
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/9256/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2019 року слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Казидуб О.Г., при секретарі Зайцевій О.І., розглянувши у судовому засіданні в залі в м. Черкаси клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області Сербина О.В. погоджене прокурором відділу управління прокуратури Черкаської області Остапенко Ю. у кримінальному провадженні №12018250000000058 від 15.03.2018, за ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області Сербин О.В. звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погоджене прокурором відділу управління прокуратури Черкаської області Остапенко Ю., внесеним у кримінальному провадженні №12018250000000058 від 15.03.2018, за ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Своє клопотання слідчий обґрунтував тим, щовночі 25.07.2017 департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради в особі заступника директора департаменту – голови тендерного комітету ОСОБА_1 (замовник), департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради в особі директора ОСОБА_2 (платник) та ТОВ «Лимож» в особі директора ОСОБА_3 (підрядник) укладено договір № 192 щодо закупівлі послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі міста Черкаси.
Відповідно до п. 4.2 договору платник здійснює оплату за послуги шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок підрядника на умовах відстрочки платежу до 30 (тридцяти) банківських днів з моменту підписання уповноваженими представниками платника і постачальника актів наданих послуг.
Пунктом 5.3 договору було передбачено, що підрядник може залучати до надання послуг інші (субпідрядні) організації, забезпечуючи координацію їх діяльності. В такому випадку, відповідно до ч. 1 ст. 838 Цивільного кодексу України, підрядник виступає перед Замовником як Генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як Замовник. Тобто, Замовник перераховує кошти Генеральному підряднику, а той, на підставі договорів субпідряду перераховує кошти своїм субпідрядникам.
На виконання вказаного пункту підрядником було залучено в якості субпідрядників ТОВ «Черкасишляхбуд-плюс» (код ЄДРПОУ 40999565) – на підставі договору № 192/1 від 26.07.2017; ТОВ «Лиможінвест» (код ЄДРПОУ 41536954) – на підставі договору №192/2 від 23.08.2017; ТОВ «Лиможбуд» (код ЄДРПОУ 41536933) – на підставі договору №192/3 від 18.09.2017; ТОВ «Трансбуд-2017» (код ЄДРПОУ 41536858) – на підставі договору № 192/4 від 12.10.2017.
Згідно п. 101 Постанови КМУ від 01.08.2005 № 668 «Оплата робіт, виконаних субпідрядниками, проводиться на підставі складених ними та підписаних генеральним підрядником документів про прийняття виконаних робіт та їх вартість, і може проводитися безпосередньо генеральним підрядником або замовником, якщо це передбачено договором підряду та договором субпідряду.
З метою ухилення від сплати податків, директором ТОВ «Лимож» ОСОБА_3 підписано, скріплено печаткою та направлено на адресу департаменту ЖКК Черкаської міської ради листи вих. № 54 від 28.07.2017, вих. № 63 від 01.09.2017, вих. № 2 від 24.10.2017 та вих. № 81 від 24.10.2017, у яких було викладено прохання здійснювати перерахування бюджетних коштів безпосередньо на розрахункові рахунки субпідрядників. Посадовими особами департаменту на зазначених листах було проставлено резолюції «Бух-я для використання в роботі» та затверджено їх підписами.
Всупереч положенням договору та вимогам чинного законодавства, посадовими особами департаменту ЖКК Черкаської міської ради, які діяли всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Лимож», виготовлено платіжні доручення №№ 70-72 від 09.08.2017; №№ 75-76 від 05.09.2017; №№ 77-78 від 06.09.2017; №№ 81-83 від 21.09.2017; №№ 89, 90, 92 від 06.11.2017; № 94 від 15.11.2017; № 95 від 23.11.2017; №№ 98-99 від 06.12.2017, на підставі яких в порушення положень договору та вимог чинного законодавства субпідрядникам ТОВ «Лимож» було перераховано 12 510 215 грн. до яких внесено реквізити одержувача бюджетних коштів не ТОВ «Лимож», а його субпідрядників.
За результатами проведення судово-економічної експертизи встановлено (висновок експерта № 9-000018 від 12.10.2018), що зазначені дії посадових осіб департаменту ЖКК дозволили ТОВ «Лимож» ухилитись від сплати податків на загальну суму 1 587 109,77 грн.
З метою повного, всебічного та неупередженого розслідування даного кримінального правопорушення, виникла необхідність у призначенні судово-почеркознавчої експертизи з метою встановлення особи якою виконано рукописне заповнення актів виконаних робіт в графі «дата складання». Крім того з метою проведення порівняльного аналізу, виникла необхідність в дослідженні копій договорів підряду укладених в 2016 році та в 2018 році між департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та постачальниками послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, а також всіх додатків до даних договорів (додаткових угод, договорів субпідряду та ін.).
Враховуючи викладене, для одержання вільних зразків почерку та підписів виникла необхідність у тимчасовому доступі до матеріалів особових справ ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , заяв вказаних осіб на відпустки, а також інших документів, котрі містять зразки цифр, підписів та почерку, які зберігаються у департаменті управління сплавами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради та до копій договорів підряду укладених в 2016 році та в 2018 році між департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та постачальниками послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, а також всіх додатків до даних договорів (додаткових угод, договорів субпідряду та ін.), які знаходяться в приміщенні департаменту ЖКК Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36 з метою використання їх у ході проведення судово-почеркознавчої експертизи в кримінальному провадженні.
В зв`язку з вище викладеним слідчий просить надати тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: до особових справ ОСОБА_8 О ОСОБА_9 , Танюка С.О., Сиротчук Н.М. та Федченко О.В., заяв вказаних осіб на відпустки, а також інших документів, котрі містять зразки цифр, підписів та почерку, які зберігаються у департаменті управління сплавами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради та до копій договорів підряду укладених в 2016 році та в 2018 році між департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та постачальниками послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, а також всіх додатків до даних договорів (додаткових угод, договорів субпідряду та ін.), які знаходяться в приміщенні департаменту ЖКК Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36.
В судове засідання слідчий не з`явився. Надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Представник департаменту ЖКК Черкаської міської ради і не викликався відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження №12018250000000058 від 15.03.2018, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 12018250000000058 від 15.03.2018, здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 України(зловживання владою або службовим становищем).
За даними слідства встановлено, що 25.07.2017 департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради в особі заступника директора департаменту – голови тендерного комітету ОСОБА_1 (замовник), департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради в особі директора ОСОБА_2 (платник) та ТОВ «Лимож» в особі директора ОСОБА_3 (підрядник) укладено договір № 192 щодо закупівлі послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі міста Черкаси.
Відповідно до п. 4.2 договору платник здійснює оплату за послуги шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок підрядника на умовах відстрочки платежу до 30 (тридцяти) банківських днів з моменту підписання уповноваженими представниками платника і постачальника актів наданих послуг.
Пунктом 5.3 договору було передбачено, що підрядник може залучати до надання послуг інші (субпідрядні) організації, забезпечуючи координацію їх діяльності. В такому випадку, відповідно до ч. 1 ст. 838 Цивільного кодексу України, підрядник виступає перед Замовником як Генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як Замовник. Тобто, Замовник перераховує кошти Генеральному підряднику, а той, на підставі договорів субпідряду перераховує кошти своїм субпідрядникам.
На виконання вказаного пункту підрядником було залучено в якості субпідрядників ТОВ «Черкасишляхбуд-плюс» (код ЄДРПОУ 40999565) – на підставі договору № 192/1 від 26.07.2017; ТОВ «Лиможінвест» (код ЄДРПОУ 41536954) – на підставі договору №192/2 від 23.08.2017; ТОВ «Лиможбуд» (код ЄДРПОУ 41536933) – на підставі договору №192/3 від 18.09.2017; ТОВ «Трансбуд-2017» (код ЄДРПОУ 41536858) – на підставі договору № 192/4 від 12.10.2017.
Згідно п. 101 Постанови КМУ від 01.08.2005 № 668 «Оплата робіт, виконаних субпідрядниками, проводиться на підставі складених ними та підписаних генеральним підрядником документів про прийняття виконаних робіт та їх вартість, і може проводитися безпосередньо генеральним підрядником або замовником, якщо це передбачено договором підряду та договором субпідряду.
З метою ухилення від сплати податків, директором ТОВ «Лимож» ОСОБА_3 підписано, скріплено печаткою та направлено на адресу департаменту ЖКК Черкаської міської ради листи вих. № 54 від 28.07.2017, вих. № 63 від 01.09.2017, вих. № 2 від 24.10.2017 та вих. № 81 від 24.10.2017, у яких було викладено прохання здійснювати перерахування бюджетних коштів безпосередньо на розрахункові рахунки субпідрядників. Посадовими особами департаменту на зазначених листах було проставлено резолюції «Бух-я для використання в роботі» та затверджено їх підписами.
Всупереч положенням договору та вимогам чинного законодавства, посадовими особами департаменту ЖКК Черкаської міської ради, які діяли всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Лимож», виготовлено платіжні доручення №№ 70-72 від 09.08.2017; №№ 75-76 від 05.09.2017; №№ 77-78 від 06.09.2017; №№ 81-83 від 21.09.2017; №№ 89, 90, 92 від 06.11.2017; № 94 від 15.11.2017; № 95 від 23.11.2017; №№ 98-99 від 06.12.2017, на підставі яких в порушення положень договору та вимог чинного законодавства субпідрядникам ТОВ «Лимож» було перераховано 12 510 215 грн. до яких внесено реквізити одержувача бюджетних коштів не ТОВ «Лимож», а його субпідрядників.
За результатами проведення судово-економічної експертизи встановлено (висновок експерта № 9-000018 від 12.10.2018), що зазначені дії посадових осіб департаменту ЖКК дозволили ТОВ «Лимож» ухилитись від сплати податків на загальну суму 1 587 109,77 грн.
Для повного, всебічного та неупередженого розслідування даного кримінального правопорушення, виникла необхідність у призначенні судово-почеркознавчої експертизи з метою встановлення особи якою виконано рукописне заповнення актів виконаних робіт в графі «дата складання». Крім того для проведення порівняльного аналізу, виникла необхідність в дослідженні копій договорів підряду укладених в 2016 році та в 2018 році між департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та постачальниками послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, а також всіх додатків до даних договорів (додаткових угод, договорів субпідряду та ін.).
Слідчим доведено, що:
- зазначені документи, перебувають у володінні департаменту ЖКК Черкаської міської ради, що розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36;
- вказані документи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
- іншими способами, окрім тимчасового доступу до документів, неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області Сербину О.В. на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до особових справ ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , Сиротчук ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , з можливістю подальшого вилучення оригіналів документів в яких містяться оригінали почерку та підписів зазначених осіб, а також до копій договорів підряду укладених в 2016 році та в 2018 році між департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та постачальниками послуг з поточного ремонту вулично-дорожньої мережі, а також всіх додатків до даних договорів (додаткових угод, договорів субпідряду та ін.), які перебувають у володінні департаменту ЖКК Черкаської міської ради, що розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36.
Зобов`язати службових осіб департаменту управління справами та юридичного забезпечення та департаменту ЖКК Черкаської міської ради, видати вказану документацію для подальшого її вилучення старшим слідчим СУ ГУНП в Черкаській області Сербином О.В. чи відповідно до доручення старшим о/у відділу БКОЗ УСБУ в Черкаській області Кравченок В.С.
Після проведення експертизи необхідно повернути вилучені документи до департаменту ЖКК Черкаської міської ради, що розташований за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36.
Строк дії цієї ухвали до 29 грудня 2019 року включно.
Роз`яснити посадовим особам Уманської міської державної нотаріальної контори, що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 29.11.2019 року.
Слідчий суддя: О. Г. Казидуб