Рішення № 85922305, 27.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
400/3116/19
Номер документу
85922305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2019 р. справа № 400/3116/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Першого заступника прокурора Миколаївської області, вул. Спаська, 28,Миколаїв,54030 до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю" Агроальфатермінал", вул. Садова, 1, оф. 206,Миколаїв,54001 третя особа:Державна екологічна інспекція у Миколаївській області, вул. Дзержинського, 134,Миколаїв,54055 про:зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора Миколаївської області (далі - позивач) звернувся з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальфатермінал» (далі-позивач), за участю третьої особи - Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (далі-третя особа або Інспекція), в якому просить зобов`язати відповідача допустити працівників Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до проведення планової перевірки дотримання законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі на об`єкті, розташованому за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що неодноразовий не допуск співробітників третьої особи до проведення перевірки, з наявністю підстав для такої перевірки, може призвести до негативного впливу діяльності відповідача на навколишнє середовище і як наслідок створити загрозу життю та здоров`ю людей, адже цей об`єкт відноситься до переліку потенційно небезпечних об`єктів.

Ухвалою від 30.09.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Від відповідача відзив не надходив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Наказом Державної екологічної інспекції України від 15.02.2017 № 428 затверджено План Державної екологічної інспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, яким окрім іншого передбачено необхідність проведення Держекоінспекцією в області перевірки в діяльності суб`єкта господарювання з високим ступенем ризику - ТОВ «Агроальфатермінал» починаючи з 31.10.2017.

На підставі вищезазначеного плану, наказом Держекоінспекції в області від 18.09.2017 № 69 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання у жовтні 2017 року» передбачено, у тому числі, проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ТОВ «Агроальфатермінал» у період з 31.10.2017 по 13.11.2017.

Повідомленням від 19.09.2017, котре 26.09.2017 скеровано рекомендованим листом ТОВ «Агроальфатермінал», яким повідомлено відповідача про проведення у період з 31.10.2017 по 13.11.2017 планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Однак, посадовими особами ТОВ «Агроальфатермінал» було відмовлено співробітникам Інспекції в проведенні зазначеної планової перевірки. В обгрунтування своєї відмови відповідач зазначив, що товариство відноситься до суб`єктів господарювання з незначним ступенем ризику та проведення планового заходу проводиться не частіше одного разу на три роки, а остання перевірка була проведена 25.10.2016.

За фактом відмови в проведенні планової перевірки державним інспектором складено акт від 13.11.2017, який цього ж дня направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, та одержано його представником 14.11.2017.

05.04.2019 до Інспекції надійшло телефонне звернення громадян (зареєстроване за № 23ГП/08.01-17), згідно якого мешканці будинків по АДРЕСА_2 в черговий раз звернулися з проханням вжити заходи впливу до ТОВ «Агроальфатермінал», що розташоване по вул. 3-я Слобідська, 179 поруч з їх будинками, оскільки відповідач регулярно здійснює викиди в атмосферне повітря, забруднюючи прилеглу територію, чим негативно впливає на навколишнє природне середовище, а також на їх здоров`я. Так, того дня о 06:30 годині від викидів, спричинених роботами з перевантаження зерна кукурудзи, вся територія за межами підприємства покрилася відходами з пилу та лушпиння рожевого кольору.

У зв`язку із отриманням вищезазначеного звернення, Інспекція звернулась до Державної екологічної інспекції України з листом від 08.04.2019 про погодження проведення позапланово заходу державного нагляду (контролю) щодо ТОВ «Агроальфатермінал».

Листом від 26.04.2019 Державною екологічної інспекцією України скеровано погодження Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.04.2019 на проведення Держекоінспекцією в області зазначеного позапланово заходу контролю.

На підставі зазначеного погодження Міністерство екології та природних ресурсів, Інспекцією 10.05.2019 видано наказ № 46 та направлення № 287 про проведення позапланової перевірки ТОВ «Агроальфатермінал».

Однак, 15.05.2019 державними інспекторами в присутності юрисконсульта ТОВ «Агроальфатермінал» Маліченко А.А. повторно складено акт про відмову в проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря ТОВ «Агроальфатермінал».

Зазначений акт містить підписи юрисконсульта Маліченко А.А. та її пояснення що ТОВ «Агроальфатермінал» не допускає уповноважених осіб Держекоінспекції в області до проведення позапланової перевірки, оскільки 28.04.2017 інспекцією вже здійснювалася позапланова перевірка на підставі звернення фізичних осіб.

У період з 08.06.2019 по 16.07.2019 до Інспекції надійшло ще 5 звернень громадян: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про необхідність проведення перевірки в діяльності товариства, оскільки продовжується пиління за межи території підприємства, що погіршує самопочуття та умови проживання громадян, тощо.

На підставі наказу Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 № 152 «Про затвердження плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік» та на підставі наказу Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 № 262 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного нагляду (Контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік» Інспекцією 13.06.2019 на адресу ТОВ «Агроальфатермінал» скеровано повідомлення від 11.06.2019 про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища у період з 23.07.2019 до 05.08.2019, яке одержано представником товариства 14.06.2019.

На підставі зазначених наказів Державної регуляторної служби України та Держекоінспекції України в.о. начальника Інспекції видано наказ № 73 та 26.06.2019 видано направлення №406 на проведення планової перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, копію якого одержав під розпис інженер з охорони праці товариства ОСОБА_6 .

Листом від 22.07.2019 № 93 відповідач повідомив Інспекцію, що товариство віднесено до суб`єктів господарювання із незначним ступенем ризику, у зв`язку з чим, перевірки в його діяльності можуть проводиться не частіше одного разу на п`ять років.

Листом Держекоінспекції в області від 25.07.2019, який отриманий відповідачем 26.07.2019, надано роз`яснення, що відповідно до Переліку потенційно небезпечних об`єктів Миколаївської області, затвердженого рішенням регіональної комісії з питань ТЕБ та НС від 19.10.2017, ТОВ «Агроальфатермінал» внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних об`єктів, як небезпечний об`єкт за № ПНО-01.48.2016.6028246, про що видано Свідоцтво. Зазначена інформація міститься в Державному реєстрі потенційно небезпечних об`єктів в загальному доступі.

Відповідач втретє не допустив Інспекцію до проведення заходу контролю, останніми 01.08.2019 також складено відповідний акт про відмову в проведенні планового заходу. Зазначений акт підписано інженером з охорони праці ТОВ «Агроальфатермінал» ОСОБА_6

У зв`язку з недопущенням до проведення вказаної планової перевірки державним інспектором 01.08.2019 відносно ОСОБА_6 складено протокол № 001157 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-5 КУпАП, копію якого вручено ОСОБА_6 під розпис, 02.08.2019 винесено постанову про накладенні штрафу, який сплачено відповідачем.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) державний нагляд (контроль) визначено як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з абз. З ч. 1 ст. 1 Закону заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Статтею 5 Закону передбачено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб`єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високий, середній або незначний.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - нечастіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.

Згідно ст. 6 Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є, окрім іншого, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням, у тому числі, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до п.п. 1, 3 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України « 28» вересня 2017 року № 652 (далі - Положення) Держекоінспекція в області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Державної екологіяної інспекцїі у межах Миколаївської області.

Відповідно до п.п. 2, 3, 10 розділу II Положення Держекоінспекція в області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням, у тому числі, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, вимог природоохоронного законодавства. Проводить перевірки із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування). Складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Також, згідно із п. 2 розділу III Положення Держекоінспекція в області для виконання покладених на неї завдань має право, у тому числі, одержувати безоплатно від підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, охорони земель, надр, тощо.

Частиною 1 ст. 11 Закону, суб`єктів господарювання зобов`язано під час здійснення державного нагляду (контролю) допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).

З огляду на вищезазначене вбачається, що Інспекція, наділена повноваженнями проводити державний нагляд (контроль) за додержанням вимог природоохоронного законодавства, мала підстави для проведення планової перевірки відповідача, враховуючи неодноразові звернення громадян про можливі порушення відповідачем природоохоронного законодавства і наявності погодження Міністерства екології та природних ресурсів України.

Матеріалами справи підтверджено, що за наявності підстав для проведення державного нагляду, відповідач систематично відмовляв у допуску посадових осіб Інспекції до проведення перевірки, про що свідчать неодноразово складені акти позивача та листи відповідача про відмову в проведенні перевірки.

Такі дії відповідача, є порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища та на думку суду, можуть створювати загрозу життю і здоров`ю людей, адже з огляду на долучені до справи звернення громадян, враховуючи, що відповідач входить до переліку потенційно небезпечних об`єктів Миколаївської області, можливо зробити висновок, що діяльність відповідача може мати негативний вплив на довколишнє середовище, та як вже зазначалось може мати негативний вплив на життя і здоров`я людей.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і доцільності зобов`язати відповідача допустити Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області до проведення переврки, в тому числі на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 .

Позов задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов першого заступника прокурора Миколаївської області (вул. Спаська, 28, Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 02910048) до товариства з обмеженою відповідальністю" Агроальфатермінал" (вул. Садова, 1, оф. 206, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 37697929) задовольнити.

2. Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "Агроальфатермінал" (вул. Садова, 1, оф. 206, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39697929) допустити працівників Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до проведення планової перевірки дотримання законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі на об`єкті, розташованому за адресою АДРЕСА_1.

3. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич