
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 листопада 2019 року о/об 13 год. 27 хв.Справа № 280/4801/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., за участю представника позивача Моніна І.В., представника відповідача Лиходід Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м.Запоріжжя, вул.Аматорська, буд.56; код ЄДРПОУ 37573859)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (надалі - відповідач, УСЗН ЗМР по Заводському району), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району, оформлене протоколом №32 від 01.08.2019, про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.08.2018; 2) зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району поновити призначену ОСОБА_1 субсидію з 01.08.2019.
У позові (а.с.59-62) зазначено, що УСЗН ЗМР по Заводському району на підставі заяви позивача від 05.12.2018 було призначено позивачу субсидію згідно «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 за №848. Відповідно до повідомлення УСЗН ЗМР по Заводському району від 08.08.2019 за №04/01-21/7046 позивач дізнався про припинення рішенням комісії, оформлене протоколом №32 від 01.08.2019, субсидії з серпня 2019 року. Підставою припинення стало нібито подання недостовірних даних про купівлю позивачем нерухомого майна, вартість якого перевищує 50 тис. грн. Із вказаним рішенням позивач не погоджується. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 . Після смерті чоловіка, на утриманні позивача залишилась неповнолітня дитина - ОСОБА_3 . Враховуючи те, що після смерті чоловіка позивач змушений був один утримувати себе та дитину, отримуючи не високу заробітну плату, позивачу була призначена субсидія на сплату комунальних послуг, яка діяла до 01.08.2019. Після смерті чоловіка, його батько ОСОБА_4 , а у подальшому сестра чоловіка позивача - ОСОБА_5 успадкували частину квартири, де мешкає позивач зі своєю неповнолітньою донькою за адресою: АДРЕСА_2 . Враховуючи те, що ОСОБА_5 бажала будь-що продати свою частку квартири у позивача з донькою не було вибору, щоб її не купити, адже, якщо б позивач з донькою не погодились викупити її частку, то ОСОБА_5 погрожувала продати її стороннім людям. 21.03.2018 позивачем - ОСОБА_1 та її неповнолітньою донькою - ОСОБА_3 з однієї сторони, та ОСОБА_5 укладено Договір купівлі-продажу частки квартири, а саме 1/3 квартири за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому, відповідно до п.1.1 Договору, позивач та його донька ОСОБА_3 кожна купила по 1/6 частки вказаної квартири (кожен по 1/2 частці 1/3 частки квартири). Разом з цим, відповідно до п.2.1 Договору, вартість 1/3 частки квартири склала 95304,00 грн. А саме, позивач сплатив за 1/6 частки 47652,00 грн. та донька позивача так само за 1/6 частки - 47652,00 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач 05.12.2018 звернувся до УСЗН ЗМР по Заводському району за призначенням житлової субсидії, а також падав додаткову заяву про призначення житлової субсидії з 01.10.2018, у зв`язку з підвищенням цін на опалення. Позивачу на підставі вищезазначеної заяви призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, автоматично подовжено з травня 2019 року по квітень 2020 року. У липні 2019 року відповідачем отримано Список Міністерства фінансів України (надалі за текстом відзиву - Міністерство), щодо здійснення верифікації достовірності інформації, наданої громадянами для нарахування субсидій. Такі списки від Міністерства відповідач отримує систематично, в них зазначені номери справ отримувачів житлової субсидії, прізвище, ім`я та по-батькові заявника, адреса реєстрації, вид операції та сума придбання. В останньому списку отриманого від Міністерства, інформація надана стосовно справ отримувачів житлової субсидії, які придбали нерухоме майно, вартість якого перевищує 50 тисяч грн. Позивач також був зафіксований у списку, з позначкою придбання нерухомого майна, вартість, якого перевищує 50 тисяч гривень. Долучити списки Міністерства до відзиву на адміністративний позов не маємо можливості, у зв`язку з тим, що вони надходять на електронну адресу відповідача в електронних таблицях по захищеному каналу, з обмеженим доступом до використання в роботі, та містять персональні дані осіб, які не стосуються безпосередньо позивача. Інформація, яка надана позивачем в заяві про призначення житлової субсидії від 05.12.2018, є неповною та недостовірною. В Декларації про доходи та майновий стан заявника в розділі V «про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» - позивачем не вказано про придбання ним за договором купівлі-продажу нерухомого майна, а саме: житлової квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яку останній придбав 21.03.2018. 05.08.2019, за рішенням Комісії, позивачу житлову субсидію припинено та зроблено розрахунок виплаченої житлової субсидії, яку отримав позивач, але не мав права отримувати, за період з 01.10.2018 по 30.04.2019, з 01.05.2019 по 31.07.2019. Сума надміру виплачених коштів житлової субсидії складає - 7361,26 грн.
Представник відповідача проти прозову заперечував.
Ухвалою судді від 28.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 25.11.2019.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Свідоцтві про народження НОМЕР_2 зазначено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьком є ОСОБА_2 , а мати - ОСОБА_1 (а.с.20).
Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19).
Згідно з Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.21).
21.03.2018 між ОСОБА_5 (продавець) та ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (покупці) укладено Договір купівлі-продажу частки квартири (а.с.30-32), згідно з п.1.1 якого на умовах, передбачених цим договором, продавець передає у власність (продає), а покупці приймають у власність (купують), кожен по 1/2 (одній другій) частці, 1/3 (одну третю) частку квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (дев`яносто п`ять), і сплачують за неї визначену за домовленістю сторін грошову суму.
У п.2.1 Договору купівлі-продажу частки квартири від 21.03.2018 зазначено, що продаж квартири за домовленістю сторін вчиняється за 95304,00 (дев`яносто п`ять тисяч триста чотири гривні 00 копійок) гривень, які покупці сплатили продавцю в повному обсязі до підписання цього договору шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок. Зазначена ціна відповідає волевиявленню кожного з учасників цього правочину, є остаточною і змінам після його укладення не підлягає.
На день укладення Договору купівлі-продажу частки квартири від 21.03.2018 ОСОБА_3 вже виповнилось 14 років.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_6 належить на праві приватної власності частка 1 /6 квартири АДРЕСА_4 (а.с.22).
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_3 належить на праві приватної власності частка 1/ 6 квартири АДРЕСА_4 (а.с.23).
01.08.2019 УСЗН ЗМР по Заводському району складено Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та державної соціальної допомоги (а.с.29).
У Витязі з Протоколу засідання районної комісії по вирішенню питань, надання пільг, призначення житлових субсидій та різних видів державної соціальної допомоги від 01.08.2019 за №32 зазначено: «… ВИРІШИЛИ: 1. Припинити житлову субсидію з 01.08.2019 у зв`язку з поданням недостовірних даних, громадянці: - ОСОБА_1 , 1973 р.н., адреса реєстрації: АДРЕСА_2 . …» (а.с.26).
Судом досліджено: Розрахунки субсидії на ЖКП до особової справи №3869 та Рішення про призначення субсидії уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_1 (а.с.27, 35-42); Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, підписаної ОСОБА_1 05.12.2018 (а.с.43, 70-71); Заяву про призначення житлової субсидії №2018/12/4/50 від 05.12.2018 (а.с.44, 73); Заяву про призначення субсидії з 01.10.2018 (а.с.45, 72); інші матеріали справи.
Позов підлягає частковому задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.
Відповідно до пп.4 п.6 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого 21.10.1995 постановою Кабінету Міністрів України №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 за №329) (надалі - «Положення про порядок призначення житлових субсидій») (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Згідно з п.22 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення. Надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли: виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою). Поновлення надання житлової субсидії протягом сезону її призначення можливе лише у випадках, зазначених в абзацах другому та третьому цього пункту, з місяця, наступного за місяцем, в якому надійшло повідомлення про відновлення надання житлово-комунальної послуги (послуг), сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком. У випадку, зазначеному в абзаці одинадцятому цього пункту, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон за рішенням комісії. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому цього пункту, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку. Посадові особи, винні у надмірному перерахуванні (виплаті) житлової субсидії, несуть відповідальність згідно із законом.
У ч.1 ст.32 Цивільного кодексу України зазначено, що крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право: 1) самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами; 2) самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом; 3) бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи; 4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім`я (грошовими коштами на рахунку).
Як зазначено у ч.2 ст.32 Цивільного кодексу України, неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників. На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.
Відповідачем не надано до суду доказів недійсності Договору купівлі-продажу частки квартири від 21.03.2018.
Суд вважає, що, з урахуванням умов Договору купівлі-продажу частки квартири від 21.03.2018 та інформації із Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 придбали по 1/6 частки квартири АДРЕСА_5 грн. 00 коп. кожна.
Можливість сплати грошових коштів на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 і за себе і за ОСОБА_3 , на думку суду, не може свідчити про купівлю фактично ОСОБА_1 квартири за 95304 грн. 00 коп. (на чому наполягає відповідач), оскільки відповідно до умов Договору купівлі-продажу частки квартири від 21.03.2018 та інформації із Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_3 придбали по 1/6 частки квартири АДРЕСА_4 .
Протилежного відповідач не довів.
Таким чином, позивачем не надано неповну та недостовірну інформацію в Декларації про доходи та майновий стан заявника у розділі V - «інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії».
У позові позивач зазначає про припинення йому надання житлової субсидії з 01.08.2018.
Однак, вказане твердження позивача спростовується матеріалами справи, згідно з якими позивачу припинено надання житлової субсидії з 01.08.2019. У зв`язку з цим, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача, відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м.Запоріжжя, вул.Аматорська, буд.56; код ЄДРПОУ 37573859), оформлене протоколом №32 від 01.08.2019, про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) з 01.08.2019.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м.Запоріжжя, вул.Аматорська, буд.56; код ЄДРПОУ 37573859) поновити призначену ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) субсидію з 01.08.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м.Запоріжжя, вул.Аматорська, буд.56; код ЄДРПОУ 37573859) судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 27.11.2019.
Суддя О.О. Прасов