
Справа №263/8207/18
Провадження №2/263/208/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2019 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Шатілової Л.Г., при секретарі Ничипорук А.А., за участю представника позивача - адвоката Турченко О.В., представника відповідача - Михайлова О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи,
ВСТАНОВИВ:
21.06.2018 р. позивач звернувся до суду з даним позовом,уточненим в ході розгляду справи, в обґрунтування якого зазначив, що він працював заступником начальника бюро з експертної роботи з 14.04.2015 року у КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи», проте наказом відповідача №19/2 від 02.02.2018 р. «Про внесення змін до штатного розпису на 2018 рік» з 02.05.2018 р. скорочено дану посаду. У подальшому для виконання даного наказу начальник КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» видав наказ №24 від 14.02.2018 р. про попередження позивача про скорочення посади заступника начальника бюро з експертної роботи та безпосередньо саме попередження №153 від 16.02.2018 р. Усвідомлюючи, що при наявності вакансій в установі, у разі відмови, він буде звільнений за скороченням, що призведе до неможливості подальшого працевлаштування за спеціальністю в межах області та до ускладнення нормального існування його родини, позивач подав заяву щодо призначення його на вакантну посаду завідувача організаційно-методичного відділу КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» з 02.05.2018р. Наказом відповідача №89-к від 27.04.2018 р. позивача переведено завідувачем організаційно-методичного відділу КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» з 02.05.2018 р. на 1,0 ставку. Оскільки позивач вважає таке переведення незаконним, то просить визнати незаконними та скасувати накази №19/2 від 02.02.2018 р. і №89-к від 27.04.2018 р., поновити його на посаді заступника начальника бюро з експертної роботи з 02.05.2018 р., стягнути різницю в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи з 02.05.2018 р. по 31.10.2018 р. в розмірі 40545,00 грн.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав повністю та пояснив, що згідно діючого законодавства (штатним нормативам) в штатному розписі кожного обласного бюро судово-медичної експертизи повинно бути встановлено одну посаду заступника начальника бюро з експертної роботи з медичного персоналу (тобто, лікаря судово-медичного експерта). Чисельність штатів бюро затверджується керівником Департаменту управління охорони здоров`я згідно з діючими нормативними навантаженнями та штатними нормативами. Проте керівник «Донецького обласного бюро СМЕ» знехтував вимогами законодавства і скоротив посаду заступника начальника бюро СМЕ з експертної роботи, яку він обіймав, незаконно. Його було введено в оману і незаконно переведено на іншу менш оплачувану посаду під погрозами скорочення у відповідних документах (попередження про скорочення, наказ про попередження), хоча на дату видання наказу про переведення 27.04.2018 р. підстав для скорочення не було, оскільки зміни в штатний розпис були затверджені Департаментом охорони здоров`я лише 02.05.2018 р.
Представник позивача – адвокат Турченко О.В. у судовому засіданні також позов підтримав повністю з обставин,викладених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що посада заступника начальника бюро з експертної роботи не є обов`язковою для кожного обласного бюро СМЕ, а обов`язки начальника бюро у разі його відсутності можуть виконувати також завідуючі відділів, яких у «Донецькому бюро СМЕ» є три. Тому начальник бюро може самостійно формувати штатний розпис, який в подальшому затверджується Департаментом охорони здоров`я облдержадміністрації, що ним й було зроблено, виходячи з виробничої доцільності. Позивача було належним чином попереджено про скорочення його посади та запропоновано вакансії, чим він скористався, написавши добровільно відповідну заяву про переведення на посаду завідувача організаційно-методичного відділу. Також просить суд застосувати наслідки спливу 3-місячного строку позовної давності, оскільки про оскаржуваний наказ позивач довідався ще 16.02.2018 р.
Вислухавши пояснення сторін, допитавши свідка, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.
Згідно наказу №5 від 14.04.2015 року ОСОБА_1 працював заступником начальника бюро з експертної роботи у КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи».
Наказом №19/2 від 02.02.2018 р. «Про внесення змін до штатного розпису на 2018 рік» внесено з 02.05.2018 р. наступні зміни в штатний розпис КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ»: скорочено посаду «Заступника начальника бюро з експертної роботи»; введено до штату посаду «Помічник начальника Бюро з правових питань». В обґрунтуванні даного наказу зазначено, що опрацюванням посадової інструкції заступника начальника Бюро з експертної роботи встановлено, що вона у більшості дублює обов`язки начальника Бюро та завідуючих відділами експертизи трупів та обстеження потерпілих, обвинувачених та інших осіб, тому збереження цієї посади є недоцільним; водночас, в даний час збільшилось навантаженість працівників Бюро в частині ведення тендерної, договірної та претензійної роботи, необхідності представництва інтересів бюро у судових інстанціях.
На виконання вищезазначеного наказу, керуючись п.2 ст.49 КЗпП України, начальником КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» видано наказ №24 від 14.02.2018 р. «Про попередження ОСОБА_1 про скорочення посади заступника начальника бюро з експертної роботи».
Попередженням №153 від 16.02.2018 р. ОСОБА_1 під розпис ознайомлений з майбутнім звільненням з займаної посади та з наявними вакантними посадами.
20.02.2018 р. ОСОБА_1 написано заяву на ім`я начальника КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» про переведення на посаду завідувача організаційно-методичним відділом з 02.05.2018 р.
Наказом №89-к від 27.04.2018 р. ОСОБА_1 переведено на посаду завідувача організаційно-методичного відділу КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» з 02.05.2018 р. на 1,0 ставку.
Відповідно до наказу №335-к від 30.10.2018 р. ОСОБА_1 звільнено з КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» з 31.10.2018 р.
Допитаний в якості свідка начальник КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» Кіргет С.С ОСОБА_3 пояснив суду, що він працює в бюро з 1985 року, посада заступника начальника бюро існувала з кінця 1990-х років. Перший штатний розпис на 2018 рік був складений аналогічно штатному розпису на 2017 рік, при цьому враховувались навантаження на працівників та наявні бюджетні кошти. Але на виробничій нараді 30.11.2017 р. було прийнято рішення про скорочення цієї посади заступника з експертної роботи, оскільки ним була вивчена посадова інструкція заступника і він не бачив доцільності вносити до неї якісь зміни, але попереднього узгодження з Департаментом охорони здоров`я облдержадміністрації про це не було. Якби новий штатний розпис не був затверджений Департаментом охорони здоров`я облдержадміністрації, то посада ОСОБА_1 залишилась би. При цьому фонд оплати праці у штатному розписі від 02.05.2018 р. не змінювався. У нього з ОСОБА_1 були деякі суперечки з робочих питань, проте будь-яких дисциплінарних стягнень він не мав.
Наказом МОЗ України № 6 від 17.01.1995 року «Про розвиток та вдосконалення судово-медичної служби України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 248/784 - 26 липня 1995 р., з метою подальшого розвитку і вдосконалення судово-медичної служби України, а також для введення в практику бюро судово-медичної експертизи нормативних документів, що регламентуватимуть судово-медичну діяльність, затверджено ряд нормативних документів, які регламентують діяльність державних спеціалізованих судово-медичних установ та проведення судово-медичних експертиз.
Зокрема, ним затверджені Положення про бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров`я обласних виконавчих комітетів та республіканського бюро (Автономної Республіки Крим), Положення про начальника бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров`я обласних виконавчих комітетів та республіканського бюро (Автономної Республіки Крим) та Штатні нормативи медичного персоналу структурних підрозділів бюро судово-медичної експертизи.
Так, в Положенні про бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров`я обласних виконавчих комітетів та республіканського бюро (Автономної Республіки Крим), затвердженому наказом МОЗ України № 6 від 17.01.1995 р., зазначено, що в адміністративно-господарському відношенні бюро підпорядковані відповідному управлінню охорони здоров`я (пункт 3 Положення). У організаційному та науково-методичному відношенні бюро підпорядковані МОЗ України (пункт 4 Положення).
При цьому чисельність штатів бюро затверджується керівником управління охорони здоров`я згідно з діючими нормативними навантаженнями та штатними нормативами (пункт 5 Положення).
У пункті 1.1 Штатних нормативів медичного персоналу структурних підрозділів бюро судово-медичної експертизи, затвердженому наказом МОЗ України № 6 від 17.01.1995 р., визначено, що посада заступника начальника бюро встановлюється у бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров`я обласних виконавчих комітетів з розрахунку одна посада на кожне зазначене бюро.
У пункті 12 Положення про начальника бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здоров`я обласних виконавчих комітетів та республіканського бюро (Автономної Республіки Крим) вказано, що при відсутності начальника бюро його обов`язки виконує заступник з експертної роботи або завідуючий одним із відділів.
Таким чином, за результатами аналізу наведених нормативних документів суд приходить до висновку, що в штатному розписі КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» повинно бути встановлено одну посаду заступника начальника бюро, який є лікарем - судово-медичним експертом.
Згідно п.1 ч.1 та ч.2 ст.40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
В матеріалах справи мається штатний розпис працівників КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» на 01.01.2018 р., затверджений Департаментом охорони здоров`я Донецької обласної держадміністрації 02.01.2018 р., в якому мається посада заступника начальника бюро з експертної роботи. Разом з тим, у штатному розписі на 01.05.2018 р., який затверджений лише 02.05.2018 р., вказана посада відсутня.
Тобто на час видання кадрових наказів стосовно позивача у лютому-квітні 2018 року (щодо скорочення посади, попередження, переведення) відповідач не мав законних підстав для таких дій, оскільки ще не був затверджений належним чином новий штатний розпис.
Окрім того, правова природа наказу №89-к від 27.04.2018 року про переведення ОСОБА_1 , який не містить посилання на п.1 ч.1 та ч.2 ст.40 КЗпП України та який виданий до затвердження штатного розпису КЗОЗ «Донецьке обласне бюро СМЕ» 02.05.2018 р., свідчить, що він не стосується безпосередньо події скорочення посади заступника начальника бюро з експертної роботи, а тому заява ОСОБА_1 від 20.02.2018 р. про переведення також не може бути покладена в його основу.
Іншої заяви про добровільне переведення з посади на посаду, не обумовлене майбутнім скороченням, ОСОБА_1 не писав, у зв`язку з чим вищезазначений наказ є незаконним, оскільки в порушення ст.32 КЗпП України згода працівника на переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації відсутня.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Статтею 235 КЗпП України передбачено, що у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Згідно довідки №24 від 11.07.2018 р. середньоденна заробітна плата по посаді заступника начальника бюро з експертної роботи складає 891,59 гривень (41013 грн. : 46 днів).
Згідно довідки №35 від 06.11.2018 р. середньоденна заробітна плата по посаді завідувача організаційно-методичним відділом складає 509,09 гривень (22399,82 грн. : 44 днів).
Різниця в середньоденній заробітній платі між цими посадами складає 891,59 грн.- 509,09 грн.= 382,50 грн.
Згідно довідок №29 від 01.10.2018 р. та №35 від 06.11.2018 р. у травні 2018 року кількість робочих днів позивача складає 20, у червні 2018 року - 10, у липні 2018 року - 10, у серпні 2018 року - 22, у вересні 2018 року – 23, у жовтні 2018 року – 21; загальна кількість робочих днів за період з 02.05.2018 р. по 31.10.2018 р. складає 106 днів.
Таким чином, різниця в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи позивача складає 40545 грн. (106 робочих днів х 382 грн. 50 коп.).
Згідно статті 233 КЗпП України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Оскільки оскаржуваний наказ від 02.02.2018 р. №19/2 «Про внесення змін до штатного розпису на 2018 рік» сам по собі ще не порушував трудових прав позивача, а реальне порушення його прав настало саме 02.05.2018 р., коли ці зміни до штатного розпису були належним чином затверджені, то строк звернення до суду за захистом прав позивача необхідно обчислювати саме з цієї дати.
Тому заяву представника відповідача про застосування наслідків спливу строку позовної давності суд вважає необґрунтованою.
Згідно ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки з боку відповідача не надходило буд-яких заяв про непропорційність, необґрунтованість чи неспівмірність заявлених до відшкодування судових витрат, то суд стягує на користь позивача всі понесені ним і документально підтверджені витрати на оплату судового збору та правової допомоги адвоката.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. п.1 ч.1 та ч.2 ст.40, 233, 235 КЗпП України, ст.ст. 2, 5, 12, 76, 81, 89, 95, 141, 235, 258, 259, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи -задовольнити .
Визнати незаконним наказ Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» №19/2 від 02.02.2018 р. «Про внесення змін до штатного розпису на 2018 рік» в частині скорочення посади заступника начальника бюро з експертної роботи.
Визнати незаконним наказ Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» №89-к від 27.04.2018р. про переведення ОСОБА_1 на посаду завідувача організаційно-методичного відділу.
Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника бюро з експертної роботи Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» з 02.05.2018 року.
Стягнути з Комунального закладу охорони здоров`я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» (ЄДРПОУ 01990080, м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 60) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) різницю в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи з 02.05.2018 р. по 31.10.2018 р. в сумі 40545,00грн., судовий збір в сумі 704,80 грн. та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 7000 грн., а всього –48249 (сорок вісім тисяч двісті сорок дев`ять) гривень 80 копійок.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцять днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення буде виготовлений 29.11.2019 року.
ОСОБА_4 Л.Г. Шатілова