
Справа № 420/4838/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія” “Укренерго” (вул..Симона Петлюри,25, м.Київ, 01032) до Департаменту ДАБІ в Одеській області (вул.Канатна,буд.83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/1015-05/1-6085 від 26.07.2019 року,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулась Приватне акціонерне товариство “Національна енергетична компанія” “Укренерго” (вул..Симона Петлюри,25, м.Київ, 01032) до Департаменту ДАБІ в Одеській області (вул.Канатна,буд.83, м.Одеса, 65012) за резельтатом якого позивач просить (з урахуванням заяви про зміну предмету/підстави позову): визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту ДАБІ в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/1015-05/1-6085 від 26.07.2019 року.
Ухвалою суду від 19.08.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.09.2019 року.
Ухвалою від 16.10.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду на 08 листопада 2019 року.
В судовому засіданні 18.11.2019 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з огляду на те, що відповідачем незаконно проведена позапланова перевірка на підставі звернення Генеральної Прокуратури України від 29.05.2019 року, до того ж не допуску посадової особи Управління на об`єкт будівництва не мало місця, а тому оскаржувана постанова про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що перевірка була проведена у повній відповідності до повноважень органу державного нагляду, передбачених законом та Порядком №553, мав місце факт не допуску уповноваженою особою позивача посадової особи Управління до перевірки, цей факт було засвідчено відповідним актом, а тому оскаржувана постанова є законною та скасуванню не підлягає.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та свідка, дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р.№553, на підставі звернення Генеральної прокуратури України від 29.05.2019 року, направлення для проведення позапланового заходу за № ЯЮПП-2706/5 від 27.06.2019 року, виданого Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції, було здійснено позапланову перевірку щско дотримання суб`єктом містобудування, замовник - «Південна електроенергетична система «ДП «НЕК УКРЕНЕРГО», генеральний підрядник - ТОВ «Зв`язоктехсервіс», вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил об`єкті: «ЛЕП 110 кВ СЕС («Сонячна-Кілія)» - Кілія та пристанційний вузол (ПС ПО «Сонячна-Кілія») за адресою: Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, комплекс будівель та споруд №11 (пристанційний вузол «Сонячна-Кілія»), кадастровий номер земельної ділянки 5122310100:01:002:1339.
У ході зазначеної перевірки було встановлено порушення, а саме не допущено посадову особу Департаменту до об`єкту будівництва.
На підставі виявленого правопорушення, було складено акт про недопущення посадових осіб орган державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємств будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 18.07.2019 року.
18.07.2019 року було видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил з вимогою: керівнику ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» або його уповноваженій особі необхідно прибути 02.08.2019 року о 11 год. 00 хв. на об`єкт будівництва для забезпечення здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю за адресою: Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, комплекс будівель та споруд №11 (пристанційний вузол «Сонячна-Кілія»), кадастровий номер земельної ділянки 5122310100:01:002:1339 та надати необхідні документи.
26.07.2019 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Грабовською Світланою Володимирівною, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесено постанову № 30/1015-05/1-6085 якою постановив: визнати Державне підприємство «Національна енергетична ксмпані «УКРЕНЕРГО» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст, 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», накладено штраф у сумі 60210 грн.
Позивач не погоджуючись з даною постановою звернувся до суду з позовною заявою.
Розглянувши оскаржені акти суб`єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржувана позивачем постанова не відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.
Державна архітектурно - будівельна інспекція України відповідно до Положення про Державну архітектурно - будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Відповідно до п.6 Положення Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Згідно з ст.41 Закону України №3038-VІ “Про регулювання містобудівної діяльності” (далі - Закон України №3038-VІ), державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений постановою КМУ №533 від 23.05.2011 року (далі - Порядок №533).
Статтею 41 Закон України №3038-VІ, пунктом 6 Порядку №533 визначено, що плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Порядок проведення вказаних перевірок регламентований ст. 41 Закону України №3038-VІ, Порядком №533, а також Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №887-V (далі Закон України №887-V), положення якого розповсюджуються на державний архітектурно-будівельний контроль з 17.08.2014 року, тобто з дня чинності Закону України від 22.07.2014 року №1600- VІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження втручання у діяльність суб`єктів господарювання”.
Закон України №887-V є основоположним законом у сфері державного нагляду (контрою) та відповідно до його преамбули визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 4 та 5 ст.2 Закону України №887-V встановлено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.
Таким чином, відповідач зобов`язаний забезпечити дотримання вимог ст.3 Закону України №887-V, яка визначає основні принципи державного нагляду (контролю), якими, зокрема, є: - гарантування прав та законних інтересів кожного суб`єкта господарювання; - об`єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб`єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; - відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю); - невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб`єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; - презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю).
Також пунктом 12 Порядку №553 визначено, що посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані: - у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством; - дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання та фізичними особами; ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету, у строки, передбачені законодавством; - за письмовим зверненням суб`єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету; - надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку, зокрема електронного кабінету, або вручати особисто під розписку керівнику суб`єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.
Вказана норма передбачає складання такого акту безпосередньо під час відмови допуску до перевірки чи одразу після цього.
Допитаний в якості свідка в судовому засіданні 08.11.2019 року начальник Регіонального центру організації будівництва Південного регіону Потапенко І.В. пояснив, що акт про не допуск до перевірки складався в приміщенні Управління, крім того, зазначив що в зазначений час для перевірки контролюючий орган повідомив уповноваженого представника, що перевірку він здійснювати не може, оскільки задіяний в іншій перевірці на іншому об`єкті будівництва. У зв`язку з чим позивачем було скасовано відрядження на об`єкт перевірки. Контролюючий орган в телефонному режимі запропонував зявитись в офіс відповідача: АДРЕСА_1 . Де відповідач сфотографував довіреність уповноваженого від дирекції підприємства Потапенко І.В. Свідок зазначив, що у цей день факту не допуску до перевірки не мало місця, оскільки фактично інспектор фактично не здійснював виїзд на об`єкт перевірки.
Відповідачем не було надано до суду належних та допустимих доказів, підтверджуючих фактичний виїзд на об`єкт перевірки та факт не допуску до проведення перевірки.
Таким чином, у відповідача не було підстав для складання акту від 18.07.2019 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.07.2019 року ,винесення припису про усунення порушень законодавства від18.07.2019 року.
Оскільки суд прийшов до висновку відсутність факту не допуску до перевірки, вказане дає змоги прийти до висновку про незаконність постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/1015-05/1-6085 від 26.07.2019 року на позивача, а тому, на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України, суд повинен задовольнити заявлені позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати оскаржуваний акт суб`єкта владних повноважень.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту ДАБІ в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №30/1015-05/1-6085 від 26.07.2019 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 28.11.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.