
Справа № 686/5176/19
Провадження № 2/686/2570/19
УХВАЛА
25 листопада 2019 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі судового засідання – Д`яковичу О.О.,
за участю представників позивачів – Яцишина А.О., Купчика О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за цивільним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта», Міністерства оборони України про відшкодування страхових виплат у зв`язку із загибеллю військовослужбовця,
встановив:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта» про відшкодування страхових виплат у зв`язку із загибеллю військовослужбовця. Позивач просить стягнути з Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта», Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 недоплачену суму страхового відшкодування у сумі 139622,22 грн.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 1.03.2019 року позовна заява прийнята до розгляду та справа призначена до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду залучено як відповідача - Міністерство оборони України .
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача - Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта» у судове засідання не прибула, звернулась до суду з заявою про розгляд справи у відсутність представника, просила відмовити у задоволенні позову через його безпідставність, та просила застосувати строк позовної давності .
Представник відповідача - Міністерства оборони України у Хмельницькій області у судове засідання не прибув, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у відсутність представника, просив закрити провадження у справі, оскільки даний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 пов`язані із застосуванням ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта», Міністерства оборони України про відшкодування страхових виплат у зв`язку із загибеллю військовослужбовця слід закрити.
Згідно із частиною першою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративна суд і поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті З КАС України.
Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб`єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення -публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов`язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов`язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та, юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Одним із критеріїв розмежування справ цивільної й адміністративної - юрисдикції є суб`єктний критерій.
За змістом пункту 2 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
У пункті 15 частини першої статті З КАС України закріплено, що публічною службою є діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч.1ст. 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинству.
Суд приходить до висновку, що провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта», Міністерства оборони України про відшкодування страхових виплат у зв`язку із загибеллю військовослужбовця закрити, оскільки даний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч.1ст. 255 , ст. 260 Цивільного процесуального кодексу України , суд
ухвалив:
провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницької обласної дирекції НАСК «Оранта», Міністерства оборони України про відшкодування страхових виплат у зв`язку із загибеллю військовослужбовця закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена у день її проголошення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 15 днів з дня вручення повного тексти ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 29 листопада 2019 року.
Суддя Логінова С.М.