних планових перевірок безпідставно. Жодних доказів дотримання процедури включення позивача до плану-графіку до відзиву на позовну заяву не додано. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач у відзиві на позовну заяву не доведено, що він діяв у спосіб, передбачений законодавством, відтак його дії щодо включення ТОВ «Івеко-Буд» до плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік та наказ Головного управління ДФС у Миколаївській області від 19.07.2019 №1612 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Івеко-Буд» (код за ЄДРПОУ 39295837)».
В судове засідання 23.09.2019 представники позивача та відповідача не з`явились.
14.11.2019 ухвалою суду витребувано у ГУ ДФС у Миколаївській області копію Плану-графіку (витяг з нього) проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, до якого включено ТОВ «Івеко-Буд», а також пояснення та копії документів, на підставі яких до Плану-графіку проведення документальних перевірок на 2019 рік включено ТОВ «Івеко-Буд».
Відповідачем зазначену ухвалу не виконано, документів суду не надано.
Суд розгляну справу в порядку спрощеного провадження 29.11.2019 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі та ухвалах від 24.09.2019 та від 14.11.2019, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВ «Івеко-Буд» зареєстровано юридичною особою 09.07.2014. Основним видом діяльності товариства є будівництво житлових і нежитлових будівель.
На сайті Державної фіскальної служби України оприлюднено План-графік проведення документальних планових перевірок на 2019 рік, в якому у розділі І-ІІ під номером №1802 заплановано планову документальну перевірку ТОВ «Івеко-Буд».
19.07.2019 ГУ ДФС у Миколаївській області видано наказ №1612 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Івеко-Буд» (код за ЄДРПОУ 39295837)», відповідно до якого вирішено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Івеко-Буд» з 19 серпня 2019 тривалістю 10 робочих днів.
Відповідно до п.п.77.1, 77.2 ст.77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.2 Розділі ІІІ Порядку, формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період.
При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.
Відповідно до п.5 Порядку, критерії відбору платників податків - юридичних осіб:
1) високого ступеня ризику:
рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування;
рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 млн грн або перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн;
наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн;
наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн;
здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн;
наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків:
які мають ознаки фіктивності або стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов`язані з фіктивним підприємництвом;
реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;
стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів;
які знаходяться в розшуку;
які визнані банкрутами;
стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
щодо яких порушено кримінальні справи, які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;
інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності;
декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн;
декларування від`ємного значення фінансового результату від операційної діяльності;
наявність у органів ДФС оригіналів розрахункових документів, що не передані до органів ДФС дротовими або бездротовими каналами зв`язку у вигляді електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані;
наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел;
здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків;
здійснення операцій з реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) нижче собівартості;
різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції;
декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій;
зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів;
сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг);
інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;
2) середнього ступеня ризику:
декларування від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний рік;
здійснення експортних операцій щодо товарів, нетипових для основного виду діяльності підприємства (нетиповий експорт), у сумі понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн;
декларування залишку від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн за останній звітний (податковий) період;
відхилення між значеннями фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, задекларованого у податковій звітності, та фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), задекларованого у фінансовій звітності, понад 10 відсотків;
нарахування та виплата доходів за ознаками, визначеними Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 (далі - Довідник ознак доходів), 101 (заробітна плата, нарахована (виплачена)) та/або 102 (виплати відповідно до умов цивільно-правового договору), без утримання, перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб та/або єдиного внеску;
зменшення у звітності суми нарахованого єдиного внеску за попередні періоди більше ніж на 20 відсотків загальної суми нарахованого єдиного внеску за останні 12 місяців, що передують звітному;
порушення встановлених строків сплати єдиного внеску більше ніж на 365 днів;
наявність інформації щодо здійснення платником податків операцій з купівлі-продажу та інших способів відчуження цінних паперів, емітенти яких за рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку включені до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності;
наявність відносин із платниками податків, які обрали спрощену систему оподаткування та є керівниками, засновниками або співробітниками цього підприємства, у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн;
наявність інформації про встановлення порушень порядку погашення векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового та біоетанолу, легких та важких дистилятів;
різниці, що виникають при формуванні резервів (забезпечень), та різниці, які зменшують фінансовий результат, у сумі становлять понад 30 відсотків різниць, на які збільшується фінансовий результат;
невідповідність суми сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів розрахунковій сумі цього податку із суми загального продажу таких товарів, проведеної через реєстратори розрахункових операцій;
здійснення платником податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці від 20 до 30 відсотків;
нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку;
наявність інформації про об`єкти оподаткування у платника податків, який не сплачує плату за землю або сплачує її в неповному обсязі, а також задекларував податкові зобов`язання без документів, які надають право використовувати земельні ділянки;
наявність розбіжностей між обсягами задекларованих у податкових деклараціях з податку на додану вартість податкових зобов`язань або податкового кредиту з податку на додану вартість та обсягами податкових зобов`язань або податкового кредиту з податку на додану вартість за даними Єдиного реєстру податкових накладних на 5 та більше відсотків;
наявність негативних рішень комісії ДФС в системі автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризику, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних протягом трьох звітних періодів;
інші операційні витрати більше інших операційних доходів;
наявність в Системі електронного адміністрування реалізації пального від`ємного ліміту пального;
невідповідність даних звітності реєстратора розрахункових операцій та обсягів постачання, зазначених у деклараціях з податку на додану вартість;
3) незначного ступеня ризику:
проведення протягом місяця більше трьох ремонтів одного реєстратора розрахункових операцій, не пов`язаних із плановим технічним обслуговуванням;
наявність у органів ДФС інформації про відсутність торгових патентів і ліцензій у платників податків, які провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню;
зменшення у звітності суми нарахованого єдиного внеску за попередні періоди від 10 до 20 відсотків загальної суми нарахованого єдиного внеску за останні 12 місяців, що передують звітному;
здійснення платником податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці від 10 до 20 відсотків;
декларування платником податків видів діяльності, пов`язаних з торгівлею, громадським харчуванням, наданням послуг, за відсутності зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій;
наявність зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій за відсутності обсягів реалізації товарів (послуг) через такий реєстратор розрахункових операцій;
суми за повернення товарів становлять понад 5 відсотків суми загального продажу, проведеної через реєстратори розрахункових операцій.
Контролюючий орган має право призначити перевірки, лише за умови правомірності включення платника податків до Плану-графіку, а також за умови дотримання строку, передбаченого ст.77 Податкового кодексу України, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, для розміщення на офіційному веб-сайті ДФС України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому, саме відповідач повинен довести, що для включення ТОВ «Івеко-Буд» до Плану-графіку була одна з підстав, передбачених Порядком формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, а також відомості про включення ТОВ «Івеко-Буд» були оприлюдненні на офіційному веб-сайті до 25.12.2018.
Відповідач по цій справі довів лише, що ТОВ «Івеко-Буд» було включено до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2019. Разом з тим, на підставі якого критерію ризиковості, а також коли саме був включений позивача до зазначеного Переліку, та чи була інформація про це оприлюднена на офіційному веб-сайті, відповідачем жодним чином не доведена.
Судом під час розгляду цієї справи, самостійно здійснено перегляд офіційного веб-сайту ДФС України (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/362017.html), та відповідно до розміщеної на ньому інформації взагалі не можливо встановити дату оприлюднення Плану-графіку на 2019 рік.
За таких обставин, суд вимушений погодитися з позивачем, що відповідачем не доведена правомірність включення ТОВ «Івеко-Буд» до Плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, а за таких обставин, призначення планової перевірки також є протиправним.
Позов належить задовольнити у повному обсязі.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1921 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ІВЕКО-БУД" (вул. Херсонське шосе, 96/1,Миколаїв,54028 39295837) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Миколаївській області від 19.07.2019 №1612 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Івеко-Буд" (код ЄДРПОУ 39295837).
3. Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо включення товариства з обмеженою відповідальністю "Івеко-Буд" до плану графіку-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІВЕКО-БУД" (вул. Херсонське шосе, 96/1,Миколаїв,54028 39295837) судові витрати в розмірі 1921 гривень (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн).
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко