
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 листопада 2019 р. № 420/6477/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за
позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:судді Одеського окружного адміністративного суду Соколенко Олени Миколаївни, Фонтанська дорога, 14, м. Одеса, 65062
про:визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов`язання вчинити певні дії; стягнення моральної шкоди в сумі 10 000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до судді Одеського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 з наступними позовними вимогами:
1. Визнати протиправними: 1.1 дії посадової особи ООАС - судді ОСОБА_2 щодо неналежного застосування ст. ст. 28, 29 КАС України в ухвалі від 30.10.2019 р. у справі № 420/6388/19, яка не підлягає оскарженню; направлення справи голові ООАС для вирішення питання щодо прийняття невідомого розпорядження; 1.2 бездіяльність щодо невчинення заходів розгляду АП в справі № 420/6388/19 відповідно до КАСУ, незастосування ст. 17, 180 КАСУ.
2. Зобов`язати відповідача вчинити заходи щодо відкликання справи № 420/6388/19 та вчинення належних дій щодо розгляду АП за КАСУ без викривлення змісту ст.ст. 28, 29 КАСУ - невідкладно, в строк, визначений КАСУ.
3. Стягнути з судді ООАС ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 10 тис. грн за виникнення недовіри до суду як органу влади, чим вчинено моральні страждання, неможливість захистити право на справедливий суд через неоскаржуваність рішення, через позбавлення права на судовий захист з перекручуванням змісту ст.ст. 28, 29 КАСУ.
Відповідно до приписів ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про те, що дану позовну заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.
У п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. № 8 "Про незалежність судової влади" судам роз`яснено, що виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається; суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 р. № 6 "Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів" судам роз`яснено, що у розумінні положень частини першої статті 2, пунктів 1, 7, 9 частини першої статті 3, статті 17, частини третьої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб`єктами владних повноважень і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв`язку з розглядом судових справ. Скарги на дії, бездіяльність і рішення суддів мають розглядатися відповідно до процесуального законодавства.
Згідно з п. 57 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зміст конкретних судових рішень контролюється, насамперед, за допомогою процедур апеляції або перегляду рішень у національних судах та за допомогою права на звернення до Європейського суду з прав людини.
Відповідно до п. 55 Висновку № 3 (2002) Консультативної ради європейських суддів судові помилки щодо юрисдикції чи процедури судового розгляду, у визначенні чи застосуванні закону, здійсненні оцінки свідчень повинні вирішуватися за допомогою апеляції; інші суддівські порушення, які неможливо виправити в такий спосіб (наприклад надмірне затримання вирішення справи), повинні вирішуватися щонайбільше поданням позову незадоволеної сторони проти держави.
Вчинені суддею (судом) процесуальні дії з розгляду конкретної справи, а також ухвалені у ній рішення можуть бути оскаржені до суду вищої інстанції у порядку, передбаченому процесуальним законом для тієї справи, під час розгляду якої вони вчиняються чи ухвалюються.
Вчинені судом (суддею) у відповідній справі процесуальні дії й ухвалені у ній рішення не підлягають окремому судовому оскарженню шляхом ініціювання нового судового процесу.
Фактично, позивач не згодна з процесуальними діями/рішеннями судді ОСОБА_2, вчиненими під час розгляду справи № 420/6388/19.
Станом на 28.11.2019 р. справа № 420/6388/19 надійшла на розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Таким чином, саме при розгляді справи № 420/6388/19 позивач має можливість захистити своє порушене право. Неможливість оскаржити певну ухвалу в апеляційному порядку не є порушенням права на справедливий суд, оскільки свої доводи з приводу незаконності будь-яких дій/рішень суду позивач може викласти в апеляційній скарзі на рішення по суті справи.
Суд наголошує на тому, що справа № 420/6388/19 ще не розглянута, а відтак, питання захисту порушених прав позивача ще не вирішено.
Будь-які процесуальні дії/рішення суду/судді по справі № 420/6388/19 не можуть бути оскаржені ніяким іншим шляхом, окрім апеляційного оскарження.
Оскарження діянь суддів (судів) щодо розгляду та вирішення справ, а також оскарження судових рішень поза порядком, передбаченим процесуальним законом, не допускається. Суди та судді не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їхніх дій чи бездіяльності під час розгляду інших судових справ, про оскарження їх рішень, ухвалених за наслідками розгляду цих справ, а також про зобов`язання судів та суддів до вчинення певних процесуальних дій. Вчинення (невчинення) суддею (судом) процесуальних дій під час розгляду конкретної справи, а також ухвалені у ній рішення можуть бути оскаржені до суду вищої інстанції у порядку, передбаченому процесуальним законом для тієї справи, під час розгляду якої вони відповідно були вчинені (мали бути вчинені) чи ухвалені.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постановах: від 08.05.2018 р. у справі № 521/18287/15-ц, від 21.11.2018 р. у справі № 757/43355/16-ц, від 29.05.2019 р. у справі № 489/5045/18, а також позиції Верхового Суду, висловленій у постанові від 31.07.2019 р. по справі № 636/5534/15.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 2, 5, 170 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до судді Одеського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Ухвала підписана суддею 28.11.2019 р.
Суддя Н. В. Лісовська