
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004950
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника позивача Герасимчука Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Фермерського господарства «Перлина Нова» про зупинення роботи будівлі,
в с т а н о в и в :
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДС з НС у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Фермерського господарства «Перлина Нова» (далі - відповідач, ФГ «Перлина Нова»), в якому просить зупинити роботу будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова», розташованою за адресою: 80220, Львівська область, Радехівський район, село Стоянів, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення позапланової перевірки територій, будівель та приміщень ФГ «Перлина Нова» на предмет дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки виявлено ряд порушень, які викладені в акті перевірки від 12.07.2019 № 149. Виявленні порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова». Продовження експлуатації будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова» без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.
Ухвалою суду від 26.09.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 05.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Посадовою особою ГУ ДС з НС у Львівській області у період з 01.07.2019 по 12.07.2019 проведено позапланову перевірку щодо дотримання суб`єктом господарювання ФГ «Перлина Нова» вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: Львівська область, Радехівський район, село Стоянів. Перевірка проводилася у присутності директора ФГ «Перлина Нова» Галущака С.Д.
За результатами перевірки складено акт від 12.07.2019 №149.
Як вбачається із акта перевірки, позаплановою перевіркою встановлено ряд порушень.
Зокрема, щодо будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова», розташованої за адресою: Львівська область, Радехівський район, село Стоянів встановлені наступні порушення:
- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 (пункт 8 Розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 №1417 (далі - ППБУ));
- дерев`яні конструкції покриттів будівель пилорами, зерноскладів та піднавісів не оброблені засобами вогнезахисту (пункт 2.5. Розділу III ППБУ);
- з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункт 1.6. Розділу IV ППБУ);
- будівлі адмінкорпусу, піднавісів, автомайстерні, пилорами та зерноскладів не обладнані системою блискавкозахисту (пункт 1.21. Розділу IV ППБУ);
- окремі світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи (пункт 1.18. Розділу IV ППБУ);
- не проведено заміри опору ізоляції електроосвітлювальної мережі (пункт 1.20. Розділу IV ППБУ);
- приміщення адмінкорпусу, пилорами, токарні та зерноскладів не обладнані автоматичними установками пожежної сигналізації (пункт 1.2. Розділу V ППБУ);
- сигнал від приймально-контрольних приладів автоматичних системи пожежної сигналізації не виведений на пульт централізованого спостереження (пункт 4.6. Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 22.10.2010 №537 (далі - ДБН В.2.5- 56:2010);
- адмінкорпус, автомайстерня, КАЗС, пилорама та зерносклади не забезпечені первинними засобами пожежогасіння (сертифікованими вогнегасниками) згідно норм належності (пункт 3.6. Розділу V ППБУ);
- не проведено перезарядження (технічне обслуговування) вогнегасників, які є на підприємстві (пункт 3.17. Розділу V ППБУ);
- територія підприємства не забезпечена необхідною кількістю пожежних щитів, обладнаних протипожежним інвентарем згідно норм належності (пункт 3.11. - 3.13. Розділу V ППБУ);
- відсутнє фінансування витрат у порядку та обсягах, необхідних для повного і якісного забезпечення вимог цивільного захисту (стаття 20 Кодексу цивільного захисту України, пункт 3.1. Правил техногенної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.11.2018 №879 (далі - ПТБ));
- відсутній постійно оновлювальний запас відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів, у тому числі кисню (підпункт 3.1.1 ПТБ);
- не розроблено та не погоджено встановленим порядком ідентифікацію потенційно небезпечних об`єктів (пункт 7 Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 18.12.2000 №338 (далі - Положення про паспортизацію ПНО));
- не проведена ідентифікація об`єктів підвищеної небезпеки суб`єкту господарювання (стаття 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 №2245-III (далі - Закон №2245-III, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки» від 11.07.2002 №956 (далі - Постанова №956);
- відсутні інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об`єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті (пункт 3, статті 20 Кодексу цивільного захисту України);
- відсутні посвідчення встановленого зразка про проходження функціонального навчання відповідними категоріями осіб у сфері цивільного захисту (пункт 8 статті 20 Кодексу цивільного захисту України).
При цьому вказані у акті перевірки від 12.07.2019 №149 порушення вже були виявлені позивачем в ході проведення планової перевірки додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що проводилася з 11.06.2018 по 22.06.2018.
На підставі висновків акта перевірки складено припис від 22.06.2018 №138, який отримано головою ФГ «Перлина Нова».
ФГ «Перлина Нова» не усунуто порушення, викладені у приписі від 22.06.2018 №138 порушення, що зумовило проведення позапланової перевірки ФГ «Перлина Нова» у липні 2019 року.
Під час проведення позапланової перевірки 11.07.2019 на директора ФГ «Перлина Нова» Галущака С.Д. складено протокол ЛВ №009260 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає у невиконанні у повному обсязі вимог припису від 22.06.2018 №138.
Директор ФГ «Перлина Нова» Галущак С.Д . погодився з протоколом ЛВ №009260, про що свідчить його власноручний підпис у п.17 вказаного протоколу.
ФГ «Перлина Нова» не усунуто порушення, встановлені позаплановою перевіркою та відображені в акті від 12.07.2019 №149.
ГУ ДС з НС у Львівській області вважає, що наявні у ФГ «Перлина Нова» порушення створюють загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що можуть перебувати в будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова», розташованої за адресою: Львівська область, Радехівський район, село Стоянів, у вигляді пожежі чи аварії, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Указом Президента №20/2013 від 16.01.2013 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - Положення).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива (підпункт 57 пункту 4).
Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення №1052), ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 (в редакції, що діяла на час проведення перевірки) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до наданого у статті 1 Закону № 877-V визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
Згідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до частини першої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно до частини другою статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно до частини п`ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушень ФГ «Перлина Нова» Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 №1417, Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 22.10.2010 №537, Правил техногенної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.11.2018 №879, Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 18.12.2000 №338, Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 №2245-III, Постанови Кабінету Міністрів України «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки» від 11.07.2002 №956 та Кодексу цивільного захисту України, які створюють загрозу виникнення пожежі та/або аварії і в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова», розташованої за адресою: Львівська область, Радехівський район, село Стоянів. Тому без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, продовження експлуатації вказаної будівлі адміністративного корпусу ФГ «Перлина Нова» становить загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДС з НС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (вул. Підвальна, 6, м. Львів, 79008, код ЄДРПОУ 38627339) до Фермерського господарства «Перлина Нова» (вул. І.Франка, 72, с. Стоянів, Радехівський район, Львівська область, 80220, код ЄДРПОУ 32562198) про зупинення роботи будівлі, - задовольнити повністю.
Зупинити роботу будівлі адміністративного корпусу Фермерського господарства «Перлина Нова» (вул. І.Франка, 72, с. Стоянів, Радехівський район, Львівська область, 80220, код ЄДРПОУ 32562198), розташованої за адресою: 80220, Львівська область, Радехівський район, село Стоянів, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 27 листопада 2019 року.
Суддя О.П. Хома