Рішення № 85960164, 22.11.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
580/2530/19
Номер документу
85960164
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 року справа № 580/2530/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,

представника позивача – Черноуска О.Д. (за посадою),

розглянувши по суті у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт» до Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Гігаватт» (вул. Льва Толстого, 25, кв. 87 м. Черкаси, 01032, далі – позивач) з позовом до Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області (вул. Захисників України, 19, м. Жашків, Черкаська обл., 19200, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження від 11.02.2019 №35.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач 10.01.2019 за наслідками розгляду клопотання позивача щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області прийняв розпорядження №4 «Про виконання детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області». У подальшому, 17.01.2019 та 02.02.2019 від інших підприємств надійшли аналогічні клопотання щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції, тому відповідач оскаржуваним розпорядженням від 11.02.2019 №35 вніс зміни до розпорядження 10.01.2019 №4, змінивши його назву та п. п. 1, 2, 3 виклав у новій редакції. Позивач вважає, що вказаними діями відповідач фактично скасував своє попереднє розпорядження та прийняв нове, на що у нього не має відповідних повноважень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позов, згідно якого відповідач заперечує проти задоволення позову, оскільки відповідачем не скасовувалось розпорядження від 11.02.2019 №35, а у зв`язку з тим, що до нього 17.01.2019 та 02.02.2019 від інших підприємств надійшли аналогічні клопотання щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції, з метою дотримання вимог Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» внесено зміни з метою застосування рівних умов до рівнозначних угод з іншими суб`єктами господарювання. На підставі вищевикладених обставин представник відповідача вважає, що позов не підлягає до задоволення. Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до ст. ст. 6, 13, 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. ст. 8, 10, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. п. 4.3, 4.4, 4.9, 4.12 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, розглянувши клопотання директора товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт» від 28.12.2018 №2/2 щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту) площею 22,6691 га, кадастровий номер 7120985000:02:001:0891, Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області 10.01.2019 прийнято розпорядження №4 «Про виконання детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту)» про наступне:

1. Відділу економічного розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства: 1) визначити, за погодженням із інвестором, організацію – виконавця детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту); 2) підготувати тристоронню угоду на виконання детального плану території та організувати її укладання між районною державною адміністрацією, виконавцем детального плану та інвестором; 3) організувати розробку проекту детального плану території; 4) провести громадські слухання проекту детального плану території щодо врахування громадських інтересів; 5) розглянути проект детального плану території на засіданні архітектурно-містобудівної ради відповідного рівня при спеціально-уповноваженому органі з питань містобудування та архітектури проведених відповідно до чинного законодавства; 6) після виконання детального плану території та врахування результатів громадських слухань затвердити його відповідно до чинного законодавства.

2. Проектній організації, яка має у своєму складі архітектора з відповідним кваліфікаційним сертифікатом, розробити проект детального плану території.

3. Фінансування виконання детального плану території здійснити за рахунок коштів товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт».

4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови районної державної адміністрації Барабаша Ю.В. та відділ економічного розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації.

У подальшому, відповідно до ст. ст. 6, 13, 20, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. ст. 8, 10, 19, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. п. 4.3, 4.4, 4.9, 4.12 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою КМУ від 25.05.2011 №555, розглянувши клопотання представника іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» Ісаєнка О.Ю. від 17.01.2019 №48, клопотання директора товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» від 02.02.2019 №15 щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту), врахувавши рішення комісії районної державної адміністрації по інвестиції містобудівної документації від 06.02.2019 у формі протоколу №2/01-32, Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області 11.02.2019 прийнято розпорядження №35 «Про внесення змін до розпорядження районної державної адміністрації від 10.01.2019 №4», а саме:

1. Викласти назву розпорядження у такій редакції: «Про виконання детального плану території в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту)».

2. Викласти пункти 1, 2, 3 розпорядження у такій редакції:

« 1. Надати дозвіл заявникам на виготовлення проектів детального плану території в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту) з метою реалізації інвестиційних пропозицій та використання території, визначити їх як претенденти».

« 2. Відділу економічного розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства: 1) визначити, за погодженням із кожним заявником, організації – виконавці детального плану території кожному із заявників на використання території, з якими укласти відповідні тристоронні угоди; 2) організувати та здійснювати контроль (координацію) щодо розробки проектів детального плану території кожному із заявників на використання території; 3) розглянути проект детального плану території на засіданні архітектурно-містобудівної ради відповідного рівня при спеціально-уповноваженому органі з питань містобудування та архітектури проведених відповідно до чинного законодавства до 01.05.2019; 4) організувати та забезпечити оприлюднення розгляду проектів детального плану території заявників щодо врахування громадських інтересів з 01.05.2019 по 30.05.2019; 5) провести загальні громадські слухання проектів детального плану території, які розроблені кожним із заявників у першій декаді червня 2019 року з визначенням претендента-переможця; 60 затвердити детальний план території претендента-переможця з урахуванням результатів громадських слухань відповідно до вимог чинного законодавства».

« 3. Фінансування виконання проектів детального плану території здійснити за рахунок коштів заявників (претендентів): товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт», іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна», товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард»».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Згідно ст. 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація: 1) організовує розробку та проведення експертизи містобудівної документації населених пунктів відповідно до державних норм і стандартів; 2) забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, зв`язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності; 3) організовує роботу з атестації об`єктів, сертифікації продукції, робіт і послуг підприємств і організацій житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування населення; 4) організовує охорону, реставрацію та використання пам`яток архітектури і містобудування, палацово-паркових, паркових та історико-культурних ландшафтів; 5) розробляє та затверджує схеми санітарного очищення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці та організовує окреме збирання побутових відходів, інших видів відходів як вторинної сировини; 6) погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій», щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини; 7) здійснює заходи щодо ведення в установленому порядку єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов; 8) здійснює управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення в межах адміністративно-територіальної одиниці.

Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідач розглянувши клопотання директора товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт» від 28.12.2018 №2/2 щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту) площею 22,6691 га, кадастровий номер 7120985000:02:001:0891 та прийняв розпорядження №4 «Про виконання детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту)».

У подальшому, Жашківська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 11.02.2019 №35 «Про внесення змін до розпорядження районної державної адміністрації від 10.01.2019 №4».

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а також обов`язково оприлюднюються, крім внутрішньоорганізаційних актів.

Як встановлено судом із оскаржуваного розпорядження від 11.02.2019 №35, підставою для його прийняття слугували клопотання представника іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» Ісаєнка О.Ю. від 17.01.2019 №48 та клопотання директора товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» від 02.02.2019 №15 щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту), рішення комісії районної державної адміністрації по інвестиції містобудівної документації від 06.02.2019, яке оформлене протоколом №2/01-32.

Таким чином, прийнявши вказане розпорядження від 11.02.2019 №35 «Про внесення змін до розпорядження районної державної адміністрації від 10.01.2019 №4», відповідач фактично станом на 10.01.2019 надав дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю «Гігаватт», іноземному підприємству «Агро-Вільд Україна» та товариству з обмеженою відповідальністю «Авангард» на виготовлення проектів детального плану території в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту) з метою реалізації інвестиційних пропозицій та використання території, визначивши їх як претенденти.

Однак, суд наголошує, що станом на момент винесення відповідачем розпорядження від 10.01.2019 №4, яким позивачу надано дозвіл на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції в межах Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (за межами населеного пункту) площею 22,6691 га, кадастровий номер 7120985000:02:001:0891, інші підприємства не звертались до відповідача із клопотаннями щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції (клопотання представника іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» Ісаєнка О.Ю. від 17.01.2019 №48, клопотання директора товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард» від 02.02.2019 №15).

Отже, відповідач, замість прийняття нового рішенням, прийняв оскаржуване розпорядження від 11.02.2019 №35 «Про внесення змін до розпорядження районної державної адміністрації від 10.01.2019 №4», яким встановив набуття прав та обов`язків учасникам публічно-правових відносин щодо надання дозволу на розробку детального плану території та застосував їх на проміжок часу, який минув, що чинним законодавством України не передбачено.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати розпорядження Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області від 11.02.2019 №35.

Посилання відповідача у відзиві на позов про те, що після надходження до нього від інших осіб аналогічних клопотань щодо надання дозволу на розробку детального плану території з метою будівництва та експлуатації фотоелектричної станції, з метою дотримання вимог Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» ним правомірно внесено зміни з метою застосування рівних умов до рівнозначних угод з іншими суб`єктами господарювання – не приймається судом до уваги, оскільки законодавством України у сфері містобудування та архітектури не забороняється надання дозволу на розробку проектів (пропозицій) містобудівної документації декільком особам щодо однієї земельної ділянки різними розпорядчими документами.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області від 11.02.2019 №35.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Гігаватт» сплачений судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 28.11.2018.