
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про відмову у забезпеченні позову)
28 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/11455/19
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 ; треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
05.11.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;
- зобов`язати Ушомирську сільську раду Коростенського району Житомирської області забезпечити виконання рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 699 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» шляхом надання доступу представнику землевпорядної організації до земельної ділянки, яка віднесена до земель Ушомирської сільської ради, що розташована за огорожею, яка самовільно встановлена по лінії, що зображена на плані земельної ділянки від точки №5 (координати поворотних точок земельної ділянки X - 5 633 093,04; У - 3 232 560,74) до точки №6 (координати поворотних точок земельної ділянки X - 5 633 107,11; У - 3 232 548,01) та фактично використовується громадянами ОСОБА_3 , ОСОБА_4 і ОСОБА_5 .
- на підставі частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язати Ушомирську сільську раду Коростенського району Житомирської області (вул. Березюка, 15, с. Ушомир Коростенського району Житомирської області, ЄДРПОУ - 04348131) подати протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Разом з позовною заявою, 05.11.2019, ОСОБА_1 було також подано заяву про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 06.11.2019 вказану позовну було залишено без руху та роз`яснено заявнику, що заява про забезпечення позову, згідно вимог ч.1 ст.154 КАС України, буде розглянута судом після вирішення питання про відкриття провадження за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області у цій справі.
Ухвалою суду від 27.11.2019 провадження у справі № 240/11455/19 відкрито у зв`язку із усуненням недоліків позовної заяви.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
У заяві від 05.11.2019 ОСОБА_1 просить вжити заходи забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;
- заборони Ушомирській сільській раді Коростенського району Житомирської області затверджувати землевпорядну документацію, яка розроблена та погоджена на підставі рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
- заборони Ушомирській сільській раді Коростенського району Житомирської області приймати рішення щодо передачі земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на підставі землевпорядної документації, яка розроблена та погоджена відповідно до рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва».
В обґрунтування заяви вказала, що відповідно до рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 699 їй та її чоловіку ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 . Пунктом № 2 вказаного рішення встановлено, що остаточну площу земельної ділянки буде визначено землевпорядною організацією на підставі геодезичних розрахунків. В той же час рішенням Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які фактично розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, на яку надано дозвіл позивачу згідно рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 699.
Вказує, що невжиття заходів забезпечення позову може призвести до прийняття Ушомирською сільською радою Коростенського району Житомирської області рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що унеможливіть подальший розгляд адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення і про зобов`язання вчинити дії, який подано позивачем з метою захисту порушеного права на безоплатне отримання земельної ділянки. Крім цього, в діях відповідача прослідковуються очевидні ознаки протиправності рішення, яким порушується право позивача на отримання земельної ділянки в передбаченому законодавством розмірі.
Частиною 1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України надалі - КАС України) встановлено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову (ч.2 ст.154 КАС України).
За змістом наведених положень питання особистої участі заявника та надання ним пояснень з метою розгляду заяви про забезпечення позову, вирішується судом з урахуванням достатності наведених таким заявником аргументів на обгрунтування заяви та наданих доказів на підтвердження викладених аргументів.
Суд зазначає, що надана ОСОБА_1 заява про забезпечення позову та документи, приєднані до неї на підтвердження викладеної позиції у заяві, достатні для вирішення питання про забезпечення позову без проведення судового засідання та виклику заявника для надання особистих пояснень.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За правилами ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 ст.151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
За змістом приписів ч. 4, 5, 6 ст.154 КАС України, залежно від обставин справи, суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Згідно із п.17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що законодавець встановив наступні підстави для постановляння ухвали про забезпечення позову у справі: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності. Забезпечення адміністративного позову можливе виключно за наявності вищевказаних обставин, які підлягають доведенню позивачем та встановленню судом у разі вжиття таких заходів.
Таким чином, ст.150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
В контексті наведеного, суд зазначає, що заявником не надано будь-яких доказів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі і що невжиття судом заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду. Суд вказує, що доводи ОСОБА_1 в частині того, що рішенням Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , земельні ділянки яких розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, на яку надано дозвіл позивачу згідно рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 699, можуть бути встановлені тільки під час розгляду справи. Крім того, рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» не означає позитивного рішення про надання земельних ділянок у користування/власність тощо.
Також, протиправність рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» може бути встановлена судом виключно під час розгляду судової справи з вказаним предметом спору.
Відтак, заявником не доведено наявності обставин, передбачених ч.2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, які є підставою для вжиття судом заходів забезпечення позову.
Керуючись статтями 150, 151, 156, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у забезпеченні позову.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп.15.5 п.15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г.В. Чернова