
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4099/18
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
26 листопада 2019 року
16 год. 09 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., , за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника відповідачів Гавриляка Р.А., розглянув у відкритому судовому засіданні звіт Державної фіскальної служби України про виконання судового рішення у адміністративній справі № 1340/4099/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 у справі № 1340/4099/18 заяву представника позивача адвоката Рибенка М.М. про судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 1340/4099/18 задоволено частково. Зобов`язано Державну фіскальну службу України подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 18.12.2018 у справі № 1340/4099/18 у 60-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
25.10.2019 за вх. № 39092 на адресу суду від Державної фіскальної служби України надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018, у якому просить врахувати обставини реєстрації податкової накладної № 259 від 06.06.2018, на підтвердження чого подає витяги із бази даних про реєстрацію податкової накладної.
В судовому засіданні представник відповідачів підтвердив факт реєстрації податкової накладної, просив проданий звіт про виконання прийняти.
Позивач у судове засідання з розгляду звіту не прибув, явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду такого питання, відтак суд вважає за можливе провести такий без його участі.
Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання судового рішення від 18.12.2018, суд зазначає таке.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з положеннями стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам “Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права”, обов`язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також, у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 1340/4099/18 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації № 826443/2606818932 від 03.07.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 259 від 06.06.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 259 від 06.06.2018 датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних. Стягнуто на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1762 грн. 00 коп. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1762 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга, подана Головним управлінням ДФС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 повернена скаржнику ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2019.
Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 1340/4099/18 набрало законної сили 11.04.2019.
21.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про Зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну № 259 від 06.06.2018 датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вбачається із наданої боржником квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, 18 червня 2018 податкову накладну № 259 від 06.06.2018 зареєстровано в ЄРПН 18.06.2018 за № 9121609084 із відміткою, що документ прийнято за рішенням суду.
Таким чином суд приходить до висновку, що Державною фіскальною службою України в повному обсязі виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду 18.12.2018 у справі № 1340/4099/18 а відтак звіт Державної фіскальної служби України про виконання такої слід прийняти.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 382, п. 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Звіт Державної фіскальної служби України про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду 18.12.2018 у справі № 1340/4099/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії прийняти.
2. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її проголошення. Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали через Львівський окружний адміністративний суд.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27.11.2019.
Суддя Р.П. Качур