
Справа № 286/1646/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2019 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації до відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби України про оскарження та скасування постанови про накладення штрафу від 22.05.2017 по виконавчому провадженню №10647447 , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду і просить визнати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкера І. А. про накладення штрафу на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №10647447 від 22.05.2017 в розмірі 2040 грн. незаконною та скасувати її, мотивуючи тим, що постанова про накладення штрафу прийнята безпідставно, оскільки Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації не виконує функції закупівлі житла будь-яким категоріям населення.
В судове засідання учасники справи не з`явилися. Позивач надіслав лист, в якому просить справу слухати у відсутність їх представника. Позовні вимоги підтримали. Представник відповідача про причини неявки не повідомив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням. Матеріали справи містять письмове заперечення відповідача від 01.08.2017, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що боржник не виконує рішення суду з грудня 2008 року. Будь-яких документів, які б підтверджували невиконання рішення суду з поважних причин або часткове виконання рішення суду, на адресу Департаменту ДВС не надходило.
Дослідивши в судовому засіданні письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.12.2008 старшим державним виконавцем Довженком О. Д. було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-1741/08 про зобов`язання Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації забезпечити жилою площею сім`ю ОСОБА_1 в кількості 4-х осіб, в складі якої є потерпілий від аварії на ЧАЕС категорії-1, поза чергою, визначеною списком сімей переселенців, які мають 1-у категорію.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 23.11.2015 було виправлено помилку у виконавчому листі №2-1741/08, виданому 30.07.2008 Овруцьким районним судом на підставі постанови Овруцького районного суду від 08.09.2006 по справі №2а-2102/05 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації про позачергове забезпечення житловою площею та відшкодування шкоди заподіяної здоров`ю, а саме: вказано номер справи №2а-2102/05.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 08.12.2015 по справі №286/3894/15-а за постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 08.09.2006 по справі №2-2102/05 було замінено стягувача - ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ОСОБА_2 .
31.05.2016 ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області у виконавчому провадженні №10647447 було замінено боржника - Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, у справі №2-2102/05.
15.07.2016 на адресу Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби було направлено вимогу, а 26.09.2017 повторну вимогу, згідно якої було зобов`язано Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації негайно виконати рішення суду або повідомити про причини та обставини, які перешкоджають його виконанню, про що невідкладно повідомити відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Копія листа №10-4957 від 04.10.2016 Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації свідчить, що останній повідомив на вимогу виконавця про неможливість виконання рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 08.09.2006 по причині не виконання Департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації функцій закупівлі житла будь-яким категоріям населення. Крім того, повідомив, що забезпечення жилими приміщеннями громадян, які переселяються з радіоактивно-забруднених територій гарантується Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проводиться за кошти державного бюджету України відповідно до програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До 2014 року розпорядником коштів зазначеної програми в області був Департамент цивільного захисту облдержадміністрації. Протягом 2011-2013 років за кошти програми зазначеним Департаментом було придбано 12 квартир, які згідно чинного законодавства розпорядженням голови облдержадміністрації передано органам місцевого самоврядування для подальшого розподілу серед постраждалих сімей. У 2013 виконавчим комітетом Вінницької міської ради ОСОБА_1 була запропонована одна з придбаних трикімнатних квартир з усіма зручностями, від якої він відмовився. В 2014 році йому була запропонована ще одна з квартир, від якої він також відмовився. Таким чином, однією з причин невиконання рішення суду є відмови сім`ї ОСОБА_1 від запропонованого житла. На 2014 -2016 роки в Державному бюджеті України видатки на забезпечення житлом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи не передбачені. Рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 08.09.2006 буде виконане в разі відновлення видатків з Державного бюджету за забезпечення житлом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надання Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації повноважень щодо закупівлі житла громадянам цієї категорії населення.
04.11.2016 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкером І.А. винесено постанову у виконавчому провадженні №10647447 по виконанню виконавчого листа №2-2102/5 про накладення на боржника - Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації штрафу в розмірі 1020 грн. за невиконання рішення суду.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 у справі визнано правомірною вищезазначену постанову Департаменту державної виконавчої служби України у виконавчому провадженні №10647447 про накладення штрафу.
22.05.2017 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкером І.А. винесено постанову у виконавчому провадженні №10647447 по виконанню виконавчого листа №2-2102/5 про накладення на боржника Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації штрафу у розмірі 2040,00 грн. за невиконання рішення суду.
Вказані обставини підтверджуються копіями: постанови про відкриття виконавчого провадження серії ВП №10647447 від 23.12.2008 (а.с.35), ухвал Овруцького районного суду Житомирської області від 23.11.2015, 08.12.2015 та 31.05.2016 (а.с.50-51, 56-58, 64-65), вимоги та повторної вимоги відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби №20-1.200/17 від 15.07.2016 та 26.09.2016 (а.с. 9,11), листа Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації №10-4957 від 04.10.2016 (а.с.12), постанов старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкера І.А. про накладення штрафу від 04.11.2016 та 22.05.2017 (а.с.14-15), постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 (а.с.170-172).
Відповідно до ч.3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
В ч. 2 ст. 19 Конституції України законодавець закріпив, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 "Про виконавче провадження" .
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст. 18 Закону «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 ч.3 ст. 18 цього ж Закону передбачено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Так, згідно ч.ч.2, 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до п. 7 Роздлу ХІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1404-VIII, виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.
Зважаючи, що виконавчі дії було розпочато до набрання чинності цим Законом, державний виконавець вірно застосовував норми ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999, якими передбачено зокрема також, що в разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Зміст вказаних правових норм свідчить про обов`язок державного виконавця вживати заходів примусового виконання рішень та про право, в разі невиконання боржником рішення суду саме без поважних причин, виносити постанову про накладення штрафу на боржника.
Положеннями ч. 3 ст.77 КАС передбачено, що докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно ж до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З розпоряджень голови Вінницької обласної державної адміністрації №33 від 21.01.2013 та №688 від 04.11.2015 вбачається, що Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації і управління у справах сім`ї та молоді облдержадміністрації було реорганізовано шляхом злиття у Департамент соціальної політики облдержадміністрації, а Департамент соціальної політики облдержадміністрації та управління у справах сім`ї, молоді та спорту Вінницької облдержадміністрації було припинено шляхом їх ліквідації та утворено Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, тобто позивача.
Положенням про Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації 03.12.2015 №739, закріплено, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є структурним підрозділом Вінницької обласної державної адміністрації, підпорядковується голові облдержадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) та Міністерству молоді та спорту України (далі - Мінмолодьспорт).
Пунктами 1,2,3 ч.4 даного Положення визначено, що основними завданнями Департаменту є:
1) визначення пріоритетів соціального розвитку у зазначених сферах; здійснення аналізу проблемних питань й підготовки пропозиції до проектів державних цільових, галузевих та регіональних програм у сфері соціального захисту населення, молодіжної, сімейної, гендерної політики, попередження насильства в сім`ї, оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, протидії торгівлі людьми; забезпечує реалізацію заходів у визначених сферах;
2) реалізація державної політики та виконання програм у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, організацію ефективного співробітництва місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з профспілками та їх об`єднаннями, організаціями роботодавців та їх об`єднаннями;
3) реалізація державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, інвалідів, учасників антитерористичної операції, громадян, які постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій, інших категорій осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та надання житлових субсидій населенню, організація ведення обліку осіб, що мають право на пільги згідно із законодавством України;
Згідно з п.п. 5, 6, 7,38 ч. 5 Положення Департамент відповідно визначених повноважень виконує такі функції:
- бере участь у підготовці пропозицій до проектів програм соціально-економічного розвитку регіону;
- вносить пропозиції щодо проекту обласного бюджету;
-забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, головним розпорядником, яких є Департамент;
- організовує та координує роботу, пов`язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно вищезазначені розпорядження та Положення, яким визначено основні завдання, функції та повноваження Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, підтверджують твердження позивача в частині того, що останнє не є правонаступником Департаменту соціальної політики облдержадміністрації та відповідно і Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації, а також щодо відсутності у нього повноважень на закупівлю житла будь-яким категоріям населення.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, а саме, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації не є правонаступником Департаменту соціальної політики облдержадміністрації та відповідно і Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації; у нього відсутні повноваження на закупівлю житла будь-яким категоріям населення; відсутні взагалі витрати в Державному бюджеті України на той період на вказані цілі, а також враховуючи норми бюджетного законодавства та передбачену ним відповідальність за нецільове використання бюджетних коштів, суд приходить до висновку, що причини невиконання рішення суду позивачем є поважними. З огляду на повідомлення ним відповідача про вказані обставини листом №10-4957 від 04.10.2016, в тому числі і про те, що родині ОСОБА_1 тричі протягом 2013-2014 років пропонувалася трикімнатна квартира в АДРЕСА_1 , від якої остання відмовилася, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для винесення постанови про накладення штрафу, що оскаржується, та відповідно про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.77, 90, 139, 241-246, 287, 370 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкера І. А. про накладення штрафу на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №10647447 від 22.05.2017 в розмірі 2040 грн..
На рішення суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А. Л. Гришковець