
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.004968
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу № 1.380.2019.004968 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання неправомірними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, в якій позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;
- зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру та виплатити різницю між нарахованою і отриманою пенсією.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
17.10.2019 року позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії відмовлено.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення до участі у справі третіх осіб відмовлено.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження у справі відмовлено.
Ухвалою від 19.11.2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.
Позиція позивача:
В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. 09 вересня 2019 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки ДП обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19 та виплатити заборгованість з 01.01.2019 року без обмежень її максимального розміру згідно рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016. У відповіді від 19.09.2019 року № 4385/К-20/11.03-06 відповідач повідомив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні. Вважаючи відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплаті пенсії протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивач через канцелярію суду подав відповідь на відзив, де зазначив, що перерахунок пенсії проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. У зв`язку із зміною розміру одного з видів грошового забезпечення згідно довідки від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, додано щомісячну надбавку за роботу з відомостями, які становлять державну таємницю, що спричинило зміну підстав. Просив позов задоволити.
Заперечення відповідача:
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України № 2262 або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Про прийняте КМУ рішення про зміни у грошовому забезпеченні військовослужбовців Міністерства оборони України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України повідомляє своїм Головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків, пенсії, яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків вказаними органами готуються для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають головним управлінням ПФУ. Однак, такі довідки можуть видаватися лише у разі настання підстав для перерахунку пенсій, тобто у разі прийняття рішення КМУ чи прийняття законів про зміну чи введенням нових додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням ПФУ. Тобто, видача довідок в даному випадку ДП Украерорух, можлива лише за умови настання підстав для перерахунку пенсій, визначених ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 та здійснюється в послідовності визначеній в Порядку № 45. На виконання постанови № 103 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки № ХВ 63635 від 31.03.2018 року. Щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, то така уповноваженим структурним підрозділам на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області, відповідно до вимог Порядку № 45 на адресу відповідача не скеровувалась. Просив у задоволенні позову відмовити.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України,письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 , підполковник запасу Збройних Сил України, перебуває на обліку Головного управління ПФУ у Львівській області та одержує пенсію за вислугу років.
Позивач з 1990 року по 24.07.2013 року проходив військову службу в Збройних Сил України
Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 р. №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 254 від 24.07.2013 р. відповідно до ч.6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» позивач звільнений у запас за п. «б» за станом здоров`я. Зазначеним наказом визначена вислуга років у Збройних Силах України в календарному обчисленні 22 роки 11 місяців.
Наказом т.в.о. директора Украероруху від 01.08.2013 р. № 407/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 254 від 24.07.2013 р. позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП.
При звільненні, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України видало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої Головним управлінням ПФУ у Львівській області призначено позивачу пенсію за вислугу років, в розмірі 59 % грошового забезпечення.
Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 р. № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям до Украероруху» та від 26.04.2019 № 383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» було змінено розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та роботу з відомостями, які становлять державну таємницю за нормами, чинними з 01.01.2019 року за прирівняною посадою: заступника керівника польотів районного диспетчерського центру регіонального структурного підрозділу.
У зв`язку з цим, Державним підприємством обслуговування повітряного руху України позивачу була видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19, згідно якої змінилося грошове забезпечення за прирівняною посадою, яку позивач займав на день звільнення з військової служби та з займаної посади в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, а саме за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП та становить в сумі 34710,75 грн., в тому числі посадовий оклад - 21075 грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн., надбавка за вислугу років 45% - 10118,25 грн., надбавка за роботу з відомостями, які становлять державну таємницю 10% - 2107,50 грн.
09 вересня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з проханням здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2019 р. виходячи з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
19 вересня 2019 р. листом № 4385/К-20/11.03-06 відповідач відмовив у перерахунку пенсії на основі довідки від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, у зв`язку з тим, що повідомлення з Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, відрядженим до Украерорух в Головне управління ПФУ у Львівській області не надходило, для його проведення підстави відсутні.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся з відповідним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд встановив наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов`язані неухильно дотримуватись прав громадян при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження їх порушення, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п.11 ч.1 ст.11 вказаного Закону загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та обов`язок і військову службу.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262), передбачено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з п."а" ч.1 ст.13 Закону №2262 пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.
Частиною 4 ст.63 Закону №2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Крім того, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
З метою впорядкування грошового і матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 затверджено «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» (далі Порядок №104).
Згідно з п.1 Порядку №104 що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року (далі Порядку №45), визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 7 п.3 Порядку №45 встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Отже, суд зазначає, що виходячи з аналізу вищенаведеного можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 року №7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України "Про оплату праці" та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 р. N 1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
26 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб", яка в свою чергу ввела в дію з 1 березня 2018 року постанову Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
За таких обставин, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Суд встановив, що позивачу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України видано довідку від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 р. № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям до Украероруху» та від 26.04.2019 № 383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», яким збільшено розмір грошового забезпечення.
Отже, накази Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №19 від 11.01.2019 року "Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украерохуру" та №383 від 26.04.2019 року "Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами", на підставі яких позивачу складено довідку від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19 про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії, оскільки з 01.01.2019 року збільшує розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 10.07.2018 року у справі №461/6479/16-а, від 16.10.2018 року у справі №522/16882/17, від 06 листопада 2018 року у справі № 522/3093/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд також зазначає, що абзацами 9,11 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року про затвердження Порядку "Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області має зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме ч. 4 ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу 9,11 пункту 3 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Україна "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19 про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Крім того, судом встановлено, що Галицький районний суд м. Львова рішенням від 01.02.2018 у справі №461/7037/17 зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 59% від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки від 17.08.2017, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру з 01.06.2017. (згідно ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2018 рішення суду набрало законної сили). (а.с.18-19).
Також, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 року у справі №1.380.2019.003245, позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії, задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 19.04.2019 №1-24.2.2/2157/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів,79016; ЄДРПОУ : 13814885) з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) виходячи з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки від 19.04.2019 №1-24.2.2/2157/19 Державного підприємства обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру. В інших позовних вимогах відмовлено. Копію вказаного судового рішення долучено до матеріалів справи відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов`язане зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме частини 4 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", абзацу 9,11 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Україна "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19 про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Положення статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 848-УІП від 24 грудня 2015 року.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
У резолютивній частині якого визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:ч.7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
У своєму рішенні Конституційний Суд України вказав, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статі 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України відповідач повинен здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
В преамбулі Закону Україні "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини Рішення № 7-рп/2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина сьома статті 43 в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Приписами частини 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
За правилами статті 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Крім того, суд зазначає, що вирішуючи питання про застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України є протиправними.
Враховуючи вищевикладене та висновки суду щодо протиправності дій відповідача, суд, з метою відновлення порушеного права позивача, вважає належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19 Державного підприємства обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру.
Щодо вимоги позивача стягнути з відповідача різницю між нарахованою і отриманою пенсією, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-111 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (далі Закон-2050), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Тобто Закон - 2050, передбачає, що компенсація частини доходів проводиться тільки у випадку, якщо такі доходи були нараховані громадянам, але строки їх виплати порушені.
Згідно з Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Оскільки, нарахування доходів позивачу на підставі довідки від 29.08.2019 № 1-24.2.2/5135/19 Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, починаючи з 1 січня 2019 року не проводились, вимога позивача про нарахуванням компенсації втрати частини доходів є передчасною та не підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, шляхом подання звіту суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлюючи строк для подання звіту, суд повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно з судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Позивач не зазначив жодних обставин, які б вказували, що відповідач уникатиме виконання рішення.
Таким чином, суд вважає необґрунтованим клопотання позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з розрахунку 59% грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 29.08.2019 року № 1-24.2.2/5135/19, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Львівський окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення 26.11.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна Орестівна