
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/2375/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Єгуновій О.М.,
за участю представника відповідача Дрогана С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби «Грем`яч» тип «А» старшого лейтенанта Дегтярьова Володимира Олександровича від 07.04.2019 про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства відносно громадянина України ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.04.2019 прибувши до міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Грем`яч» тип «А», старшим лейтенантом ОСОБА_2 було відмовлено йому в перетинанні державного кордону на підставі частини першої статті 8 Закону України «Про прикордонний контроль», оскільки щодо нього наявне рішення уповноваженого державного органу України про заборону виїзду з України. Позивач зазначає, що дані боржника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , які вказані в постанові державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 09.08.2018, не співпадають з його даними, а тому вважає, що оскаржуване рішення є протиправним.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову посилаючись на те, що не пропуск громадянина України ОСОБА_1 через державний кордон було здійснено на законних підставах, у відповідності до частини першої статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», а наявність орфографічних помилок чи описок в постанові про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України від 09.08.2018 не перешкоджає ідентифікації особи позивача на підставі інших даних.
Позивачем було подано до суду відповідь на відзив, в якій вказав, що документами, що посвідчують особу є, зокрема, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а отже ототожнення осіб, персональні дані яких не збігаються у вищевказаних документах, суперечить вимогам чинного законодавства та є незаконним.
Вислухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
07.04.2019 під час перетину державного кордону ОСОБА_1 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грем`яч» відбулося спрацювання бази даних СПЗ БД 1.2Б (боржники) відносно громадянина України « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби «Грем`яч» тип «А» старшим лейтенантом Дегтярьовим Володимиром Олександровичем було прийнято рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства від 07.04.2019, у зв`язку з наявністю щодо ОСОБА_1 рішення уповноваженого державного органу України про заборону виїзду з території України (а.с. 21).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
За приписами частини першої статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» (далі - Закон № 1710-VI) прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Згідно частини першої статті 7 Закону № 1710-VI паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.
У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон (частина друга статті 7 Закону № 1710-VI).
Пунктом 5 частини першої статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» встановлено, що право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.
Відповідно до частин першої та другої статті 14 Закону № 1710-VI, зокрема, громадянину України у зв`язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Форма рішення про відмову у перетинанні державного кордону встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про затвердження форм рішень про відмову в перетинанні державного кордону України» від 14.12.2010 № 967 затвердженні форми рішень: 1) про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства; 2) про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку; 3) про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який не досяг 16-річного віку.
Рішення, яке є предметом оскарження, за формою прийнято відносно іноземця або особи без громадянства, зазначені в рішенні правові підстави для його прийняття не стосуються громадян України.
За таких обставин, суд вважає, що рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства від 07.04.2019 відносно громадянина України ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо ідентифікації фізичної особи ОСОБА_1 за прізвищем та адресою проживання, суд зазначає таке.
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , виданого 25.05.1963 Жовтневим РАЦС, на російській мові прізвище вказано « ОСОБА_4 », матір - « ОСОБА_5 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 99).
Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 його прізвище в перекладі на російську мову вказано « ОСОБА_4 », дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем його реєстрації є АДРЕСА_1 (а.с. 85-91).
Слід заначити, що за загальними правилами українські прізвища перекладаються на письмі відповідно до вимог українського правопису.
Заочним рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.03.2012 у справі № 2/4774/11 було задоволено позов прокурора Комунарського району м. Запоріжжя в інтересах ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів; стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 аліменти у розмірі 1/4 частини усіх видів доходу щомісячно довічно, починаючи стягнення з 12.12.2011 (а.с. 32-34).
При цьому, в рішенні суду зазначається, що до від`їзду в м. Київ, син ОСОБА_5 проживав за адресою: АДРЕСА_2 , яка, відповідно до копії паспорта позивача, є одним з місць його реєстрації (а.с. 33, 90).
В ході здійснення виконавчого провадження № 42387032, відкритого на підставі виконавчого листа від 05.06.2012 № 2-4774/2011, державним виконавцем були внесені відомості до Єдиного реєстру боржників відносно особи ОСОБА_1 , який має заборгованість зі сплати аліментів.
З викладеного слідує, що прізвище у виконавчому провадженні № 42387032 вказано « ОСОБА_6 », а у паспорті прізвище позивача вказано « ОСОБА_7 », однак наявність інших даних, зазначених вище, дає можливість ідентифікувати позивача, як боржника у виконавчому провадженні зі стягнення аліментів.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При вказаних обставинах, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, буд. 3В, м. Чернігів, 14026, код ЄДРПОУ 14321765) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби «Грем`яч» тип «А» старшого лейтенанта Дегтярьова Володимира Олександровича від 07.04.2019 про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства відносно громадянина України ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27.11.2019.
Суддя В.О. Непочатих