Рішення № 85927282, 27.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
560/3445/19
Номер документу
85927282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3445/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №27888/03 від 23.08.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, відповідач протиправно відмовив в її призначенні з підстав не підтвердження виконання робіт в зоні відчуження первинними документами. Вважає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії з зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Звернув увагу на те, що відповідно до довідки ВАТ Славутське АТП №71 від 26.07.2012, ОСОБА_1 був відряджений в смт. Поліське Київської області терміном на 16 днів до 31 грудня 1986 року для роботи в РайДРСУ та протягом цього часу перебував 6 днів в с. Варовичі, де виконував роботи пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а саме 17, 19, 23, 21, 25, 27 грудня 1986 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.10.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 18.11.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначив, що відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, первинні документи, у яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об`єкт, де особа здійснювала роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС. При цьому, надана позивачем довідка ВАТ "Славутське автотранспортне підприємство 16845" від 26.07.2012 №71 не є підставою для визначення права на пенсію із зниженням пенсійного віку, оскільки не підтверджена первинними документами. Так, згідно з наказом по підприємству від 02.12.1986 №70 позивач був відряджений в м. Поліське, який не є населеним пунктом зони відчуження, а документи щодо факту роботи на ліквідації наслідків аварії в с. Варовичі відсутні. Також в книгах по нарахуванню заробітної плати немає даних про нарахування заробітної плати безпосередньо за роботу в зоні відчуження. Також відсутні документи, які підтверджують факт роботи на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін в адміністративній справі.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.

Згідно з виписки з наказу №70 від 02.12.1986, довідки Славутського районного трудового архіву Славутської районної ради від 06.06.2018 №01-34/955 водій ОСОБА_1 відряджений в м. Поліське строком на 16 днів до 31 грудня для роботи в РАЙДРСУ.

Відповідно до довідки відкритого акціонерного товариства "Славутське автотранспортне підприємство 16845" від 26.07.2012 №71 ОСОБА_1 відряджений в смт. Поліське терміном на 16 днів до 31 грудня 1986 року для роботи в РАЙДРСУ. Протягом даного періоду перебував шість днів в с. Варовичі Поліського району Київської області, де виконував роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме 17, 19, 23, 21, 25, 27 грудня 1986 року на автомобілі КАМАЗ-5511 здійснював доставку будівельних матеріалів на будівництво дороги в селі Варовичі Поліського району Київської області.

За змістом довідки відкритого акціонерного товариства "Славутське автотранспортне підприємство 16845" від 13 грудня №305 ОСОБА_1 в грудні 1986 року проведена "доплата за Чорнобиль" в сумі 18 крб. 38 коп.

Згідно з актом від 11.06.1991, затвердженим директором Славутського АТП 16845, наявні підстави для видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 16.05.2019 щодо призначення пенсії з зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому, за змістом розписки-повідомлення, позивачем було додано до заяви, зокрема, посвідчення серії НОМЕР_1 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2019 №32 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з тим, що не підтверджене право на пенсію згідно з статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Надана довідка №71 від 26.07.2012 не передбачена Порядком, а згідно первинних документів відсутня необхідна інформація щодо населеного пункту, об`єкту, виконаних робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому не може бути врахована при визначенні права на пенсію.

Листом від 23.08.2019 №27888/03 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2019 №32 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з тим, що не підтверджене право на пенсії згідно з статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

За змістом статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

Водночас законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми №122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

Згідно з частинами 3, 4 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

З наведеного слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічний висновок викладено в постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №344/9789/17 (адміністративне провадження №К/9901/5387/17), від 11.09.2019 у справі №205/8713/16-а (адміністративне провадження №К/9901/43850/18).

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд вважає, що позивачем разом із заявою від 16.05.2019 відповідачу було подано достатньо документів для підтвердження періоду роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На момент розгляду справи всі наведені документи є дійсними, ніким не оскаржені та не скасовані і підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

За наведених обставин, суд вважає наявним у позивача права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки статус ОСОБА_1 визначено, він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, що підтверджено посвідченням, а його безпосередня участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджена належними та допустимими доказами.

Разом з тим, суд зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2019 №32, а не листом №27888/03 від 23.08.2019. Зазначеним листом ОСОБА_1 лише поінформовано про результати розгляду його заяви.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Таким чином, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2019 №32 про відмову у призначення пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Суд встановив, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 16.05.2019.

Вказані обставини підтверджені відповідачем у відзиві та зазначені в протоколі призначення пенсії, наявним в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Таким чином, з урахуванням наведених вище положень законодавства, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку виникло у позивача 16.05.2019.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 16.05.2019.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не спростовано, а позивачем підтверджено позовні вимоги, тому, наявні підстави для їх задоволення.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2019 №32 про відмову у призначення пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 16 травня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 листопада 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.А. Божук