Рішення № 85956549, 27.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
240/10772/19
Номер документу
85956549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 року м. Житомир

справа № 240/10772/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку пенсії;

- зобов"язати Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2019 без застосування зниження пенсії на 21%.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 30.12.2014 їй була призначена та виплачувалася пенсія за віком за наявності права на достроковий вихід на пенсію при досягненні 55 річного віку, відповідно до п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, у зв"язку з достроковим виходом на пенсію, застосовано зменшення розміру пенсії на 21 відсоток. 14 червня 2018 року позивач досягла пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 58 років та 6 місяців.

З огляду на вказане, вважає, що у розумінні вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», саме з 04 червня 2018 року, має право на виплату пенсії за віком без застосування зниження пенсії на 21%.

Зазначає, що 13 серпня 2019 року зверталась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії без застосування зниження пенсії на 21%, однак отримала відмову.

Вважаючи протиправними дії відповідач щодо непроведення перерахунку пенсії без застосування зниження пенсії на 21%, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 09.10.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№24727/19.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Також зазначає, що відповідно до змісту абзацу другого п.7-2 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (у редакції Закону України №2148-VIII від 03.10.2017) зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

Виходячи з вказаного, оскільки позивач вийшла на пенсію на 42 місяці раніше визначеного законодавством пенсійного віку, а пенсійного віку - 58 років 6 місяців позивач досягла - 14.06.2018, то період який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення позивачем пенсійного віку ще не завершився, тому підстав для перегляду розміру пенсії без застосування її зниження на 21% у органу Пенсійного фонду України не було. не булоперіод зниження розміру на 21% не завершився.

01 листопада 2019 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх.№25445/19) в якій позивач додатково зазначає, що після завершення періоду дострокового виходу на пенсію, розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду. Оскільки пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 58 років та 6 місяців, вона досягла 14 червня 2018 року, таким чином в розумінні Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має право на виплату пенсії без зниження її розміру на 21%.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , із досягненням 55 річного віку, достроково з 30.12.2014 була призначена пенсія за віком відповідно до п.7-2 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком був зменшений на 0,5 відсотка за кожний із 42 повних та неповних місяців такого дострокового виходу на пенсію, тобто на 21 відсоток, що не заперечується сторонами.

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про обрахунок та виплату її пенсії без застосування 21% зменшення розміру пенсії, у зв"язку із досягненням нею пенсійного віку, встановленого ч.1 ст.26 Закону №1058-IV, що сторонами не заперечується.

Листом від 04.09.2019 №Н-3686 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 , що оскільки їй призначено пенсію за віком на 42 місяці раніше, визначеного законодавством пенсійного віку, розмір її пенсії було зменшено на 21%.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до п. 7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV щодо зменшення розміру пенсійних виплат.

З 01.10.2017 зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 вказаного Закону та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

Свого пенсійного віку, 58 років 6 місяців, позивач досягла 14.06.2018. Період, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення позивачем пенсійного віку станом на даний час ще не завершився, тому відсоток, на який зменшується розмір її пенсії не змінився.

Також повідомлено, що розмір пенсії буде переглянуто без застосування відсотків зменшення розміру пенсії з дня, що настає за днем завершення цього періоду, тобто з 15.12.2021 (а.с.12)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) (у редакції, чинній на момент призначення пенсії за віком) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Пунктом 7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV (у редакції, чинній з 01.10.2017) встановлено, що до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

Абзац другий пункту 7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» в редакції Закону №2148-VIII від 03.10.2017 - застосовується з 1 жовтня 2017 року.

У свою чергу, абзац другий пункту 7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком - 30.12.2014) передбачав, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

Предметом спору в даній адміністративній справі є застосування приписів абзацу 2 п.7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV (у редакції, чинній з 01.10.2017) щодо визначення моменту, з якого завершується період зменшення розміру пенсії за віком позивача та підлягає перегляду розмір пенсії без застосування її зниження.

Суд зазначає, що відповідно до стилістичного змісту положень абзацу 2 п.7-2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV (у редакції, чинній з 01.10.2017), з урахуванням наявності сполучника "та", передбачено, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується до настання двох підстав:

1) до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону;

2) протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

З огляду на викладене, оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на 42 місяці раніше, визначеного законодавством пенсійного віку, та з урахуванням досягнення пенсійного віку (58 років 6 місяців) - 14.06.2018, день з якого розмір пенсії має бути переглянуто без застосування зниження пенсії, наступний за днем завершення цього періоду, - 15.12.2021 (пенсійний вік 58 років 6 місяців з 14.06.2018 + 42 місяця (кількість місяців дострокового виходу).

Матеріали справи свідчать, що у позивача, 14.06.2018 настала лише одна підстава - досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону №1058-ІV (58 років 6 місяців), однак період, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію (42 місяці) після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, тобто після 14.06.2018, як на момент наданні відповіді органом Пенсійного фонду України позивачу, так і на момент розгляду даної справи, ще не завершився.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідно до редакції абзацу другого пункту 7-2 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV, на момент розгляду справи судом, відсутні підстави для перегляду (перерахунку) розміру пенсії ОСОБА_1 без застосування зниження пенсії на 21%.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Також суд зазначає, що згідно зі статтею 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до ухвали суду 04.10.2019 задоволено клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання до суду даної позовної заяви до ухвалення рішення у справі (а.с.2-4).

На момент винесення судом рішення у даній справі позивачем не надано документ про сплату судового збору за подання позову немайнового характеру у сумі розміром 768,4 грн за платіжними реквізитами для перерахування судового збору.

А тому, зважаючи на висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 та керуючись положеннями ч.2 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розподіл судових витрат шляхом стягнення з ОСОБА_1 судового збору у розмірі 768,4грн на користь Державного бюджету України.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 133, 139, 242-246, 250, 255, 258, 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн . номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 (сорок) коп за платіжними реквізитами: отримувач коштів УК у м.Житомирі/м.Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38035726; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA348999980000034310206084009; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101; (ідн. номер 2189715284); судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Житомирський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 27 листопада 2019 року.

Суддя А.В. Горовенко