Рішення № 85948320, 20.11.2019, Городищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
691/1555/18
Номер документу
85948320
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/1555/18

провадження № 2/691/178/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Городище

Городищенський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді Подороги Л.В., при секретарі Йосипенко І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Городищенського районного суду цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,

в с т а н о в и в :

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надмірно виплачені грошові кошти у розмірі 11904 грн. 00 коп. та судові витрати в сумі 1762 грн.00 коп.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначив, що відповідач у справі зареєстрована у м. Алчевськ Луганської області та перебувала на обліку у Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради за фактичним місцем проживання у м. Черкаси як внутрішньо переміщена особа. У період із 24.04.2017 по теперішній час ОСОБА_1 перебуває як внутрішньо переміщена особа на обліку в Управлінні соціального захисту населення Городищенської райдержадміністрації за фактичним місцем проживання у с. Старосілля Городищенського району.

За заявами ОСОБА_1 , їй призначалася адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23.10.2014 до 23.04.2015, з 24.04.2015 до 23.10.2015, з 24.10.2015 до 23.04.2016.

У результаті проведеної ревізії Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області щодо використання коштів, встановлено факт неповідомлення про зміну обставин ОСОБА_1 , що впливають на призначення грошової допомоги. Чоловік останньої, відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, мав на праві приватної власності будинок, що розташований у с. Старосілля Городищенського району Черкаської області, відповідно до договору купівлі – продажу від 04.07.2015. Відповідно до вимог законодавства, грошова допомога не призначається у разі перебування у власності житлового приміщення у будь-якого члена сім`ї внутрішньо переміщеної особи.

Розпорядженням Департаменту, ОСОБА_1 припинено виплату грошової допомоги з 01.08.2015 у зв`язку з поданням недостовірних даних та відповідно до проведеної перевірки встановлено, що останній надмірно виплати грошові кошти у розмірі 15499 грн. 47 коп. за період із 01.08.2015 до 23.04.2016. Відповідачем було частково повернуто безпідставно отриману грошову допомогу та на даний час залишок боргу складає 11904 грн. 00 коп., який не повернуто.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 .О. позовні вимоги підтримала частково та зазначила, що після звернення до суду з позовом, ОСОБА_1 частково сплатила заборгованість, яка на даний час складає 11704 грн. 00 коп. та які просила стягнути з відповідача.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, подавши до суду відзив, у якому зазначила, що позовні вимоги не визнає з наступних підстав. Так, 23.10.2014 вона звернулася до позивача із заявою про взяття її на облік та про призначення тимчасової грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши своє фактичне місце проживання у м. Черкаси, при цьому надавши у розпорядження службових осіб договір оренди вказаного помешкання з кінцевим строком дії 11.10.2015. На підставі її заяви від 23.10.2014, їй було призначено щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно з 23.10.2014 до 23.04.2015.

Адресна грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається з дати звернення за її призначенням.

Із 24.04.2015 до 23.10.2015 їй продовжили виплату допомоги, хоча її заява датована 28.04.2015. Ні в даній заяві, ні в попередній заяві про взяття її на облік про обов`язок повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, не зазначено. Дійсно на підставі договору купівлі - продажу від 04.07.2015, її чоловік придбав у власність домоволодіння по АДРЕСА_1 . На початку жовтня 2015, по закінченню строку дії договору оренди, вони дійсно вибули проживати у с. Старосілля Городищенського району, про що вже було відомо в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради, що підтверджується розпорядженням про припинення виплати 06.01.2016, де зазначено, що особова справа закрита 01.08.2015.

У листопаді 2015 ОСОБА_1 зателефонували з Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з повідомленням необхідності явки до вказаної установи, де повідомили про продовження виплати з 24.10.2015 до 23.04.2016, відібравши заяву від 02.11.2015, змісту якої вона не пам`ятає, оскільки власноруч її не писала.

Повідомлення про повернення коштів по надмірно отриманій допомозі від 20.04.2016 вона не отримувала. Перше повідомлення отримала від 17.03.2017 № 977\28-5\10, з якого вбачалося про отримання переплати в сумі 16366,35 грн. у період з 23.10.2014 до 22.04.2015, та з 24.04.2015 до 31.07.2015, що не відповідає дійсності, оскільки в цей період вони проживали у м. Черкаси.

Після отримання даного повідомлення, їй припинили виплату пенсії на три місяці. З червня 2017 їй відновили виплату пенсії, при цьому службові особи ПФУ відібрали у неї заяву, що вона дала згоду на відрахування з пенсії по 100 грн. в рахунок погашення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.

У письмових додатках наявний акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї лише від 20.04.2016. Проте за чинним законодавством, на момент виникнення спірних правовідносин, саме цей документ та її заява про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам є підставою для винесення рішення про призначення соціальної допомоги. На момент винесення рішення 24.10.2015 у розпорядженні Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, не було ні її заяви, ні акта обстеження матеріально - побутових умов. Проте їм було відомо, що вони не проживають у м. Черкаси і договір оренди житла закінчився. Крім того, згідно розпорядження про припинення їй виплати від 06.01.2016 вказано, що особова справа припинена 01.08.2015, тобто це свідчить що позивачу було відомо про те, що її чоловік придбав будинок, проте службові особи відбирають у неї заяву 02.11.2015 при вже існуючому рішенні від 24.10.2015. Отриману надмірну допомогу у серпні – вересні 2015 у розмірі 3595 грн. позивач сплатила.

ОСОБА_1 вбачає у діях позивача порушення порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам, а саме, призначення соціальної допомоги при відсутності акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для стягнення з неї виплачених грошових коштів.

Представник відповідача Кучеренко ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог та зазначила, що її довірителька ОСОБА_1 дійсно перебувала на обліку у Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа та отримувала відповідну грошову допомогу. Вважає, що порушення норм законодавства вбачається у діях службових осіб Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оскільки їм була відома інформація щодо закінчення договору оренди на житло та набуття права власності на домоволодіння членами родини її довірительки, однак Департаментом і надалі продовжувалися відповідні виплати на грошову адресну допомогу. Також, чоловік відповідача ОСОБА_4 не надавав свою згоду на виплату допомоги дружині ОСОБА_1 , а тому такі кошти сплачувалися безпідставно.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 -VІІ, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Пунктами 2 та 3 ст. 7 вказано Закону визначено, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Зі змісту ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органі міських, районних у містах (уразі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.

Відповідно до п. 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно п. 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Судом установлено, що ОСОБА_1 зверталася до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради 23.10.2014, 28.04.2015, 02.11.2015 із заявами про призначення допомоги, як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,

Рішеннями Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 23.10.2014, 28.04.2015, 02.11.2015 призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_4 , який є чоловіком позивача ОСОБА_1 , на підставі договору купівлі - продажу від 04.07.2015 № 854, зареєстрував право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 .

На підставі акту № 230 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 20.04.2016, проведеної Управлінням соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, Державною податковою адміністрацією міста Черкаси виявлено, що ОСОБА_1 надала неповну/невірну інформацію про майновий стан, внаслідок чого були надмірно виплачені грошові кошти в сумі 15499 грн. 47 коп. за період із 01.09.2015 по 23.04.2016.

За повідомленням про повернення коштів по надмірно отриманим допомогам від 20.04.2016 та повідомленням про переплату від 15.04.2016, Управлінням соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради повідомлено ОСОБА_1 про повернення переплаченої допомоги до 30.07.2016.

Крім того, за повідомленнями Управління соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 22.12.2016, 18.05.2017, 22.06.2017, 22.11.2017, ОСОБА_1 неодноразово повідомляли про повернення у добровільному порядку надмірно отримані грошові кошти.

За довідкою Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.11.2019, сума надмірно виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних ОСОБА_1 становить 15499 грн. 47 коп. за період із 01.08.2015 до 23.04.2016. залишок надміру виплачених коштів на грудень 2018 складає 11704 грн. 00 коп.

Доводи відповідача та її представника про те, що позивачеві було відомо про наявність підстав для припинення виплати допомоги ще 01.08.2015, про що зазначено в розпорядженні про припинення виплати (а.с. 14), спростовуються актом проведення перевірки № 230 від 20.04.2016, повідомленням про повернення коштів від 20.04.2016, повідомленням про переплату від 15.04.2016 (а.с. 11-13), якими і зафіксовано період переплати, сума переплати та дата виявлення порушення. У розпорядженні, на яке посилається сторона відповідача про закриття особової справи з 01.08.2015, ця дата являється не датою виявлення підстав для припинення виплати допомоги, а датою з якої слід припинити таку виплату.

Доводи представника відповідача про те, що ОСОБА_4 не надавав згоду на отримання його дружиною ОСОБА_1 допомоги на двох членів сім`ї, спростовуються відповідною заявою від 23.10.2014 (а.с. 22).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, оскільки відповідач ОСОБА_1 дійсно не повідомила Департамент соціальної політики Черкаської міської ради щодо зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, а саме, не надала інформацію про отримання у власність житлового будинку членом її сім`ї, що в свою чергу призвело до надмірної виплати бюджетних коштів.

Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1762 грн. 00 коп.

Керуючись ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. 5, 6, 12, 13, 14, 81, 141, 258, 259, 263, 265, 273 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 –VІІ, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачені грошові кошти у розмірі 11704 (одинадцять тисяч сімсот чотири) грн. 00 коп. (реквізити: р/р 35210094079620, банку ГУ ДКСУ в Черкаській області, код 37853109, МФО 820172) та судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят два) грн. 00 коп. (реквізити: р/р 35414067079620, банку ГУ ДКСУ в Черкаській області, код 37853109, МФО 854018).

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду, через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 28.11.2019.

Суддя Л. В. Подорога