Рішення № 85996294, 28.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003019
Номер документу
85996294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Давидівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Давидівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області (81151, Львівська область, Пустомитівський район, с. Давидів, вул. Незалежності, 1а), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4), про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 3042-38/2019 Давидівської сільської ради ОТГ Пустомитівського району Львівської області, яким відмовлено у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області;

- зобов`язати Давидівську сільську раду ОТГ Пустомитівського району Львівської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва розташованої на території Давидівської сільської ради ОТГ Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.02.2019 року ним було подано заяву до Давидівської сільської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області. Рішенням № 3042-38/2019 від 26.02.2019 року позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивач вважає таку відмову протиправною у зв`язку з тим, що ним виконано усі вимоги, передбачені частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України. Зазначає, що підставою такої відмови може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Отже, перелік підстав для такої відмови є вичерпним, тому рішення відповідача є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просив позов задоволити.

Ухвалою суду від 21 червня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 25 липня 2019 року у справі призначено судове засідання та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві представник відповідача зазначив наступне. Відповідно до пункту 3 статті 122 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність або у користування за межами населених пунктів належить до повноважень районних державних адміністрацій. Відповідно до пункту 4 статті 122 Земельного кодексу України передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб належить до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів. Рішення Давидівської сільської ради ОТГ № 3042-38/2019 від 26.02.2019 року прийнято відповідно до вимог земельного законодавства та в межах повноважень, наданих органу місцевого самоврядування. Прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів не входить до повноважень органів місцевого самоврядування. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач скористався своїм правом та подав відповідь на відзив, де зазначив наступне. 30.11.2018 року відповідач звернувся з клопотанням (вих. № 2539) до Держгеокадастру у Пустомитівському районі про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ. У вказаному клопотанні відповідач просить передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтованою площею 777,000 га, які розташовані за межею населених пунктів на території Давидівської сільської ради. 20.12.2018 року наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області було передано Давидівській сільській раді ОТГ у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 779,9020 га, які розташовані на території Давидівської сільської ради (колишні Давидівська, Пасіки-Зубрицьких, Чишківська, Винниківська, Кротошинська сільські ради) Пустомитівського району. Отже, відповідно до вище вказаного наказу, розпорядником вказаних земель є Давидівська сільська рада ОТГ. Відтак, посилання відповідача на те, що прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів не входить до повноважень органів місцевого самоврядування не відповідає дійсності.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задоволити. Представник відповідача проти позову заперечив. Представник третьої особи проти заявлених позовних вимог заперечив.

Ухвалою від 25.11.2019 року суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши вступне слово сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

20 лютого 2019 року ОСОБА_1 подав заяву до Давидівської сільської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області.

Рішенням Давидівської сільської ради ОТГ № 3042-38/2019 від 26.02.2019 року позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Як вбачається з рішення Давидівської сільської ради ОТГ № 3042-38/2019 від 26.02.2019 року відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не вмотивована, не вказано підстава, яка лягла в основу такої відмови.

Щодо позиції відповідача про те, що передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб належить до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, то суд зазначає наступне.

Відповідач зобов`язаний або надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах та з повним обґрунтуванням підстав такої відмови.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 20.12.2018 № 13-0873/16-18-СІ, Давидівській сільській раді ОТГ у комунальну власність передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 779,9020 га, які розташовані на території Давидівської сільської ради (колишні Давидівська, Пасіки-Зубрицьких, Чишківська, Винниківська, Кротошинська сільські ради) Пустомитівського району.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 11.05.2019 № 13-3002/16-19-СГ, Давидівській сільській раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1,9309 га, які розташовані за межами с. Виннички згідно актом приймання - передачі.

Копії наказів та актів прийому - передачі земель долучено представником третьої особи до матеріалів справи.

Представником відповідача подано суду копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на такі земельні ділянки 25.07.2019 року.

З огляду на викладене, спірне рішення є необґрунтованим та протиправним тому підлягає скасуванню.

Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем щодо зобов`язання відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області, оскільки суд взамін визнання протиправної відмови відповідача не може підміняючи собою орган владних повноважень (розпорядника землі) зобов`язувати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

Однак вказане не звільняє відповідача від повторного розгляду клопотання позивача. Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

З урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне зобов`язати Давидівську сільську раду ОТГ Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Давидівської сільської ради ОТГ Пустомитівського району Львівської області сплачений позивачем судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Давидівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Пустомитівського району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Давидівської сільської ради ОТГ Пустомитівського району Львівської області від 26 лютого 2019 року № 3042-38/2019, яким відмовлено у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області.

Зобов`язати Давидівську сільську раду ОТГ Пустомитівського району Львівської області (81151, Львівська область, Пустомитівський район, с. Давидів, вул. Незалежності, 1а; код ЄДРПОУ 04372313) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 20.02.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту с. Виннички та орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва за межами населеного пункту с. Виннички Пустомитівського району Львівської області.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Давидівської сільської ради ОТГ Пустомитівського району Львівської області (81151, Львівська область, Пустомитівський район, с. Давидів, вул. Незалежності, 1а; код ЄДРПОУ 04372313) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 28.11.2019 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна Орестівна