Рішення № 85960125, 28.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2019
Номер справи
560/2973/19
Номер документу
85960125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2973/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради , Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради , Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Хмельницької міської ради, Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради, Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить:

скасувати рішення Відповідача - 2 від 18 березня 2019 року про припинення ОСОБА_1 субсидії з 01 січня 2019 року;

скасувати рішення Відповідач - 2 від 13 червня 2019 року про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_1 з травня 2019 року;

зобов`язати Відповідача - 1 і Відповідача - 2 винести рішення, якими призначити субсидію ОСОБА_1 на підставі заяв поданих у січні 2019 року та в травні 2019 року;

зобов`язати Відповідача - 3 нарахувати і сплатити субсидію ОСОБА_1 на підставі рішень Відповідачів 1 і 2 з січня 2019 року;

зобов`язати Відповідачів виконати рішення суду протягом 5-ти робочих днів після набрання рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона та члени сім`ї є внутрішньо переміщеними особами, з жовтня 2018 сім`ї ОСОБА_1 була призначена субсидія у відповідності до постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".

31 січня 2019 року позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про зміни у складі сім`ї, оскільки її донька зареєструвала шлюб і змінила прізвище. В звя`зку з тим, що позивач не подала відомості про зміни в складі сім`ї протягом 30 днів з дати такої події рішенням Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради від 27 березня 2019 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні субсидії з 01 січня 2019 рішеннями від 18 березня 2019 року та від 27 березня 2019.

Вважаючи такі рішення протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Від управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що 31 січня 2019 року було зареєстровано заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії де ОСОБА_1 декларує зміни у складі сім`ї члена домогосподарства та їх соціального статусу з проханням розглянути вищевказану заяву на комісії. Додаткові документи, які не було додано до заяви були донесені в березні 2019 року, а саме: довідка ХКП "Спецкомунтранс" видану 12 березня 2019 року, заява від 03 березня 2019 року щодо перерахунку субсидії з січня 2019 року. З огляду на те, що рішення комісії про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається на підставі акта обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства, який було складено 04 березня 2019 року, заява ОСОБА_1 була розглянута комісією, яка відбулася 18 березня 2019 року.

Рішенням комісії від 18 березня 2019 року ОСОБА_1 було припинено діючу житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01 лютого 2019 року згідно абз. 5 п. 22 "Положення про порядок призначення житлових субсидій" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами та доповненнями) у зв`язку з тим, що протягом 30 календарних днів ОСОБА_1 не було проінформовано про зміну складу членів домогосподарства які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.

11 листопада 2019 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з позицією відповідача викладеною у відзиві на позов, вважає її необґрунтованою та не доведеною.

Крім цього, 22 листопада 2019 року позивачем подано заяву про заміну відповідача у справі з Хмельницької міської ради на виконавчий комітет Хмельницької міської ради.

Вирішуючи вказану заяву суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 3 вказаної статті, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Таким чином, враховуючи те, що провадження у даній справі відкрито в порядку ст. 263 КАС України, якою не передбачено розгляд заяв подібного змісту, а також враховуючи стислі терміни для розгляду даної категорії справ, суд вважає, що подану позивачем заяву слід залишити без розгляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в єдності та сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що згідно поданої до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради заяви ОСОБА_1 була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які надавались їй за адресою: АДРЕСА_1 .

До складу сім`ї ОСОБА_1 , також входять ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 одружилась з ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_1 від 07 грудня 2018 року, однак, протягом 30 календарних днів про вказану обставину управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради позивач не повідомила.

18 березня 2019 року ОСОБА_1 . Рішенням Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради було припинено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01 січня 2019 року.

У січні та березні 2019 року ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявами про призначення субсидії, проте в подальшому відповідач відмовив у призначені субсидії з підстав того, що позивачем не було повернуто надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії за попередні періоди.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 23 жовтня 2019 року по справі № 686/25166/19, яким задоволено позов управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради та стягнуто з ОСОБА_1 надміру виплачені грошові кошти в сумі 1682 грн. 84 коп.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів щодо припинення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг та подальше не призначення її, позивач звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Згідно з п. 9 ч. ч. 1 та 2 цього Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до вимог п. 13 ч. ч. 1 та 6 цього Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі — заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 16 частиною 16 цього Положення визначено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

Відповідно до вимог п. 22 ч. ч. 1 та 8 цього Положення, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Як встановив суд, 07 грудня 2018 року ОСОБА_2 , яка входить до складу сім`ї ОСОБА_1 одружилась з ОСОБА_5 , однак позивач протягом 30 календарних днів про вказану обставину управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради вона не повідомила, що і стало підставою для прийняття рішення про припинення житлової субсидію, а не відшкодування позивачем надміру виплачених грошових коштів в сумі 1682 грн. 84 коп. були прямою підставою для відмови у призначенні житлової субсидії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач правомірно приймав рішення про припинення житлової субсидії та у зв`язку із не сплатою позивачем надміру виплачених грошових коштів відмовляв у її призначені, за таких обставин суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у цій частині.

Водночас суд звертає увагу на те, що надміру виплачені грошові кошти в сумі 1682 грн. 84 коп. згідно рішення Хмельницького міськрайонного суду від 23 жовтня 2019 року по справі № 686/25166/19 стягнуто з ОСОБА_1 , за таких обставин суд вважає за можливе зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з врахуванням стягнутих з ОСОБА_1 надміру виплачених грошових коштів в сумі 1682 грн. 84 коп.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем частково доведено правомірність прийнятих рішень про припинення житлової субсидії та у зв`язку із не сплатою позивачем надміру виплачених грошових коштів про відмову у її призначені, при цьому, враховуючи стягнення з позивача надміру виплачених грошових коштів суд вважає за необхідне зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, тому даний адміністративний позов слід задоволити частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до квитанції № 0.0.1477161838.1 від 26 вересня 2019 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. та відповідно до квитанції № 0.0.1505548758.1 сплачено судовий збір в сумі 3073,60 грн.

Згідно ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, зважаючи на те, що суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме лише однієї позовної вимоги, тому до стягнення на користь ОСОБА_1 належить сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн., 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218) Комісія з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218) Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя П.І. Салюк