Рішення № 85957976, 12.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
480/2511/19
Номер документу
85957976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2019 р. Справа №480/2511/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

10 липня 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія йому призначена з 01.01.2009 у розмірі 90% грошового забезпечення.

Вподальшому відповідач, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова №355), неправомірно здійснив розрахунок підвищення пенсії з визначенням максимальної розміру підвищення із 80% грошового забезпечення замість 90%. Вказане мало наслідком зменшення розміру пенсії з 90% до 80%, починаючи з 01 вересня 2012 року до 31.12.2017. З посиланням на ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначив, що при перерахунку підвищення пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення йому розміру пенсії за вислугу років із 90% до 80% грошового забезпечення з 01 липня 2012 року; зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017; стягнути на його користь недоплачену пенсію у розмірі 27339,80грн.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.37), в якому просив відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що при перерахунку пенсії застосовуються норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати з 01.10.2011 - 80%, а у зв`язку із змінами, які діють з 01.05.2014 - 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відмітив, що Постановою №355 передбачене підвищення розмірів пенсій, а не перерахунок, тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

В судове засідання відповдіач не з`явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 01.01.2009 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років ( 39 років) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення склав 90% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 39 років, основний розмір пенсії склав 3008,77грн. щомісячно. Зазаначене підтверджується копією протоколу про призначення пенсії, що знгаходиться в матеріалах пенсійної справи ( а.с.48).

19.05.2012 Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 була видана довідка ФБ №49220 від 19.05.2012 (а.с.50 на звороті), з якої вбачається, що грошове забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 за посадою військовий комісар, яку займав ОСОБА_1 , становить 4363,50грн.

На виконання вимог Постанови №355 Головним управлінням ПФУ в Сумській області визначено розмір підвищення до пенсії позивачу з 01.07.2012 та донараховано 330,96грн. - 11% від 3008,77грн., а максимальний розмір - 482,03грн., всього з 01.07.2012 розмір пенсії склав 3489,73 грн, а з 01.09.2012 - 3640,80 грн. ( а.с.51)

З 01.05.2016 відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивачеві у відповідності до вимог Постанови №355 із застосуванням 35% від 3008,77 грн., внаслідок чого розмір пенсії збільшився до 3826,80 грн. ( а.с.51 на звороті)

Суд вважає, що Головним управлінням ПФУ в Сумській області розрахунки підвищень пенсії ОСОБА_1 , протягом 2012-2017 років проведені всупереч вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012, з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".

При цьому, слід звернути увагу, що вказаними Законами України, якими вносились зміни до ст. 13 Закону не було передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно із ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №355 (Постанова №355), відповідно до п. 1 якої установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (абз.2 п.1 Постанови № 355).

Пунктом 2 вказаної Постанови №355 було зобов`язано відповідні уповноважені органи на видачу та складання довідок після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393".

Як вбачається з листа відповідача від 15.04.2019 №604/Т-11 (а.с.24) та розрахунку доплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №355, здійснюючи розрахунок основного розміру пенсії відповідно до отриманої довідки від 19.05.2012 №ФБ 49220 (а.с.20) станом на 01.07.2012 та розрахунок доплати до пенсії позивачу на виконання Постанови №355, та виходячи з 70% суми грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Сумській області, керувалось нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, які визначають, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Однак, суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст.ст. 51, 63 Закону №2262-XII, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд зазначає, що відповідач безпідставно здійснює розрахунок суми підвищення пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80% грошового забезпечення, оскільки розрахунок збільшення розміру пенсії позивачу відповідно до Постанови №355 мав бути здійснений з врахуванням відсоткового розміру (90%) основного розміру пенсії, який враховувався на момент призначення пенсії.

Враховуючи викладені вище обставини, суд зазначає, що зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку та розрахунку розміру підвищення відповідно до Постанови №355 не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії, відтак, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно зменшив розмір пенсії позивачу при розрахунку збільшення розміру пенсії, проведеного відповідно до Постанови №355, виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, такі дії ГУ ПФУ в Сумській області не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги про визнання таких дій протиправними та зобов`язання здійснити перахунок суми пенсії, не врахованої при розрахунку збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №355, за період з 01.09.2012 по 31.12.2017 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, на думку суду є передчасними вимоги позивача в частині стягнення конкретної суми 27339,80 коп., оскільки обраний ним спосіб захисту про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії покладає обов`язок здійснити нарахування саме на відповідача, тобто лише після проведеного перерахунку у випадку невиплати донарахованої суми, можливо ставити питання про стягнення конретно визначеної суми. Разом з тим, у відповідності до ч.2 ст.9 Кодексу адміністратвиного судочинства України з метою ефективного захисту права позивача суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача провести виплату донарахованої пенсії.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головнеого Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із 90% до 80% грошового забезпечення з 01 липня 2012 року.

Зобов"язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії та виплату ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.02.2013 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2017 року з врахування вже виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 18 листопада 2019 року.

Суддя Л.М. Опімах