Рішення № 85960042, 28.11.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2019
Номер справи
520/10532/19
Номер документу
85960042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2019 р. № 520/10532/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року протиправними:

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, здійснити виплату суми перерахунку пенсії з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року однією сумою з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.05.2017 розрахувавши її розмір за методикою відповідно ст. З Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», виконати рішення суду протягом тридцяти днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ-97.893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року є протиправною та такою, що порушує права позивача, як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ETS № 9) згідно якої кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Також позивач зазначив, що його протиправно щомісяця лишають частини його власності у вигляді частини основного розміру пенсії з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року.

Ухвалою суду від 10.10.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Представником відповідача 30.10.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що постановою Ленінського районного суду м.Харкова від 31.03.2016 року по справі № 642/869/16-а позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ - задоволено частково. Зокрема (з урахуванням додаткової постанови від 25.10.2016), зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 18.08.2015 року з використанням даних Харківського обласного військового комісаріату про розмір фактичного грошового забезпечення, станом на 01.01.2008 року за посадою начальника авіації - заступника командуючого армії, встановленого у відповідності до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» згідно довідки Харківського обласного військового комісаріату в ГУ ПФУ № фх-97893 від 30.04.2009 р.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок розміру пенсії за період з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року включно - залишено без розгляду.

На виконання вищезазначеної постанови суду, ГУПФУ здійснило перерахунок пенсії позивачу з 18 серпня 2015 року з грошового забезпечення 6303,90 грн., згідно довідки ХОВК № фх-97893 від 30.04.2009 р.

Також відповідачем зазначено, що в довідці ХОВК № фх-97893 від 30.04.2009 р. чітко вказано дату, на яку встановлено грошове забезпечення - 01.04.2009 року. Отже, вимоги позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2008 з грошового забезпечення, встановленого на 01.04.2009 (тобто на 15 місяців пізніше), є безпідставними.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХП від 09.04.1992 року по лінії Міноборони.

Відповідно до положення п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі Порядок №45), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв`язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.

Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (чинної на час спірних правовідносин), були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців і у відповідності до цієї постанови Міністром оборони України було видано наказ № 707 від 30.12.2007 р. «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Нові розміри грошового забезпечення, згідно зазначених постанови КМУ та наказу Міністра оборони України почали виплачуватись військовослужбовцям з 01 січня 2008 р.

У зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, в порядку визначеному ч. 4 ст. 63 Закону №2262-12 (в редакції чинної на час спірних правовідносин), починаючи з 01.01.2008 р. були перераховані пенсії особам звільненим з військової служби.

За даними викладеними у листі Директора департаменту фінансів Міністерства оборони України від 02 квітня 2009 р. № 248/6/С/275-Д розмір посадового окладу заступника командувача армії, тобто для посади яку займав позивач перед виходом на пенсію, на підставі приписів постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, склав 2076 грн.

Однак, перерахування пенсії позивачу було здійснено виходячи із посадового окладу у сумі 1640 грн. замість належного розміру посадового окладу - 2076 грн., що сталося внаслідок помилки допущеної Харківським обласним військовим комісаріатом у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, про те, що посадовий оклад начальника авіації заступника командуючого армії, станом на 01.01.2008 р. складав 1640 грн. замість 2076 грн.

В подальшому, після виявлення вищевказаної помилки, Харківським обласним військовим комісаріатом на адресу ГУПФУ була складена та направлена нова довідка про грошове забезпечення для перерахування пенсії полковнику запасу ОСОБА_1 від 30.04.2009 р. № ФХ-97893відповідно до якої розмір грошового забезпечення був визначений з урахуванням посадового окладу 2076 грн.

Однак, відповідач ГУПФУ свої обов`язки щодо перерахунку розміру пенсії позивачу в порядку, визначеному Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 р. (в редакції чинної на час спірних правовідносин), не виконав. В листі від 05.02.2013 р. вих. № 146/Ш-14 відповідач підтвердив факт отримання ним вищевказаної довідки Харківського обласного військового комісаріату якому розмір посадового окладу позивача був зазначений у сумі 2076 грн., однак вказав, що вважаючи питання перегляду розміру пенсії суперечливим, направив запит до Пенсійного фонду України, але в подальшому, розмір пенсії позивача перехований не був.

Зазначену бездіяльність ГУПФУ позивач оскаржив до суду.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 31 березня 2016 року по справі №642/869/16-а позов задоволено частково, з урахуванням додаткові' постанови від 25.10.2016 зокрема: визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ, що виражається в ухилянні від здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, полковника запасу ОСОБА_1 , згідно даних, викладених в листі № ФЗ-97893 від 30.04.2009 року про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, на підставі Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»; зобов`язано ГУПФУ здійснити перерахунок розміру пенсії позивача ОСОБА_1 , починаючи з 18.08.2015 року з використанням даних Харківського обласного військового комісаріату про розмір фактичного грошового забезпечення, станом на 01.01.2008 року за посадою начальника авіації - заступника командуючого армії, встановленого у відповідності до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», згідно довідки Харківського обласного військового комісаріату в Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області № ФХ-97893 від 30.04.2009 р.

На виконання зазначеної постанови суду ГУПФУ здійснило перерахунок розміру пенсії позивачу з 18.08.2015 року та виплатило суму перерахунку пенсії з 18.08.2015 року.

Позивач вбачаючи протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ-97.893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Суд надаючи оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.

Відповідно до преамбули Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч.3 ст.63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У відповідності до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

07.11.2007 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (чинною на час спірних правовідносин) якою затверджена Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України та запроваджена структура грошового забезпечення військоковслужбовців.

В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України» «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат (далі Харківський ОВК) є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом №2262-ХП.

Згідно з п. 24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

У відповідності до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.

Згідно п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином суд зазначає, що ГУПФУ повинно після отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 30.04.2009 р. № ФХ-97893 перерахувати розмір пенсії позивачу, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу заступника командувача армії у розмірі 2076 грн.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином суд дійшов висновку, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов`язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.01.2008 р. по 17.08.2015 року.

За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.11.2014 р. у справі №21-322а14).

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.

Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМУ № 45 від 2008 р. (в редакції чинної на час спірних правовідносин) та Порядком № 3-1, ГУПФУ не має дискреційного повноваження щодо перерахунку пенсії позивачу після отримання довідки від 30.04.2009 р. № ФХ-97893 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.

Реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).

Організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов`язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (стаття 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов`язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (частина перша статті 17 Основного Закону України).

Конституційний Суд України зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).

Також Конституційний Суд України зазначає, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки виданої Харківськім обласним військкоматом від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 90% з усіх складових грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, суд дійшов висновку, що в цій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки предметом даного спору є саме невірне нарахування відповідачем пенсії за період з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, а не відсотковий розмір складових грошового забезпечення.

Щодо вимоги позивача здійснити виплату суми перерахунку пенсії з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.05.2017 розрахувавши її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», то суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Згідно зі статтею 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

При цьому, основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушенням встановлених строків виплати саме нарахованих доходів (у тому числі пенсії).

Відтак, оскільки пенсія позивачу нараховувалась та виплачувалась в період з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року, тому вказані вимоги є безпідставними.

Щодо вимоги позивача здійснити виплату суми перерахунку пенсії з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року однією сумою, суд дійшов висновку, що в цій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити недоплачену частину пенсії, перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці, а отже позовні вимоги в цій частині є передчасними та спрямовані на вказівку алгоритму виконання зазначеного рішення суду.

Стосовно вимоги про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.

В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийнята постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення визначеного Харківськім обласним військкоматом у довідці від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки виданої Харківськім обласним військкоматом від 30.04.2009 р. № ФХ97893 з 01.01.2008 року по 17.08.2015 року.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в частині задоволення позовних вимог у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.