
Справа № 560/2721/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №3 від 27 лютого 2019 року про відмову у призначенні субсидії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має право на призначення житлової субсидії, у зв`язку із чим звернувся з заявою, однак отримав рішення про відмову у призначенні субсидії у зв`язку з встановленням факту перебування дочки, яка зареєстрована за адресою позивача, за кордоном понад 60 днів, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Постійне проживання дочки за кордоном позивач не заперечує, більше того, самостійно надав документи про це органу, що вирішує питання з приводу субсидії, відтак просив призначити субсидію на фактично проживаючих у квартирі осіб - на себе та дружину.
З рішенням комісії позивач не погоджується, зазначаючи про його необґрунтованість, оскільки комісією не було враховано всю сукупність обставин, які свідчать на користь його права отримати субсидію, у зв`язку з чим і звернувся до суду.
ХІД СПРАВИ.
09 вересня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
16 вересня 2019 року надійшов відзив Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради у якому відповідач зазначає, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
Оскільки разом із позивачем зареєстровані його дружина та дочка, фактично відсутня за місцем реєстрації, яка перебувала за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, було прийняте рішення про відмову у призначенні субсидії.
Ухвалою від 15.10.2019 року суд залучив до участі у справі комісію з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради як співвідповідача у справі, витребував у комісії рішення №3 від 27 лютого 2019 року про відмову у призначенні позивачу субсидії.
Другий відповідач не подав суду відзив на позов, натомість управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надано суду витяг з протоколу № 3 засідання комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що 26 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
З довідки про склад сім`ї, яка є у справі (а. с. 10) і яку позивач надав комісії, видно, що у квартирі АДРЕСА_1 разом із позивачем зареєстровано його дружину та дочку.
Разом із заявою про призначення субсидії (а.с. 26) позивач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (а.с.27), в якій зазначив про зареєстрованих у квартирі дружину ОСОБА_2 та дочку ОСОБА_3 , стосовно якої вказав, що остання проживає у м. Москві Російська Федерація.
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №1393 від 31 січня 2019 року (а.с. 31) підтверджується, що ОСОБА_3 хоч і зареєстрована у квартирі позивача, однак фактично разом з батьками не проживає. З даного акту вбачається, що умови проживання заявника задовільні, і він і його дружина є пенсіонерами, більшу частину доходів витрачають на придбання ліків.
Позивач просив призначити субсидію на фактично проживаючих у квартирі осіб та у заяві про призначення субсидії підкреслив: "прошу розглянути заяву відповідними органами або утвореною ними комісією", чим надав згоду на прийняття, у разі необхідності, окремого рішення.
Рішенням комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради №3 від 27.02.2019 року (а.с. 32,33), позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії з 1 грудня 2018 року. Причина відмови наступна: "Перебув. за корд. більше 60 дн., дох менше МЗП/ не спл. ЄСВ".
Про прийняте рішення позивач отримав відповідне повідомлення (а.с. 7)
Як вбачається зі змісту протоколу № 3 засідання Комісії з питань надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 27.02.2019 року, рішення про відмову позивачу у призначенні субсидії було прийняте відповідно до абзаців 6-7 п. 9, абзацу 11 п. 7 вищевказаного Положення "на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні ( будинку), але фактично за даною адресою не проживають ( за кордоном)"
Було встановлено, що дочка заявника ОСОБА_4 перебуває за кордоном більше ніж 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, не має офіційних доходів та не надано документів про набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.
Оцінюючи правомірність рішення відповідача, суд враховує наступне.
ЗАКОНОДАВСТВО. ОЦІНКА СУДОМ.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення №848, Положення).
Згідно з пунктом 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Абзацами 6,7 п. 9 Положення, на які посилається відповідач у рішенні, передбачається, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці 11 пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці 11 пункту 7 цього Положення.
Відповідно до абзацу 11 пункту 7 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики)
Отже, у разі якщо працездатний член домогосподарства, тобто особа, яка прописана у квартирі, перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і не мала доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії, або дохід яких був меншим ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, житлова субсидія не призначається.
Винятком є випадок, коли такі працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття ними страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному сайті Мінсоцполітики.
Разом з тим, для застосування вказаної норми, яка дозволяє не призначати субсидію, необхідним є не лише встановлення факту перебування особи за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Необхідним також є і встановлення ( підтвердження) того, що доходи такої особи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, а саме:
- за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Відтак, суд звертає увагу, що факт відсутності члена домоволодіння за зареєстрованим місцем проживання не міг бути єдиною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову у призначенні субсидії, оскільки для вирішення зазначеного питання Положення передбачає необхідність підтвердження доходів такої особи.
Положення покладає на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення повноваження щодо збору, перевірки та опрацювання повідомлених заявниками відомостей стосовно отриманих доходів громадян, які враховуються для призначення субсидій, сплати ними страхових внесків, трудової зайнятості, наявного майна та пільг, тощо.
Так, відповідно до вимог пункту 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
- доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;
- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
- перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
- наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
- реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
- наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом;
- склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
- забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком тощо;
Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Разом з цим, відповідачами не було подано доказів направлення будь-яких запитів, листів з приводу перевірки повідомлених позивачем обставин, зокрема відомостей щодо отриманих доходів членом сім`ї позивача на території України, сплату ним або за нього єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб, сплати податків та факту перетину кордону у вказаний період.
Відповідач фактично взяв до уваги лише надані самим позивачем довідки, не перевіривши інші необхідні обставини, серед яких: відсутність або наявність у особи відповідних доходів, сплата або несплата нею страхових внесків та податків на території України, можлива легалізація документів тощо, відтак не розглянув цю ситуацію всебічно та об`єктивно, як окремий випадок, як це передбачено законом, а обмежився формальною причиною для відмови.
Протилежне суду не доведено, відповідні докази, які спростовують встановлені судом обставини, не надані.
Також судом встановлено, що саме формулювання рішення про відмову у призначенні субсидії містить логічну суперечність, про що свідчить спосіб його викладу: "відмовити в наданні житлової субсидії на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні ( будинку), але фактично за даною адресою не проживають ( за кордоном)".
На думку суду, таке формулювання резолютивної частини рішення не дає можливості точно встановити дійсну суть цього рішення, оскільки друга половина речення фактично суперечить першій частині речення, оскільки з неї вбачається, що саме позивач та його дружина фактично не проживають за адресою реєстрації, оскільки перебувають за кордоном.
Відтак, суд вважає прийняте рішення необґрунтованим та таким, що прийняте без урахування усіх встановлених законом та Положенням вимог до рішень стосовно призначення субсидій, відтак підлягає скасуванню.
Суд відмовляє позивачу в частині вимоги про зобов`язання призначити субсидію, оскільки за встановлених судом обставин це буде свідчити про втручання суду в реалізацію дискреційних повноважень відповідними суб`єктами.
Натомість, належним способом захисту прав позивача у даному випадку є зобов`язання Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії та перевірити усі повідомлені ним відомості, прийнявши обґрунтоване рішення по суті звернення з врахуванням висновків суду у цій справі.
Зважаючи на це, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 27.02.2019 року № 3 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні субсидії.
Зобов`язати Комісію з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.12.2018 року про призначення субсидії з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 листопада 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя І.С. Козачок