
Справа № 755/11683/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 коштів в розмірі 25 520,53 гривні, мотивуючи вимоги тим, що до Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості 11.07.2018 звернувся громадянин ОСОБА_1 із заявою про надання статусу безробітного. Наказом Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості від 08.08.2018 № НТ 180808 Відповідачу надано статус безробітного з 03.08.2018. наказом Дніпровської районної філії Київського міського центру від 10.08.2018 за № НТ180810 Відповідачу призначено виплату допомоги по безробіттю з 10.08.2018. 10.08.2018 Відповідач написав заяву, щодо направлення на курси за навчальною програмою «Водій тролейбусу». Між Дніпровською районною філією Київського міського центру зайнятості та Відповідачем було укладено договір № 026618080900002 від 10.08.2018 щодо професійного навчання в ВП КП «Київпастранс» «Навчально-курсовий комбінат» за навчальною програмою «Водій тролейбусу», зі строком навчання 6 місяців. Відповідно до наказу ВП КП «Київпастранс» «Навчально-курсовий комбінат» № 1-в від 17.01.2019 Відповідача було відраховано з навчального закладу, у зв`язку з невідвідуванням занять та не здачею іспитів в Сервісному центрі МВС. Наказом Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості від 23.01.2019 № НТ 190123 припинено реєстрацію Відповідача у зв`язку з припиненням професійного навчання без поважних причин. Згідно з пп. 3.1.1. Договору про навчання, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання. Вартість навчання за період з 13.08.2018 по 17.01.2019 складає - 25 520,53 грн., згідно листа № 06-47/10-22/19 від 30.01.2019 Київського міського центру зайнятості. Таким чином, сума коштів, що підлягають поверненню Відповідачем Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зайнятості становить 25 520 грн. 53 коп. Дніпровською районною філією Київського міського центру зайнятості було направлено відповідачу лист-повідомлення від 01 лютого 2019 року № 154 щодо необхідності повернення коштів витрачених на його професійне навчання. На день подання позовної заяви, ОСОБА_1 вищевказані кошти в добровільному порядку не повернув.
Відповідач ОСОБА_1 ухвалу суду від 27 серпня 2019 року про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного провадження не отримав, про що свідчить повернутий конверт за закінченням терміну зберігання
У відповідності до гл. 10 ст. 274 ЦПК України «у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи: 1) малозначні справи.
Ч. 2 даної статті вказує, що «у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін».
При цьому у відповідності до ст. 279 ЦПК України «Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків».
Таким чином суд приходить до висновку про доцільність проведення спрощеного позовного провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 03 серпня 2018 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до Дніпровської філії Київського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та надання йому статусу безробітного. Крім цього, просив призначити йому виплату допомоги по безробіттю.
Наказом Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості від 08 серпня 2018 року № НТ180808 відповідачу було надано статус безробітної.
Наказом Дніпровської районної філії Київського міського центру зайнятості від 10 серпня 2018 року № НТ180810 відповідачу призначено допомогу по безробіттю.
10 серпня року до Дніпровського районного центру зайнятості відповідачем ОСОБА_1 було подано заяву щодо направлення його на навчання за професією, спеціальністю «Водій тролейбуса» та був попереджений про відшкодування службі зайнятості витрати пов`язані з навчанням в разі самостійного припинення навчанння без поважних причин.
10 серпня 2018 року між Дніпровською філією Київського міського центру зайнятості та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір про професійне навчання безробітного № 026618080900002. Відповідно до умов договору територіальним органом направлено відповідача ОСОБА_1 до ВП КП ,,Київпастранс" ,,Начально-курсовий комбінат" на професійне навчання за професією водій тролейбуса, для проходження повного курсу перепідготовку відповідно до робочого навчального плану та робочих навчальних програм зі строком навчання 6 місяців з 13 серпня 2018 року по 01 лютого 2019 року.
Наказом НКК КП ,,Київпастранс" № 1-в від 17.01.2019 року у зв`язку з невідвідуванням занять та не здачею іспитів в Сервісному центрі МВС. Підстава: журнал теоретичного навчання групи № 527, доповідна класного керівника ОСОБА_3., доповідна викладача ОСОБА_2 , доповідна старшого майстра ОСОБА_4 .
Наказом Дніпровської філії Київського міського центру зайнятості від 23 січня 2019 року № НТ 190123 припинено реєстрацію відповідача у зв`язку з припиненням професійного навчання без поважних причин та припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до п.п.3.1.1 Договору про навчання , у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю) набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання.
25 січня 2019 року винесено наказ Дніпровської філії Київського міського центру зайнятості № 16 про повернення коштів за припинення навчання без поважних причин громадянина ОСОБА_1 .
Згідно листа Київського міського центру зайнятості № 06-47/10-22/19 від 30 січня 2019 року, вартість навчання ОСОБА_1 , який проходив навчання в КП ,,Київпастранс" за навчальною програмою ,,Водій тролейбуса" за період з 13 серпня 2018 року по 17 січня 2019 року склала 25 520,53 грн.
01 лютого 2019 року № 154 відповідачу було надіслано лист - повідомлення про необхідність повернення коштів у сумі 25 520,53 грн. Однак вимогу було залишено без задоволення.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно до ст. 2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхування на випадок безробіття здійснюється за принципом, зокрема, обов`язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками.
Як встановлено ст.ст. 5, 6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про безробіття населення» безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно з ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності .
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи надані докази та вимоги Закону, суд дійшов висновку, що вимоги позивача, які викладені в позовній заяві підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог статті 141 ЦПК України.
По даній справі відповідач має сплатити позивачу судовий збір в розмірі - 1 921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 31, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 4, 22, 43 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 81,274-279, 280-283 ЦПК суд,
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса м. Київ вул. Жилянська 47-Б, р/р 37179301900001 ГУДКСУ у м. Києва МФО 820019, код 03491091) грошові кошти у сумі 25 520 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот двадцять) гривень 53 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса м. Київ вул. Жилянська 47-Б, р/р 37179301900001 ГУДКСУ у м. Києва МФО 820019, код 03491091) судовий збір у справі в сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 25 листопада 2019 року.
Суддя Н.О. Яровенко