
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2019 року м. Кропивницький справа № П/811/4544/14.
провадження № 2-ап/811/45/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОлександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний,126а, код ЄДРПОУ - 23095859)до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )простягнення незаконно отриманих коштів, - В С Т А Н О В И В:
І. Зміст позовних вимог
Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів в розмірі 7190,16 грн.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв`язку із неповідомленням відповідачем спеціалістів Олександрійського МРЦЗ про працевлаштування, незаконно отримував допомогу з безробіття за період з 08.09.2008 по грудень 2014 року у сумі 7190,16 грн. Відтак, просить стягнути вказану суму коштів із відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
Ухвалою суду від 03.09.2019 року провадження в справі зупинено.
Відповідно до ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.10.2015 року продовжено процесуальний строк зупинення провадження у справі до повернення відповідача з військової служби.
21.02.2017 року на запит суду від Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату Кіровоградської області надійшла інформація, що ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині польова пошта В5509 на підставі контракту.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.02.2017 року до розгляду призначено питання щодо поновлення провадження у справі.
Відповідно до ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2017 року продовжено процесуальний строк зупинення провадження у справі встановлений ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року у справі №П/811/4544/14 до повернення ОСОБА_1 з військової служби.
Ухвалою суду від 24.09.2019 року провадження у справі П/811/4544/14 поновлено, розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 15.10.2019 року (а.с.136-137).
Також, ухвалою суду від 24.09.2019 року зобов`язано Олександрійський об`єднаний міський військовий комісаріат Кіровоградської області надати суду документально підтверджену письмову інформацію щодо повернення з військової служби та постановлення на облік в Олександрійському об`єднаному міському військовому комісаріаті Кіровоградської області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 24.09.2019 року.
15.10.2019 року до суду на виконання ухвали від 24.09.2019 року від Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату Кіровоградської області надійшов лист (а.с.148).
Зі змісту вищенаведеного листа судом встановлено, що інформацією про місце перебування гр. ОСОБА_1 Олександрійський ОМВК не володіє. На військовий облік після проходження військової служби не ставав. Для більш детальною інформацією необхідно звернутись до командування військової частини А1536, де гр. ОСОБА_1 проходив службу.
Ухвалою суду від 15.10.2019 року відкладено підготовче судове засідання на 05 листопада 2019 року.
Ухвалою суду від 05.11.2019 року закрито підготовче провадження в справі, подальший розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.
У відповідності до п. 1 ч. 3ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
V. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 , 05.06.2013 року звернувся із заявою до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в пошуках роботи, відповідач отримав статус безробітного та йому було призначено виплату допомоги по безробіттю (а.с.30).
Згідно з порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Законів України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» отримана інформація про дохід ОСОБА_1 в період перебування на обліку як безробітного.
Зокрема, встановлено, що ОСОБА_1 працював членом ліквідаційної комісії в ДП «Управління по бурінню технологічних свердловин» з 08.09.2008р по грудень 2014року (а.с.38-46).
Олександрійським МРЦЗ надіслано ОСОБА_1 повідомолення №03-05/965/03 від 25.02.2014р. щодо відшкодування останнім коштів в сумі 7190,16 грн., яка залишена відповідачем без уваги (а.с.47).
Відтак, у зв`язку із несплатою відповідачем вказаної суми коштів Олександрійським МРЦЗ звернувся із даним позовом до суду.
V. Оцінка суду.
При вирішенні спору суд керувався наступними нормами законодавства.
Відносини у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення зайнятість» - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать, зокрема, особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
На виконання Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» був розроблений Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за № 915/5136 (далі - Порядок № 307), який визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу.
Пунктом 1.2 розділу 1 Порядку № 307 встановлено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; інвалід, який не досяг встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні мають право, зокрема, на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та цього Закону.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності є видом забезпечення.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Крім того, пп. 1 п. 5.5 Порядку № 307 встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов`язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб`єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Пунктом 6.14 Порядку № 307 передбачено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи те, що відповідач був прийнятий на роботу в ДП «Управління по бурінню технічних свердловин» згідно з трудовою угодою №2 від 19.07.2013 р., у період виплати йому Олександрійським МРЦЗ допомоги по безробіттю, про що не повідомив Олександрійський МРЦЗ, отже, відповідач повинен повернути суму безпідставно виплаченого забезпечення.
Доказів вжиття відповідачем заходів щодо повернення коштів суду не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 126-а, код ЄДРПОУ - 23095859) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) про стягнення незаконно отриманих коштів в розмірі 7190,16 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ін. код - НОМЕР_1 ) на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ - 23095859) кошти в сумі 7190 грн. 16 коп. (сім тисяч сто дев`яносто гривень 16 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 27.11.2019 року.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук