Рішення № 85996151, 29.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
240/9824/19
Номер документу
85996151
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/9824/19

категорія 111060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації до Головного управління ДФС у Житомирській області про скасування рішення,

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області, в якому просить:

- скасувати рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 26.07.2019 №0099645114 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Житомирській області повернути сплачений судовий збір у сумі 1921,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Управління праці обслуговується в Управлінні державної казначейської служби України в Житомирському районі Житомирської області. Під час зміни рахунків ДФС у травні 2019 року Управлінню було помилково надано рахунок ДФС у Житомирському районі Житомирської області, на який протягом травня 2019 року було перераховано єдиний соціальний внесок у сумі 65935,18 грн., проте обов`язок, встановлений ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", було виконано, а саме: сплачено єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Управлінням праці 27.06.2019 була подана заява до органу ДФС про перерахування помилково сплачених коштів з рахунку ДФС у Житомирському районі на рахунок ДФС у м. Житомирі, відкритий в Державній казначейській службі України. Вважає, що допущена помилка при зазначенні рахунку не призвела до ненадходження коштів до бюджету, вони були перераховані на консолідований рахунок Держказначейства України, тобто Управління праці добросовісно, у передбачений законом строк і в повному розмірі перерахувало єдиний соціальний внесок.

До відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління ДФС у Житомирській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач подавав звіт про нараховані суми єдиного соціального внеску за травень 2019 року, за яким виникла недоїмка, оскільки сплата відбувалась до бюджетних класифікацій Житомирського району за кодом класифікації 7101000 р/р НОМЕР_1 . Так, згідно з розрахунком штрафної санкції та даних інтегрованої картки платника податку по коду класифікації доходів бюджету 71010000 р/р 37192201010625 нарахування та погашення ЄСВ, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності, вбачається несвоєчасне перерахування ЄСВ за травень 2019. Вказує, що правовим наслідком несвоєчасної сплати сум єдиного внеску для платника податків є застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Ухвалою суду від 03.10.2019 задоволено клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про призначення судового засідання з викликом сторін. Також судом цією ухвалою постановлено перейти із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у даній адміністративній справі на 24.10.2019.

У підготовчому засіданні, призначеному на 24.10.2019, учасники справи надали пояснення щодо своєї правової позиції та подали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 24.10.2019 закрито підготовче провадження у адміністративній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації та призначено справу до судового розгляду по суті. Подальший розгляд справи ухвалено здійснювати у порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації протягом травня 2019 року сума єдиного внеску у сумі 65935,18 грн. перерахована до бюджету, що підтверджується платіжними дорученнями від 11.05.2019 №1595, від 29.05.2019 №1765, від 29.05.2019 №1775, від 29.05.2019 №1776, від 29.05.2019 №1784.

Як встановлено судом, Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації помилково перераховані суми єдиного внеску на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , а не на НОМЕР_2 .

У зв`язку з цим Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації подало до Головного управління ДФС у Житомирській області заяву від 27.06.2019, в якій просило перерахувати помилково перераховані кошти у сумі 151015,93 грн. з рахунку НОМЕР_1 , відкритого в Державній казначейській службі України, на рахунок 37192201010625, відкритий в Державній казначейській службі України.

Відповідачем не оспорюється, що Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації у межах встановлених Законом строків помилково було перераховано суму єдиного внеску за травень 2019 року на рахунок 37195201000608.

Рішенням Головного управління ДФС у Житомирській області від 26.07.2019 №0099645114 на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" до позивача застосовано штраф у розмірі 13212,16 грн. та нараховано пеню у розмірі 1181,16 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.01.2016 до 08.07.2019.

Відповідно до розрахунку штрафної санкції та даних інтегрованої картки платника податку по коду класифікації доходів бюджету 71010000 - єдиний внесок, який нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно - правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності найманим працівникам, вбачається несвоєчасне перерахування ЄСВ за період з 21.01.2016 до 08.07.2019.

Позивач згоден із нарахованими штрафними санкціями, пені за період 21.01.2016 та за 21.12.2016 по 22.12.2016. За ці періоди сума штрафу складає 97,15 грн. та 0,81 грн. пені, які були сплачені позивачем. Відповідно, позовні вимоги про скасування оскаржуваного рішення у цій частині задоволенню не підлягають.

У той же час, позивач вважає, що допущена помилка при зазначенні рахунку не призвела до ненадходження коштів на сплату єдиного внеску за травень 2019 року до бюджету, оскільки вони були перераховані на консолідований рахунок Держказначейства України, тобто Управління праці добросовісно, у передбачений законом строк і в повному розмірі виконало свій обов`язок за цей період.

Спірним у справі є правомірність дій податкового органу щодо нарахування позивачу штрафу у сумі 13115,01 грн. та пені у розмірі 1180,35 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.06.2016 по 08.07.2019.

Вирішуючи спір по суті, судом враховується таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7 статті 9 Закону №2464-VI).

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону №2464-VI).

Частинами 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України визначено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.02.2016 №54 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за №330/28460) (далі - Положення), у відповідності до пункту 1 розділу II якого державна податкова служба України та її територіальні органи в областях, місті Києві, Офіс великих платників податків Державної податкової служби (далі - головні управління ДПС) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

Частиною 6 статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

За змістом пунктів 1-3 розділу III Положення страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС.

Страхові кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску) на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС, наприкінці операційного дня у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Казначейством на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДПС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719 ДПС на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених органами Казначейства з власниками рахунків.

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДПС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 "Рахунки державних позабюджетних фондів" (далі - рахунок 3717) на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством з власниками рахунків.

Відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Крім цього пунктом 22.4 статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 №2346-III визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним для платника з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

З матеріалів справи вбачається, що платіжними дорученнями від 11.05.2019 №1595, від 29.05.2019 №1765, від 29.05.2019 №1775, від 29.05.2019 №1776, від 29.05.2019 №1784, позивачем здійснено оплату сум єдиного соціального внеску, проте помилково у платіжних дорученнях зазначено рахунок НОМЕР_1 , а не відповідний рахунок НОМЕР_2 , призначений для обслуговування коштів єдиного внеску.

Суд вважає, що допущена Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я ДПС в казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю, що не може слугувати підставою для притягнення платника та його посадових осіб до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом у постановах від 24.10.2018 у справі №760/6097/16-а (2а/760/590/16), від 14.11.2018 у справі №805/3665/16-а.

З огляду на відсутність встановленого судом факту порушення позивачем вимог законодавства, яке регулює сплату єдиного внеску, рішення відповідача у фактично оскаржуваній частині щодо застосування до позивача відповідальності шляхом накладення штрафу є таким, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.

Частинами першої та другої статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 26.07.2019 №0099645114 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 13115,01 грн. та нараховано пеню у розмірі 1180,35 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.06.2019 по 08.07.2019, не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим в ч. 2 ст. 2 КАС України, порушує права та законні інтереси платника податків, які підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень у цій частині.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 960,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 26.07.2019 №0099645114 в частині застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 13115,01 грн. та нарахування пені у розмірі 1180,35 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2019 по 08.07.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Ю.Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) на користь Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації (вул. Б. Тена,16, м. Житомир, 10012, код ЄДРПОУ 20406164) судовий збір у сумі 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят гривень п`ятдесят копійок).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 29.11.2019.

Суддя Н.М. Майстренко