Рішення № 85957620, 27.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
440/3502/19
Номер документу
85957620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3502/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області /далі – відповідач/, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 /далі – третя особа-1, ОСОБА_2 / та ОСОБА_3 /далі – третя особа-2, ОСОБА_3 / про визнання протиправною відмову Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у поверненні ОСОБА_1 оригіналів документів на право власності на квартиру АДРЕСА_1 та зобов`язання Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області повернути ОСОБА_1 оригінали документів на право власності на квартиру АДРЕСА_1 /а.с. 16-17/.

Позов обґрунтований тим, що після внесення державним реєстратором запису №14131442 від 07 квітня 2016 року про державну реєстрацію права власності позивача на 1/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 у позивача виникла необхідність в отриманні оригіналів документів, що підтверджують його право власності на частку вказаного нерухомого майна, для подальшого відчуження такої частки. 05 серпня 2019 року позивач звернувся до Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою про повернення оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру та листом Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №17-18/6113 від 14 серпня 2019 року позивачу роз`яснено, що для отримання правовстановлюючих документів необхідно звернутися всім співвласникам квартири або надати документи, що посвідчують його повноваження діяти від імені інших співвласників. З вказаною відмовою відповідача позивач не погоджується та вважає, що вона перешкоджає його конституційному праву вільно володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, оскільки без правовстановлюючих документів він не може вчинити дії щодо відчуження своєї частки нерухомого майна.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи /а.с. 2-4/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 24-26/ зазначив, що 07 квітня 2016 року до Центру надання адміністративних послуг у м. Кременчуці надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 , яка підписана заявниками власноручно. До вказаної заяви були додані оригінали свідоцтва про право власності на житло від 20 січня 1997 року, виданого АТ "Укртатнафта", рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука у справі №524/9006/14-ц від 18 грудня 2014 року, ухвали Апеляційного суду Полтавської області у справі №524/9006/14-ц від 17 березня 2015 року та технічного паспорта від 03 січня 1997 року, виготовленого Кременчуцьким міжміським бюро технічної інвентаризації. 12 квітня 2016 року державним реєстратором здійснено державну реєстрацію права власності на вказану квартиру та сформовано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №57210415. Оригінали поданих заявниками документів та інформаційну довідку державним реєстратором передано до Центру надання адміністративних послуг у м. Кременчуці для видачі заявникам та у липні 2019 року вказані оригінали документів повернуті до Департаменту державної реєстрації як такі, що не були отримані заявниками. 05 серпня 2019 року позивач одноособово звернувся із заявою про повернення йому оригіналів документів та листом Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №17-18/6113 від 14 серпня 2019 року йому роз`яснено, що для отримання правовстановлюючих документів необхідно звернутися всім співвласникам квартири або надати документи, що посвідчують його повноваження діяти від імені інших співвласників, оскільки заява про державну реєстрацію права власності від 07 квітня 2016 року подавалась всіма співвласниками квартири.

07 листопада 2019 року від третьої особи-1 до суду надійшли пояснення /а.с.44-48/, в яких ОСОБА_2 зазначила, що вона, позивач та їх син є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , та ними було подано заяву про державну реєстрацію права власності на вказану квартиру. З діями відповідача третя особа погоджується та вважає, що не можна повертати оригінали правовстановлюючих документів позивачу без згоди інших співвласників квартири, адже існує загроза відчуження позивачем його частки квартири без відома та згоди інших співвласників, та перешкоджання у доступі інших співвласників до таких правовстановлюючих документів.

11 листопада 2019 року від третьої особи-2 до суду надійшли пояснення /а.с.57-60/, в яких ОСОБА_3 зазначив, що він, його мати та позивач є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , та ними було подано заяву про державну реєстрацію права власності на вказану квартиру. Третя особа-2 вважає, що за відсутності згоди інших співвласників квартири на одноособове отримання позивачем оригіналів правовстановлюючих документів відповідачем правомірно відмовлено у видачі позивачу таких документів на підставі пункту 24 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 553). Крім того, існує загроза відчуження позивачем його частки квартири без відома та згоди інших співвласників, та перешкоджання у доступі інших співвласників до таких правовстановлюючих документів.

12 листопада 2019 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 69/, в якій позивач вказав про свій намір подарувати належну йому частку квартири донці ОСОБА_5 (дівоче прізвище - ОСОБА_6 ), яка є донькою третьої особи-1 та сестрою третьої особи-2, а також зазначив, що треті особи перешкоджають реалізації його законного права на отримання оригіналів правовстановлюючих документів та відчуженню належного йому на праві приватної власності нерухомого майна.

20 листопада 2019 року від третьої особи-1 до суду надійшли пояснення /а.с.76-78/, в яких ОСОБА_2 зазначила про неправдивість заявлених позивачем намірів та намагання позивача позбавити її та третю особу-2 права власності на вказану квартиру.

За відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, а також у межах строку, встановленого статтею 258 цього Кодексу.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

07 квітня 2016 року до Центру надання адміністративних послуг у м. Кременчуці надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (вх. №16421325) про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 , яка підписана заявниками власноручно /а.с.29-30/.

Відповідно до картки прийому заяви №56923802 від 07 квітня 2016 року /а.с.31-37/ до вказаної заяви додані: квитанція, паспорти та картки платників податків заявників, оригінали свідоцтва про право власності на житло від 20 січня 1997 року, виданого АТ "Укртатнафта", рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука у справі №524/9006/14-ц від 18 грудня 2014 року, ухвали Апеляційного суду Полтавської області у справі №524/9006/14-ц від 17 березня 2015 року та технічного паспорта від 03 січня 1997 року, виготовленого Кременчуцьким міжміським бюро технічної інвентаризації.

12 квітня 2016 року державним реєстратором Кременчуцького міськрайонного управління юстиції Полтавської області Гарник Світланою Юріївною здійснено державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_3 , та вчинено записи: №14131493 про реєстрацію права спільної часткової власності на 1/3 квартири за ОСОБА_3 ; №14131468 про реєстрацію права спільної часткової власності на 1/3 квартири за ОСОБА_7 ; №14131442 про реєстрацію права спільної часткової власності на 1/3 квартири за ОСОБА_1 , а також сформовано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №57210415 від 12 квітня 2019 року /а.с.38-39/.

05 серпня 2019 року ОСОБА_1 одноособово звернувся до Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою (вх. №17-18/6113 від 05 серпня 2019 року) про повернення йому оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру АДРЕСА_1 /а.с.27/.

Листом Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №17-18/6113 від 14 серпня 2019 року /а.с.7, 28/ ОСОБА_1 повідомлено, що заяву про державну реєстрацію права власності на квартиру від 07 квітня 2016 року подано ним, а також ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , про що свідчать їх особисті підписи. На підставі вказаної заяви державним реєстратором проведено державну реєстрацію відповідного права власності. Відповідно до приписів пункту 24 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 553) для отримання правовстановлюючих документів необхідно звернутися всім співвласникам квартири або надати документи, що посвідчують повноваження діяти від імені інших співвласників.

Не погодившись з відмовою відповідача у поверненні йому оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру АДРЕСА_1 , позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, визначаються Законом України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01 липня 2004 року /далі – Закон № 1952-IV в редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою про повернення оригіналів правовстановлюючих документів/.

Відповідно до пунктів 1 та 8 частини першої статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; реєстраційна справа - сукупність документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документів, сформованих у процесі проведення таких реєстраційних дій, що зберігаються у паперовій та електронній формі.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 1952-IV державній реєстрації прав підлягає право власності.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Частиною першою статті 18 Закону № 1952-IV встановлено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Відповідно до приписів частини четвертої цієї статті державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Частиною другою статті 18 Закону № 1952-IV визначено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25 грудня 2015 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 553) затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень /далі – Порядок № 1127/.

Пунктом 18 вказаного Порядку передбачено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 1127 за результатом розгляду заяви державний реєстратор, уповноважена особа невідкладно повертає заявникові оригінали документів, поданих для державної реєстрації (крім заяви, що долучається до документів, поданих для державної реєстрації прав, інших заяв, що подавалися суб`єкту державної реєстрації прав або нотаріусу, та документа, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав), видає витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав у паперовій формі (у разі його формування у паперовій формі) чи у разі відмови у проведенні державної реєстрації прав - рішення державного реєстратора щодо відмови в державній реєстрації прав у паперовій формі (за бажанням заявника).

Державний реєстратор, уповноважена особа під час повернення документів, надання рішення державного реєстратора щодо відмови в державній реєстрації прав у паперовій формі відповідно до пункту 8 цього Порядку встановлює особу заявника та перевіряє обсяг його повноважень.

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону № 1952-IV, заявником є, зокрема, власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.

Частинами першою та п`ятою статті 20 Закону № 1952-IV передбачено, що заява про державну реєстрацію прав та оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством. У разі подання заяви про державну реєстрацію прав у паперовій формі така заява формується, реєструється у базі даних заяв із зазначенням дати і часу реєстрації та скріплюється власним підписом заявника.

Отже, заявником (заявниками) є, зокрема, власник (власники) речового права, яка (які) звернулася із заявою про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, скріпленою підписом (підписами), та до заяви додала (додали) оригінали документів, необхідних для проведення державної реєстрації.

Матеріалами справи підтверджується, що заява про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 та оригінали документів, необхідних для проведення державної реєстрації, подані до Центру надання адміністративних послуг у м. Кременчуці 07 квітня 2016 року ОСОБА_1 , ОСОБА_7 та ОСОБА_3 як співвласниками вказаної квартири та кожен із них у заяві проставив свій підпис та відмітку про особисте отримання документів.

Таким чином, всі співвласники квартири АДРЕСА_1 , а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є заявниками державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у розумінні Закону № 1952-IV.

А відтак, листом №17-18/6113 від 14 серпня 2019 року відповідач правомірно повідомив позивачу, що для отримання правовстановлюючих документів відповідно до пункту 24 Порядку № 1127 необхідно звернутися всім співвласникам квартири або надати документи, що посвідчують повноваження одного із співвласників діяти від імені інших співвласників.

Враховуючи, що згоду на отримання позивачем оригіналів правовстановлюючих документів інші співвласники квартири не давали, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправною відмови Департаменту державної реєстрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у поверненні позивачу оригіналів документів на право власності на квартиру АДРЕСА_1 та зобов`язання повернути такі оригінали документів позивачу.

Отже, у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд.2, м. Кременчук, 39600, ідентифікаційний код 04057287), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_6 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк