Рішення № 85950850, 27.11.2019, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
462/5892/19
Номер документу
85950850
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 462/5892/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2019 року головуючий суддя Залізничного районного суду м. Львова Бориславський Ю.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду із позовом, у якому просить стягнути із ОСОБА_1 кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 5924,10 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 23.12.2015 року Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради була призначена субсидія за період з 01.05.2017 р. до 28.02.2018 р. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подані декларації про доходи та майно. В результаті проведеної Залізничним відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником встановлено, що останнім свідомо не повідомлено інформацію про придбання його сином ОСОБА_2 , який зареєстрований разом з відповідачем та на якого розраховувалась житлова субсидія, 06.02.2017 р. 1/4 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 67000,00 грн. Таким чином, житлова субсидія була призначена незаконно з вини заявника, який не повідомив інформацію, що вплинула на виплату житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 5924,10 грн. У зв`язку з вищенаведеним, просить позов задовольнити.

Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 27.09.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення /виклику/ сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

У вказаний строк відповідач не подав відзив на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, поважних причин такого суду не повідомив.

У матеріалах справи відсутні клопотання сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням /викликом/ сторін.

Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст. 178 та ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд виходить з такого.

Із змісту ст. 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» /в редакції чинній на час існування спірних відносин/, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.

За змістом п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення), в редакції Постанови на дату звернення за призначенням субсидії, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно із пунктами 3, 4 Положення - призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.

Згідно з п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до підпункту 5 пункту 5 Положення субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.

Згідно з п.14 Положенням, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

Відповідно до п.1 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 р. № 39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» зі змінами від 26.08.2014 р., повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (абзаци восьмий - дев`ятий пункту 20 Положення).

Судом встановлено, що 23.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії /а.с.3/.

Згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 23.12.2015 р. та довідки про склад сім`ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 12.12.2016 р. за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані і проживають: ОСОБА_1 , 1948 р.н. та ОСОБА_2 , 1980 р.н. /а.с. 4, 7/.

На підставі поданої заяви та доданих документів відповідачу ОСОБА_1 зі урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на вищевказаній житловій площі була призначена житлова субсидія з 01.05.2017 р. по 28.02.2018 р. щомісячно /а.с. 4, 6/.

Як вбачається із долученого до матеріалів справи договору купівлі-продажу, 06.02.2017 р. ОСОБА_2 купив у ОСОБА_3 1/4 ідеальну частки квартири АДРЕСА_2 вартістю 67000,00 грн. /10/.

Однак, відповідач не повідомив позивачу вказаної інформації, що вплинула на виплату житлової субсидії.

Згідно розрахунку розміру надміру виплачених коштів по призначеній субсидії за період з 01.05.2017 р. по 28.02.2018 р. заявнику ОСОБА_1 нараховано субсидію на суму 5924,10 грн. /а.с.11/.

Розпорядженням № 12 від 12.04.2018 року Управління соціального захисту позбавило ОСОБА_1 права на отримання житлової субсидії з 01.03.2018 р. та зобов`язано ОСОБА_1 повернути надміру виплачені субсидії в сумі 5924,10 грн. у зв`язку з поданням недостовірних відомостей про майновий стан (купівля нерухомого майна - частки квартири). /а.с. 12/, про що Залізничним відділом соціального захисту було повідомлено відповідача повідомленнями про припинення надання житлових субсидій від 12.04.2018 р. та 14.01.2019 р. /а.с. 13,14/.

На момент звернення позивача з даним позовом до суду, надміру виплачені грошові кошти відповідачем не повернуто.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, з відповідача підлягає стягненню надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями грошові кошти у розмірі 5924,10 грн.

Крім цього, керуючись ст. 141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 274, 275, 279 ЦПК України, ст.1212, 1215, 1166 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд

у х в а л и в :

Позов Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 /ІПН НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 / на користь Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради /рах. 35412058027728, ЄДРПОУ 26094903, банк одержувача Державна казначейська служба м. Київ, МФО 820172/ надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями кошти у сумі 5924 (п`ять тисяч дев`ятсот двадцять чотири) гривні 10 копійок

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, або у строки та порядку ст. 354, 355 ЦПК України.

Текст рішення суду складений 27 листопада 2019 року.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно.

Суддя: Бориславський Ю. Л.