
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001737
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за
позовом ОСОБА_1 , представник – ОСОБА_2 .С.до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, представник – Самборська Н.Я.про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незастосування з 28 серпня 2018 року, при призначенні, ОСОБА_1 , пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 , пенсію за віком, із застосуванням показника середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 28 серпня 2018 року, та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 серпня 2018 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком. Розмір пенсії за віком, фахівцями був розрахований із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року, страхового стажу в розмірі 1%, та проведено перерахунок пенсії, тобто переведення пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
01.11.2018 позивач звернулась до відповідача щодо призначення пенсії за віком, а не за переведенням перерахунку пенсії за вислугою років. У відповіді № 4694/02.09-14 повідомлено, що з 28.04.2007 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та проведено перерахунок пенсії, тобто переведення пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Проте, з 01.01.2009 року, позивачу виплату пенсії за вислугу років було припинено у зв`язку з працевлаштуванням на посаду вчителя НВК «Школа - гімназія «Сихівська».
Позивач зазначає, що пенсія за віком, призначена їй вперше, тобто 28 серпня 2018 року, а тому при її обчисленні підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п.4-4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а не за 2014 - 2016 роки, як призначено відповідачем.
Позивач вважає, що у 2018 році набула право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 та вперше звернулась із заявою про призначення такої пенсії, відповідачем неправомірно відмовлено їй у призначенні такої пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задоволити.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що в даному випадку має місце саме переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки пенсія за вислугу років, що призначена на підставі статті 55 Закону раїни «Про пенсійне забезпечення» обчислена саме за нормами і в порядку, визначеному Законом № 1058 зі зменшенням загального пенсійного віку, що вможливлює повторне обчислення розміру пенсії позивачу за нормами закону, який уже було застосовано під час первинного призначення пенсії.
Під час зміни виду пенсії не може бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески три останні роки, оскільки такий уже був застосований під час призначення позивачу пенсії вперше у 2007 році.
Як вбачається із матеріалів пенсійної справи позивачу з 28.04.2007 була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058. При цьому під час обчислення розміру пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати за 2006 рік, що становив 928,81 грн. З 01.09.2009 виплату пенсії було припинено у зв`язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.
28.08.2018 позивач звернулась до Галицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про переведення на пенсію за віком. До заяви було долучено копію трудової книжки НОМЕР_1 , копію диплому НОМЕР_2 від 01.07.1981, копію паспорта серії НОМЕР_3 , копію картки фізичної особи - платника податків, пію свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 від 31.07.1982, довідку про заробітну плату № 23 від 07.08.2018, видану Навчально-виховним комплексом «Школа-гімназія «Сихівська». До долучених документів структурним підрозділом, відповідальним за ведення персоніфікованого обліку, долучено індивідуальні відомості про застраховану особу починаючи з 01.07.2000.
На підставі поданої заяви від 28.08.2018 та долучених до неї документів з 28.08.2018 позивачку було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058.
Загальний (страховий) стаж позивача становить 38 років 3 місяці 29 днів. Стаж захований до 31.07.2018. Коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до ст. Закону 1058 з урахуванням величини оцінки одного року 1%, становить 0,38250.
До страхового стажу до 01.01.2004 враховані всі періоди роботи за даними трудової книжки та час навчання і Івано-Франківському державному педагогічному університеті ім. В. Стефаника з 01.09.1977 по 28.06.1981. Страховий стаж після 01.01.2004 обчислено відповідно до даних персоніфікованого обліку.
Для визначення заробітної плати під час призначення пенсії враховано заробіток 188 місяців за періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2007 та з 01.09.2009 по 31.07.2018 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містяться системі персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації – 1,72109. При цьому середньомісячний заробіток для обчислення пенсії (з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 3764,40 грн.) становить 6478,87 грн.
Загальний розмір пенсії за віком позивача з 28.08.2018 становить 2564,09 грн., в ому числі:
2478,17 грн. - розмір пенсії за віком;
85,92 грн. - доплата за 8 років понаднормового стажу понад 30 років.
Пенсійне забезпечення позивача здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства на підставі поданих ним документів про стаж та заробітну плату.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, з підстав, наведених у відзиві, просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 26 вересня 2018 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній. Ухвалою суду від 24 травня 2018 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Судом встановлені наступні обставини:
01.11.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Листом від 01.11.2018 року №4694/02.09-14 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що із матеріалів пенсійної справи позивачу з 28.04.2007 була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти, розмір якої обчислено відповідно до Закону 1058. При цьому під час обчислення розміру пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати за 2006 рік, що становив 928,81 грн. З 01.09.2009 виплату пенсії було припинено у зв`язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.
28.08.2018 позивач звернулась до Галицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про переведення на пенсію за віком. До заяви було долучено копію трудової книжки НОМЕР_1 , копію диплому НОМЕР_2 від 01.07.1981, копію паспорта серії НОМЕР_3 , копію картки фізичної особи - платника податків, пію свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 від 31.07.1982, довідку про заробітну плату № 23 від 07.08.2018, видану Навчально-виховним комплексом «Школа-гімназія «Сихівська».
До долучених документів структурним підрозділом, відповідальним за ведення персоніфікованого обліку, долучено індивідуальні відомості про застраховану особу починаючи з 01.07.2000.
На підставі поданої заяви від 28.08.2018 та долучених до неї документів з 28.08.2018 позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058.
Загальний (страховий) стаж позивача становить 38 років 3 місяці 29 днів. Стаж захований до 31.07.2018. Коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до ст. Закону 1058 з урахуванням величини оцінки одного року 1%, становить 0,38250.
До страхового стажу до 01.01.2004 враховані всі періоди роботи за даними трудової книжки та час навчання і Івано-Франківському державному педагогічному університеті ім. В. Стефаника з 01.09.1977 по 28.06.1981. Страховий стаж після 01.01.2004 обчислено відповідно до даних персоніфікованого обліку.
Для визначення заробітної плати під час призначення пенсії враховано заробіток 188 місяців за періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2007 та з 01.09.2009 по 31.07.2018 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містяться системі персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації – 1,72109. При цьому середньомісячний заробіток для обчислення пенсії (з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 3764,40 грн.) становить 6478,87 грн.
Загальний розмір пенсії за віком позивача з 28.08.2018 становить 2564,09 грн., в ому числі:
2478,17 грн. - розмір пенсії за віком;
85,92 грн. - доплата за 8 років понаднормового стажу понад 30 років.
Пенсійне забезпечення позивача здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства на підставі поданих ним документів про стаж та заробітну плату.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачка вважає спірну відмову протиправною та такою, що порушує її права на пенсійне забезпечення.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з п. 2, 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Судом встановлено, що 28.04.2007 року ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років, призначену згідно Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року.
Для призначення пенсії за віком відповідно позивач звернулася вперше 28 серпня 2018 року.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 28 серпня 2018 року, та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
На момент звернення ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII були чинними. Цей закон не скасований Верховною Радою України, його положення не визнавалися неконституційними або незаконними і на сьогодні.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону України № 1788-XII.
При цьому ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Отже, при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, а тому позиція відповідача, що пенсія за вислугу років призначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, є необґрунтованою.
З цих же підстав судом не враховується заперечення відповідача зазначених у відзиві на позовну заяву.
Вказана позиція суду узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в постанові №876/5312/17 від 31.10.2018 року.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016. м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незастосування з 28 серпня 2018 року, при призначенні, ОСОБА_1 , пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 , пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 28 серпня 2018 року, та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 Б) 1536,80 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 25.11.2019 року.
Суддя Гавдик ОСОБА_3 .В.