Рішення № 85960387, 27.11.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
580/3198/19
Номер документу
85960387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 року справа № 580/3198/19

09 годин 12 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/3198/19

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач - особисто, представник позивача адвокат Манзар Т.В. - за ордером]

до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача Некоз А.В. - за довіреністю]

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.

09.10.2019 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС у зв`язку із зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС у зв`язку із зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.09.2019, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Ухвалою від 10.10.2019 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 29.10.2019. Ухвалою від 29.10.2019 оголошено перерву до 27.11.2019.

Позовні вимоги мотивовано тим, що згідно заяви від 15.04.2009 позивача переведено з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796) за померлого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та був визнаний особою з інвалідністю III групи внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 10.06.1986 до 22.06.1986. Позивач зазначає, що згідно довідки Міністерства оборони України Чигиринського районного військового комісаріату від 02.08.2019 № 79 ОСОБА_2 , 1946 року народження, призивався на спеціальні військові збори з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та проходив збори з 10.06.1986 до 22.06.1986. Позивач вважає, що має право на пенсійне забезпечення відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796.

16.09.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1 -р(ІІ)/2019 та відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 27.09.2019 № 84822103-17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку призначеної пенсії у зв`язку з відсутністю доказів виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час призову на військові збори. Позивач вважає, що довідка Міністерства оборони України Чигиринського районного військового комісаріату від 02.08.2019 № 79 є належним доказом підтвердження участі ОСОБА_2 у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час перебування на спеціальних військових зборах. Оскільки згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних відповідачем, то право на перерахунок пенсії у ОСОБА_1 виникло з 16.09.2019. ОСОБА_1 , вважаючи відмову протиправною звернулась з даним позовом до суду. Представник позивача у судовому засіданні 27.11.2019 просила задовольнити позов повністю.

Відповідач позов не визнав, 28.10.2019 представник відповідача подав до суду відзив на позов (а.с.36-37) та зазначив, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 у зв`язку із зміною частини 3 статті 59 Закону № 796 необхідним є, зокрема належне підтвердження військовою частиною або архівною довідкою особливого статусу ОСОБА_2 як військовозобов`язаної особи, яка призивалась на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_2 був направлений для заміни водіїв, працюючих у зоні ліквідації аварії згідно наказу Чигиринського філіалу АТП об`єднання «Укренергобудтранс» від 06.06.1986 № 82 «Про роботу водіїв на Чорнобильській АЕС». Відповідач зазначає, що ОСОБА_2 направлявся на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з місця роботи, а не на військові збори як військовозобов`язана особа, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно частини 3 статті 59 Закону № 796. Надана позивачем довідка Чигиринського районного військового комісаріату Міністерства оборони України від 02.08.2019 № 79 не є належним підтвердженням виконання ОСОБА_2 робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час призову на військові збори.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Судом встановлено, що позивач є дружиною померлого громадянина з числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 (а.с.16). Відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) (а.с.18). Згідно витягу з акту огляду МСЕК № 177989 ОСОБА_2 було встановлено третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з роботами з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (а.с.19).

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.21).

Згідно довідки від 06.08.1998 ОСОБА_2 , працюючи в АТП УБ Запорізької АЕС (Чигириненергобудтранс) був задіяний з 09.06.1986 до 19.06.1986 згідно наказу від 06.06.1986 на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.24).

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_2 у період з 14.02.1986 до 26.05.1997 працював у Чигиринському філіалі АТП «Укренергобудтранс». У період з 10.06.1986 до 22.06.1986 працював на Чорнобильській АЕС на роботах з ліквідації наслідків аварії (а.с.40), проте судом не встановлено доказів на підтвердження залучення ОСОБА_3 до військових зборів, до належності у складі військової частини.

Відповідно до пункту 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 3891 (далі - Положення № 3891) військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Згідно пункту 9 Положення № 3891 військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції військових комісаріатів, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно пункту 9 Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого указом Президента України від 25.05.1994 N 263/94 (далі - Положення № 263/94) військовий квиток померлого здають до штабу військової частини, де проходив службу військовослужбовець (органу реєстрації актів громадянського стану, який після реєстрації смерті надсилає квиток до військового комісаріату, де військовозобов`язаний перебував на обліку). Відповідно до пункту 14 Положення № 263/94 бланки військових квитків виготовляються на замовлення Міністерства оборони України і є документами суворої звітності. Видачу, зберігання і знищення військових квитків провадять у визначеному Міністерством оборони України порядку. Положення № 263/94 втратило чинність на підставі Указу Президента України від 30.12.2016 № 582/2016, яким затверджено нове Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - Положення № 582/2016). Пунктом 10 Положення № 582/2016 передбачено, що у випадку смерті військовослужбовця (військовозобов`язаного) військовий квиток здається до штабу військової частини, де проходив службу військовослужбовець, або органу державної реєстрації актів цивільного стану, а після реєстрації смерті надсилається до військового комісаріату за місцем військового обліку.

Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2017 № 206 затверджено Порядок видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, пунктом 3 розділу 1 якого передбачено, що військові квитки видаються під особистий підпис у відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) Р(М)ВК. Відомості в кінці кожного місяця підписуються заступником військового комісара Р(М)ВК (начальником відповідного відділення або призначеною службовою особою), затверджуються військовим комісаром Р(М ) ВК, засвідчуються гербовою печаткою Р(М)ВК та надалі долучаються до справи разом з документами, що були підставою для видачі військових квитків. Згідно пункту 1 розділу 3 знищення зіпсованих під час оформлення бланків військових квитків, військових квитків померлих військовозобов`язаних здійснюється щокварталу відповідними комісіями за актами, які долучаються до окремої справи і зберігаються протягом 30 років. До акта додається лівий бік обкладинки військового квитка, де розміщується фотокартка його власника. Номер та дата акта, а також номери бланків суворої звітності вносяться до журналів обліку бланків суворої звітності. Такого акта знищення стосовно військового квитка ОСОБА_2 матеріали справи не містять.

Судом узято до уваги, що службу в армії позивач проходив з 07.04.1966 до 26.09.1967. що підтверджується випискою з військового квитка (а.с.76).

За даними довідки Чигиринського районного військового комісаріату Міністерства оборони України (який не уповноважено порядком № 122 на видачу довідок щодо участі осіб у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час призову на спеціальні військові збори для перерахунку пенсій) від 02.08.2019 № 79, виданої ОСОБА_2 , 1946 р.н. зазначено, що «призивався на спеціальні військові збори з ліквідації наслідків на аварії на Чорнобильській АЕС та проходив збори з 10.06.1986 до 22.06.2016» (а.с.27).

16.09.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії у зв`язку із втратою годувальника, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно частини 3 статті 59 Закону № 796. У додатках із заявою надано копію довідки від 02.08.2019 № 79 (а.с.29-30).

Листом від 27.09.2019 № 84822/03-17 відповідач повідомив позивача, що виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для осіб, які були призвані на військові збори підтверджується довідками військових частин та архівними документами Міністерства оборони. У матеріалах померлого годувальника відсутні такі документи, у зв`язку з чим підстави для проведення ОСОБА_1 перерахунку згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок 1210), що визначає механізм обчислення пенсій з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796 відсутні. У листі зазначено, що позивач може звернутись із заявою до сервісного центру із заявою та військовим квитком ОСОБА_2 , в т.ч. з довідкою Чигиринського районного військового комісаріату Міністерства оборони України від 02.08.2019 № 79 для з`ясування, у складі якої військової частини виконувалися вищезазначені роботи та для направлення запиту до Міністерства оборони України про участь у роботах під час призову на військові збори.

Частиною 1 статті 58 Закону №1058 повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України. Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України. Повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача належать до компетенції відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Відповідно до статті 1 Закону № 796 встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру. Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї. Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210.

Надаючи оцінку доводам учасників справи, суд враховує таке. Згідно Конституції України громадяни мають право на соціальний захист (частини 1 статті 46), виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункту 6 статті 92). Військовослужбовцям пенсії з інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 Закону № 796. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до Закону № 796.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію у зв`язку із втратою годувальника ОСОБА_2 . відповідно до Закону № 796 з 15.04.2009, що підтверджується протоколом від 08.05.2009 (а.с.85 - зворотній бік).

Відповідно до розрахунку пенсії від 12.08.2019 позивач отримує пенсію з 01.07.2019 у сумі 1564 грн на підставі статті 54 Закону № 796 (а.с.124-125).

Згідно статті 54 Закону № 796 (у редакції станом на час звернення позивача із заявою від 16.09.2019) встановлено, що пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Перевіряючи дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача за частиною 3 статті 59 Закону № 796 на відповідність критеріям частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає про таке.

Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону № 796. Стаття 59 Закону № 796 стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Суд зазначає, що частиною 3 статті 59 Закону № 796 у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 № 231-V визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Тобто, частиною 3 статті 59 Закону № 796 у редакції, чинній до 01.10.2017, було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали особою з інвалідністю. Зазначеною нормою у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд зазначає, що частина 3 статті 59 Закону № 796 передбачала, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширювалась на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Аналіз редакцій до і після 01.10.2017 частини 3 статті 59 Закону № 796 дає підстави для висновку, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», що міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796 зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, визнане неконституційними, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796 залишився обов`язковим критерій про участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби (у тому числі особи, які були призвані на спеціальні військові збори) за наявних підтвердних документів, що у даній справі відсутні.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» (далі - Порядок № 22-1) документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (під час призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону №796).

Згідно пункту 6 Положення про галузевий державний архів Міністерства оборони України, затверджений спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства юстиції України від 11.02.2013 № 246/5/82 (далі - Положення № 246/5/82) архів здійснює приймання, облік та зберігання документів Національного архівного фонду (далі - НАФ) та інших документів Міноборони і Генерального штабу, військових частин (установ) та створює умови для користування цими документами. Відповідно до пункту 8 основними завданнями Архіву є, зокрема організація в установленому порядку користування архівними документами, видавання архівних довідок, копій, витягів з архівних документів юридичним та фізичним особам.

Позивачем під час звернення до відповідача про перерахунок пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону № 796 не надано до заяви довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03.1988 № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Додана до заяви від 16.09.2019 довідка Чигиринського районного військового комісаріату від 02.08.2019 № 79 не є належним доказом, що підтверджує участь ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час призову на спеціальні військові збори, оскільки не є первинним документом, передбаченим Порядком № 122 з огляду відсутність необхідних відомостей щодо військової частини та записів у військовому квитку.

Відповідно до акта комісії УПФУ в Чигиринському районі від 15.04.2009 здійснено перевірку нарахування заробітної плати ОСОБА_2 у книгах з нарахування заробітної плати ВАТ «Чигириненергобудтранс» та встановлено, що у липні 1986 року заробітна плата ОСОБА_2 становила 867,95 крб, у тому числі - доплати за участь у роботах у Чорнобильській зоні - 414,15 крб. Відповідно до книги наказів за 1986 рік згідно наказу від 06.06.1986 № 82 «Про роботу водіїв на Чорнобильській АЕС. Направити для заміни водіїв працюючих на Чорнобилі водія МАЗ-79-35 ОСОБА_2 ». Наказ про нарахування заробітної плати за період роботи на ЧАЕС кратно за період з 06.06.1986 до 01.09.1986 щодо ОСОБА_2 у книзі наказів відсутній (а.с.83 - зворотній бік).

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів належності померлого чоловіка ОСОБА_2 до категорії осіб, на яких поширюється дія частина 3 статті 59 Закону №796 щодо призначення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати під час звернення із заявою від 16.09.2019 до відповідача.

У постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №636/2100/16-а зазначено, що розмір пенсії годувальника або його заробітку не належить перерахунку після його смерті, якщо право на таку пенсію або заробіток годувальник не мав за життя.

Відповідач, відмовляючи 27.09.2019 (після прийняття рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019) позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із втратою годувальника, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, діяв відповідно до критеріїв частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки право на такий перерахунок мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби.

У зв`язку з тим, що особі, звільненій від сплати судового збору відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].

Повне судове рішення складено 28.11.2019.

Суддя Л.В. Трофімова