
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004404
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2019 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Староста М.М.,
за участю представників сторін:
позивача Саницького А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Мисливсько-рибальського господарства «Майдан» до Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району) про скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
Мисливсько-рибальське господарство «Майдан» (місцезнаходження: вул.Майдан, 6, с.Верещиця, Яворівський район, Львівська область, 81052, код ЄДРПОУ: 30765300) звернулося з позовною заявою до Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області (місцезнаходження: пл.Ринок, 1, смт.Івано-Франкове, Львівська область, 81070, код ЄДРПОУ: 04373270), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району), в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення №32 від 30.03.2017 року Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області «Про присвоєння поштової адреси нерухомому майну військового містечка №44 Яворівської КЕЧ району».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем всупереч положенням ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування», а саме за відсутності документів, що підтверджували б існування військового містечка №44, належність перерахованих в оскаржуваному рішенні об`єктів нерухомого майна військовому містечку №44, знаходження цих об`єктів саме за адресою, що їм присвоєна, наявність у заявника (Яворівської квартирно-експлуатаційної частини (району) документів, які посвідчували б будь-яке її право на звернення до органів місцевого самоврядування з питаннями щодо перерахованих в оскаржуваному рішенні об`єктів нерухомого майна. Відтак, вважають таке рішення протиправним та просять суд його скасувати.
Ухвалою судді від 03.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Від відповідача відзив на позовну заяву на адресу суду не надходив.
Від третьої особи надійшли пояснення, в яких зазначено про те, що оскаржуване рішення є законним та прийнятим органом, який має на це повноваження, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Протокольною ухвалою суду від 29.10.2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач та третя особа явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
24.03.2017 року третя особа, Яворівська квартирно-експлуатаційна частина району, звернулась до відповідача із заявою про присвоєння поштової адреси на нерухоме майно військового містечка №44, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (в яке входять будівлі: житловий будинок, №3 за генпланом, рік будівництва 1969, житловий будинок, №15 за генпланом, рік будівництва 1982, гуртожиток, №1 за генпланом, рік будівництва 1966, кафе-бар, №2 за генпланом, рік будівництва 1960, КПП, №18 за генпланом, рік будівництва 1974, туалет, №19 за генпланом, рік будівництва 1966, склад, №4 за генпланом, рік будівництва 1967, склад, №10 за генпланом, рік будівництва 1966, склад-навіс, №6 за генпланом, рік будівництва 1967, склад-навіс, №8 за генпланом, рік будівництва 1970, склад ПММ/лазня, №7 за генпланом, рік будівництва 1966, пилорама, №9 за генпланом, рік будівництва 1970), та на нерухоме майно військового містечка №44, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (в яке входять будівлі: житловий будинок, №12 за генпланом, рік будівництва 1950, будинок рибалок, №16 за генпланом, рік будівництва 2004, КПП, №17 за генпланом, рік будівництва 1967, кормоцех, №13 за генпланом, рік будівництва 1967, конюшня, №14 за генпланом, рік будівництва 1969). До заяви додано технічні паспорти на вищевказані обєкти нерухомого майна, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
30.03.2017 року відповідач прийняв рішення №32 «Про присвоєння поштової адреси нерухомому майну військового містечка №44 Яворівської КЕЧ-району».
У той же час, постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.10.2010 року у справі №6/76 (6/159) за позовом Військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Військової частини А-4150, Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району м.Яворів до Мисливсько-рибальського господарства «Майдан», Товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України про звільнення незаконно зайнятих земельних ділянок апеляційну скаргу Мисливсько-рибальського господарства «Майдан» задоволено, прийнято нове рішення, яким відмовлено в позові. Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2011 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 25.10.2010 у справі №6/76 (6/159) залишено без змін.
Також, в провадженні Господарського суду Львівської області знаходиться справа №914/130/16 за позовом першого заступника військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі Яворівської КЕЧ району, Міністерства оборони України до МРГ «Майдан» про визнання права державної власності на те саме нерухоме майно, поштову адресу якому присвоєно оскаржуваним рішенням.
Таким чином, позивач вважає, що оскаржуваним рішенням порушено його право щодо користування та розпорядження належним йому майном.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (із змінами та доповненнями).
Відповідно до ч.2 ст.2 цього Закону, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відтак, органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому, вказані норми розширеному тлумаченню не підлягають.
Як слідує з матеріалів справи, Івано-Франківська селищна рада Яворівського району, керуючись ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», делегувала виконавчому комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району повноваження щодо присвоєння адрес.
Разом з тим, у главі 2 розділу ІІ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено вичерпний перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, серед яких не передбачено повноважень щодо присвоєння поштової адреси нерухомому майну.
Водночас суд звертає увагу, що згідно ст.37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає повноваження щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту; 2) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.
Таким чином, вирішення спірного питання належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як власне (самоврядне) повноваження, а не делеговане відповідною радою. При цьому, виконавчий комітет лише готує і вносить на розгляд ради відповідне питання щодо найменування (перейменування) вулиць, втім аж ніяк не вирішує його самостійно.
У зв`язку із цим, приймаючи рішення від 30.03.2017 року №32 «Про присвоєння поштової адреси нерухомому майну військового містечка №44 Яворівської КЕЧ-району», виконавчий комітет Івано-Франківської селищної ради Яворівського району без належних на те правових підстав та всупереч вищенаведеним положенням вирішив питання, які не віднесені законом до його компетенції, перевищивши тим самим надані йому Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження.
Згідно ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення №32 від 30.03.2017 року Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області «Про присвоєння поштової адреси нерухомому майну військового містечка №44 Яворівської КЕЧ району».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області (місцезнаходження: пл.Ринок, 1, смт.Івано-Франкове, Львівська область, 81070, код ЄДРПОУ: 04373270) на користь Мисливсько-рибальського господарства «Майдан» (місцезнаходження: вул.Майдан, 6, с.Верещиця, Яворівський район, Львівська область, 81052, код ЄДРПОУ: 30765300) судові витрати в сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 28.11.2019 року.
Суддя ОСОБА_1 Уляна Володимирівна