
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2019 р. № 520/8702/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Муравської І.Ю.,
за участі:
представника відповідача Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області Зеленської М.П.,
представника відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області Шевченко Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області щодо невиплат ОСОБА_1 соціальних виплат за період з 01.06.2017 року;
- скасувати постанови комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської РДА від 19.05.2017 року №36 щодо відмови призначення ОСОБА_1 відновлення виплати пенсії та постанову №127 від 10.05.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням, отриманим на виробництві;
- скасувати постанову Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківський області від 27.06.2017 року про припинення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати;
- зобов`язати Дергачівське відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області відновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щомісячні страхові виплати та виплатити заборгованість страхових виплат за період починаючи з 01.06.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачі протиправно, на думку позивача, позбавили ОСОБА_1 права на отримання страхових виплат.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду залучено в адміністративній справі № 520/8702/19 за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, в якості відповідачів залучено Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області та Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області.
Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Просив розглядати справу без його участі.
В судове засідання представник Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
В судове засідання представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області та представника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на одержання страхових виплат у зв`язку з професійним захворюванням отриманим на виробництві.
Відповідно до довідки № 6311001786 від 06.05.2015 року позивач є внутрішньо переміщеною особою.
03.05.2015 року позивач звернувся до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області із заявою про продовження страхових виплат у зв`язку з професійним захворюванням.
Постановою Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області №2010/5136/291/10 від 19.05.2015 року позивачу були продовжені страхові виплати.
Протоколом засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №36 від 19.05.2017 року відмовлено у відновленні виплат ОСОБА_1 на підставі п.п.2 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат, затвердженого Постановою №365, а саме: встановлення факту відсутності ВПО за фактичним місцем проживання згідно з актом обстеження матеріально побутових умов сім`ї.
Постановою Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області №2010/5136/291/19 від 27.06.2017 року позивачу припинено страхові виплати з 01.06.2017 року на підставі протоколу № 36 від 19.05.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
03.05.2019 року позивач повторно звернувся до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області з заявою про продовження страхових виплат.
03.05.2019 року Дергачівське відділення звернулось з листом до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації щодо винесення на розгляд Комісії питання про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 .
Згідно протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №127 від 10.05.2019 року позивачу відмовлено в продовженні раніше призначених щомісячних страхових виплат.
Листом Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області №19.01-30/505 від 31.07.2019 року позивача повідомлено, що постановою від 27.06.2017 року позивачу з 01.06.2017 року припинено виплати страхових виплат у зв`язку з встановленням факту відсутності за фактичним місцем проживання згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та не встановлення факту перебування в живих. Крім того, у листі зазначено, що Дергачівське відділення направило лист-запит від 03.05.2019 року № 19.01-25/234 до УПСУЗН Дергачівської РДА на розгляд комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО на відновлення страхових виплат ОСОБА_1 . Зазначено, що УПСЗН Дергачівської РДА надало витяг з протоколу засідання комісії від 10.05.2019 року № 127 про «відмову у призначенні щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням отриманим на виробництві» причина - ВПО відсутня за фактичною адресою проживання.
Позивач, не погоджуючись з невиплатою страхових виплат, звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Як передбачено положеннями п. 3 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Відповідно положень п. 6 Порядку № 365 за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з`явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Як передбачено п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
При цьому, суд зазначає, що положеннями ст. 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII встановлено, що внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.
Як передбачено ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999 (далі - Закон № 1105-XIV).
Статтею 3 Закону №1105-XIV визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 1105-XIV страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі-Постанова № 365) встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до пп.2 п. 12 Постанови № 365 соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/ перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Так, страхові виплати позивачу припинено у зв`язку із встановленням факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/ перебування.
Протоколом засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №36 від 19.05.2017 року відмовлено у відновленні виплат ОСОБА_1 на підставі п.п.2 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат, затвердженого Постановою №365, а саме: встановлення факту відсутності ВПО за фактичним місцем проживання згідно з актом обстеження матеріально побутових умов сім`ї.
Постановою Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області №2010/5136/291/19 від 27.06.2017 року позивачу припинено страхові виплати на підставі протоколу № 36 від 19.05.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Як встановлено судом, відповідачами не надано належних доказів які б свідчили про проведення перевірки місця проживання позивача, наявність акту обстеження матеріально побутових умов сім`ї та відсутність під час перевірки позивача за місцем проживання.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що ч. 1 ст. 46 Закону №1105-XIV такої підстави для припинення страхових виплат, як відсутність за місцем проживання, не встановлено.
Крім того, постановою комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області №127 від 10.05.2019 року відмовлено в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням, отриманим на виробництві. Проте, вказане рішення не містить жодної підстави для відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати. Таким чином, вказане рішення є необгрунтованим.
Суд вважає за необхідне зауважити, що підзаконні нормативно-правові акти, на які посилаються відповідачі, не є законами, а тому, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Стаття 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачає, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Суд також звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Дергачівським відділенням Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 соціальних виплат за період з 01.06.2017 року.
Також, суд приходить до висновку, що рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області оформлене у вигляді протоколу №36 від 19.05.2017 року щодо відмови в відновленні ОСОБА_1 виплати пенсії, постанова комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області №127 від 10.05.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням, отриманим на виробництві та постанова Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківський області №2010/5136/291/19 від 27.06.2017 року про припинення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати є протиправними, що дає суду підстави для скасування таких рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що належним способом порушених прав позивача є зобов`язання Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області поновити ОСОБА_1 виплату страхових виплат з 01.06.2017 року.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання виплатити ОСОБА_1 заборгованість щомісячних страхових виплат за період з 01.06.2017 року, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Заборгованість зі сплати страхових виплат у даному випадку утворилась би в результаті не виплати нарахованих страхових виплат відповідачем.
Позивачем не надано до суду доказів не виплати нарахованих страхових виплат.
Таким чином, заборгованість по сплаті пенсії перед позивачем на час розгляду даної справи не утворилась.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання виплатити ОСОБА_1 заборгованість щомісячних страхових виплат за період з 01.06.2017 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області (вул. Сумський шлях, 155, м. Дергачі, Харківська обл.), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Дергачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м.Конституції, 1, Палац Праці, 3 під., 4 пов., м.Харків, 61200), Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області (вул. 1 Травня, 8-а, м.Дергачі, 62300) про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області щодо невиплат ОСОБА_1 соціальних виплат за період з 01.06.2017 року.
Скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області оформлене у вигляді протоколу №36 від 19.05.2017 року щодо відмови в відновленні ОСОБА_1 виплати пенсії.
Скасувати постанову комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної Державної адміністрації Харківської області №127 від 10.05.2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням, отриманим на виробництві.
Скасувати постанову Дергачівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківський області №2010/5136/291/19 від 27.06.2017 року про припинення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати.
Зобов`язати Дергачівське відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , виплату страхових виплат з 01.06.2017 року.
В іншій частині позовнимх вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 28.11.2019 року.