
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2019 року м. Житомир
справа № 240/10681/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить:
- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію, як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року, зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію, як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року, зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з моменту звернення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв"язку із досягненням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку. Однак, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відповідно до поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку, оскільки наявні відомості лише щодо трьох днів виконання роботи на ЧАЕС, проте позивач вважає, що подані ним документи, при зверненні до відповідача, не викликають сумнівів щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 15.10.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№25916/19.
Зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 10 років, оскільки на підставі поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку на 10 років.
Відповідачем також зазначено, що позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, надано довідку Центрального архіву Міністерства оборони України №51/21930 від 29.12.1993 в якій вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 54979 згідно з наказом на прибуття № 88 від 01.08.1986 та наказом на вибуття №115 від 28.08.1986 та виконував роботи на ЧАЕС (розвідка) - дні виїзду - 7,17,18 (3 календарні дні).
За таких обставин у відповідача відсутні підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.05.1994 (а.с.12-13, 14).
Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році не оспорюється.
12 липня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.34).
Сторонами не заперечується, що до заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачем було додано наступні документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 3, серія НОМЕР_1 , виданого Житомирською обласною державною адміністрацією 05.05.1994 (а.с.14);
- копію довідки Овруцького районного військового комісаріату від 10.12.1992 №2284 (а.с.8);
- копію довідки військової частини 54979 від 28.08.1986 №165 (а.с.9);
- архівну довідку, видану Центральним архівом Міністерства оборони України №51/21930 від 29.12.1993 (а.с.10).
За результатами розгляду заяви позивача від 12.07.2019, відповідач листом від 30.07.2019 №239/03-13 повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що відповідно до копії довідки №2284 від 10.12.1992 Овруцького районного військового комісаріату та копії довідки №165 від 28.08.1986 військової частини 54979 зазначено, що в період з 01.08.1986 по 28.08.1986 позивач виконував службові обов`язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км зоні. Згідно з копією довідки Центрального архіву Міністерства оборони України №51/21930 від 29.12.1993 зазначено, позивач що приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 54979 згідно із наказом на прибуття №88 від 01.08.1986 та наказом на вибуття №115 від 28.08.1986 та виконував роботи на ЧАЕС (розвідка) - дні виїзду вказано 7, 17, 18 (3 календарні дні).
Також повідомлено, що право на пенсію за віком, згідно з діючим пенсійним законодавством України позивач набуде при досягненні пенсійного віку 55 років (а.с.11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796).
Згідно зі ст. 55 Закону №796 особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до ст.65 Закону №796 документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Згідно із частиною третьою статті 55 Закону №796 призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зниження пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд приходить до висновку, що законодавець в Порядку №22-1 навів перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов`язкову сумарну кількість.
Як свідчить архівна довідка, видана Центральним архівом Міністерства оборони України №51/21930 від 29.12.1993, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 54979, згідно із наказом на прибуття №88 від 01.08.1986 та наказом на вибуття №115 від 28.08.1986 виконував роботи на ЧАЕС (розвідка) - дні виїзду - 7, 17, 18 (3 календарні дні) (а.с.10).
Окрім того, відповідно до довідки Овруцького районного військового комісаріату №2284 від 10.12.1992 ОСОБА_1 , в період з 01.08.1986 по 28.08.1986 виконував обов"язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.8).
Відповідачем не доведено той факт, що довідка, видана Центральним архівом Міністерства оборони України №51/21930 від 29.12.1993, містить недостовірну інформацію.
Суд зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 27 лютого 2018 року у справі № 344/9789/17, від 31 липня 2018 року у справі № 751/2050/17.
З огляду на викладене, на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набув права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження в складі військової частини 54979 у період з 01.08.1986 по 28.08.1986, що є більше ніж 5 календарних днів. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є необґрунтованою.
Посилання органу Пенсійного фонду в обґрунтування відмови на те, що в архівній довідці зазначено інформацію про дні виїзду в зони, лише три дні - 7, 17, 18, є безпідставними та не спростовують висновки суду, оскільки відповідно до Порядку № 22-1 видана позивачу довідка містить інформацію про дози опромінення та період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а зазначені дні виїзду в зони (на об`єкти, населені пункти) вказаним Порядком та чинними нормами права не ставлять в залежність з наявністю підстав для виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується зазначеними доказами.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - 12.07.2019 та дату народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2 року, така пенсія повинна бути призначена з 12.07.2019, тобто зі зниженням пенсійного віку.
З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.
В силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, буд,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання відмови неправомірною, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 12.07.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 (сорок) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 28 листопада 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко