Рішення № 85957086, 20.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2018
Номер справи
810/1158/18
Номер документу
85957086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2018 року м. Київ № 810/1158/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Київської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

у с т а н о в и в:

позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила суд, з урахуванням позовної заяви в редакції від 20.08.2018, визнати протиправним рішення, яке міститься у висновку Білоцерківського ВДРАЦС від 12.09.2017 про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 751 від 25.06.2015 та зобов`язати відповідача внести запропоновані позивачкою зміни у актовий запис про шлюб, а саме зазначивши у графі "прізвище після державної реєстрації шлюбу дружини" - " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ".

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона є громадянкою Республіки Колумбія, 25.06.2015, нею було укладено шлюб з громадянином України ОСОБА_2 . Після укладання шлюбу її прізвище було змінено та здійснено державну реєстрацію зміни прізвища ОСОБА_1 на прізвище її чоловіка -" ОСОБА_1 ". В той же час, вказала про свою необізнаність з приводу того, що наслідком зміни прізвища стане втрата чинності паспорту громадянки Республіки Колумбії та низка перешкод в оформленні і видачі посвідки на постійне проживання в Україні. Насправді вона не бажала змінювати своє прізвище, оскільки отримала його при народженні.

У серпні 2017, позивачка звернулась до Білоцерківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 751 від 25.06.2015 в частині зміни прізвища, однак 12.09.2017, висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану їй було відмовлено з повідомленням про можливість внесення змін на підставі рішення суду. Позивачка вважає таку відмову протиправною, яка порушує її особисте немайнове право на ім`я.

Ухвалою суду від 20.08.2018 було відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання.

Позивачкою подано до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Від відповідача надійшло заперечення, у якому він пояснив, що на час укладання шлюбу бажання змінити прізвище у позивачки було вільне, наразі вона може змінити своє прізвище на дівоче, написавши заяву про зміну імені (прізвища, власного імені та по батькові) за умови пред`явлення паспорту громадянина України. Просив розглядати справу без участі представника.

За результатом вивчення поданих документів та матеріалів, встановлення фактичних обставин справи з наданням їм відповідної правової оцінки, судом виявлено таке:

позивачка є громадянкою Республіки Колумбія, що підтверджується ID картою № НОМЕР_3 (а.с. 10).

25.06.2015, ВДРАЦС було зареєстровано шлюб між позивачкою громадянкою Республіки Колумбія ОСОБА_1 та громадянином України ОСОБА_2 , актовий запис № 751. Після укладення шлюбу відповідачем здійснено державну реєстрацію зміни прізвища заявниці з ОСОБА_1 на прізвище " ОСОБА_1 ", що підтверджується копією свідоцтва про укладання шляюбу від 13.08.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 13).

22.09.2017, ОСОБА_1 звернулась до ВДРАЦС Білоцерківського міськрайонного УЮ Київської області із заявою про внесення змін до актового запису № 751 про шлюб в частині зміни в графі "прізвище після державної реєстрації шлюбу дружини" з "ОСОБА_1" на " ОСОБА_1 " та видачу нового свідоцтва про шлюб, з посиланням на те, що вона не знала про негативні наслідки зміни прізвища у вигляді потреби зміни паспорта та громадянства з громадянства Колумбії на громадянство України та відмови у дозволі на імміграцію з видачею посвідки на постійне проживання як дружини громадянина України (а.с.15).

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 12.09.2017 відповідач відмовив у внесенні змін до актового запису про шлюб № 751 від 25.06.2015, оскільки зміна прізвища позивачки відбулася вільно, при державній реєстрації шлюбу працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану уточнював бажання позивачки щодо зміни прізвища, нащо позивачка дала згоду. Також у висновку відповідач пояснив, що позивачка може змінити своє ім`я (прізвище, власне ім`я та по батькові) за умови наявності паспорту громадянина України або у судовому порядку (а.с. 17-18).

Вважаючи таку відмову протиправною, звернулась з позовом до суду на захист порушених прав.

Надаючи правової оцінки спірним правовідносинам, суд зважає на таке:

закон, який регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, є Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 року № 2398-VI з наступними змінами та доповненнями.

На підставі ч.1-2 ст.2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Систему органів державної реєстрації актів цивільного стану утоворюють : центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану), - ч.1 ст. 4 вищевказаного Закону.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

До кола обов`язків органів державної реєстрації актів цивільного стану, відповідно до ч.4-5 ст. 6 Закону №2398-VI входить видача відповідних свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та повідомлення компетентних органів іноземних держав, з якими Україною укладено договори про правову допомогу і правові відносини у цивільних і сімейних справах, про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян таких держав, якщо правилами договорів передбачено надання зазначених відомостей.

Згідно ч.1 ст. 8 цього ж Закону, діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

За приписами положень ст.9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Пунктом 6 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5) встановлено, що про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видаються відповідні свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть на бланках, виготовлених за зразками та їх описами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Абзацем 2 п.3 Правил встановлено, що заява про державну реєстрацію акту цивільного стану формується та реєструється за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На заяві заявник, за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, проставляє власний підпис.

У державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; державна реєстрація повинна проводитись в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; з проханням про державну реєстрацію звернулась недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень, п.4 Правил.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться одночасно з внесенням таких самих змін до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Таким чином, підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що акт цивільного стану є подія та дія, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають, в тому числі, зміна імені. Зміна імені відповідно ч.1 ст. 16 вищевказаного Закону передбачає зміну прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) та проводиться лише стосовно громадян України.

Імперативними приписами ч.1 ст. 16 Закону України " ч.1 ст.16 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.

Згідно п. 10 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України за порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації актів цивільного стану органи державної реєстрації актів цивільного стану несуть цивільно-правову, а її працівники - матеріальну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність у встановленому законом порядку.

Як слідує із наявних у справі доказів в межах державної реєстрації шлюбу між громадянином України ОСОБА_2 та громадянкою Республіки Колумбія ОСОБА_1 відповідачем було здійснено державну реєстрацію зміни прізвища останньої з ОСОБА_1 на ОСОБА_1, про що видано свідоцтво від 13.08.2015 серії НОМЕР_1 , таким чином відповідач порушив положення ч.1 ст.16 Закону та неправомірно здійснив державну реєстрацію прізвища іноземки.

Крім того, суд прийняв до уваги і те, що спірні правовідносини регулюються також нормами Сімейного кодексу України та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, з наступними змінами та доповненнями.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

З аналізу вищенаведених норм, суд робить висновок про те, що за наслідками розгляду заяви про внесення змін, доповнень чи виправлень до актового запису відповідний орган ДРАЦС складає висновок про внесення таких змін або висновок про відмову у внесенні змін.

Суд встановив, що відповідач надав висновок про внесенням змін до актового запису цивільного стану, яким відмовив у задоволенні прохання заявниці у внесенні змін до актового запису про шлюб.

Щодо підстав для відмови викладених у висновку, суд вважає за необхідне вказати на наступне:

згідно з ч. 1 ст. 201 ЦК України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім`я (найменування).

Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім`я.

Відповідно до положень ст. 35 Сімейного кодексу України та п. 23 глави 2 розділу ІІІ "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами, або приєднати до свого прізвища прізвище нареченого (нареченої).

Таким чином, оскільки прізвище, ім`я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов`язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов`язки під своїм іменем, то обирання прізвища нареченою є виключно її особистим правом та обмеження її у цьому праві, навіть якщо цей вибір був зроблений нею помилково або у наслідок омани, є порушенням цього права позивача та підлягає виправленню.

Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Статтею 21 Конституції України закріплено, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними і непорушними.

Оскільки позивачка є громадянкою іншої країни, то зміна прізвища для неї мала суттєві наслідки, здебільшого й негативні: втрата чинності паспорту, складнощі у оформленні віз, перетинань кордонів, оформлення посвідки на постійне проживання та звісно втрата власного (дівочого) імені - "ОСОБА_1". Тому відмова відповідача внести зміни до актового запису про шлюб безумно порушують низку особистих немайнових прав позивачки.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи відмову відповідача викладену у висновку від 12.09.2017 на предмет дотримання вимог визначених ч.2 ст.2 КАСУ, суд зазначає, що дане рішення прийнято не необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

За приписами підпункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 Правил встановлено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 року № 12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 12.09.2017 прийнято безпідставно, а тому позовні вимоги позивачки про визнання протиправним та скасування висновку відповідача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки вимога про зобов`язання внести зміни до актового запису є похідною від вимоги про визнання протиправним рішення відповідача, така вимога також має бути задоволена.

Такий спосіб захисту прав або інтересів фізичної особи в межах адміністративної справи як визнання незаконною бездіяльності та/або рішення суб`єкта владних повноважень не ефективними, адже задоволення відповідної вимоги не здатне призвести до захисту прав, а лише може бути використане для захисту інших прав або інтересів. Тому, з метою забезпечення ефективного захисту порушених прав суд вважає за можливе задовольнити і вимогу позивачки щодо покладення обов`язку на Білоцерківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису про шлюб №751 від 25.06.2015 в частині зміни прізвища позивачки.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначав, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не повинно бути ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), - задовольнити.

Визнати протиправним висновок Білоцерковського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (09117, Київська область, м. Біла Церква, вул.Ярослава Мудрого, буд. 22, код ЄДРПОУ 33341882) від 12 вересня 2017 про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб №751 від 25 червня 2015.

Зобов`язати Білоцерковський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (09117, Київська область, м. Біла Церква, вул.Ярослава Мудрого, буд. 22, код ЄДРПОУ 33341882) внести зміни до актового запису про шлюб № 751 від 25 червня 2015 зміни, зазначивши у графі "Прізвище після державної реєстрації шлюбу дружини" " ОСОБА_1" замість " ОСОБА_1 ".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Брагіна О.Є.