Рішення № 85922194, 26.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003049
Номер документу
85922194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003049

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , виплати перераховане та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Ухвалою суду від 25.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження.

Ухвалою суду від 23.07.2019 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18.

Ухвалою суду від 04.11.2019 провадження у справі поновлено та призначено розгляд справи на 26.11.2019 об 11:30год.

Позовні вимоги аргументовані тим, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає перерахунок пенсій виключно у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або у зв`язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а не у зв`язку зі зміною умов призначення пенсій за вислугу років. На думку позивача, для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми закону, що визначають її розмір у процентах відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії. Розмір призначеної пенсії в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі. Отже, при перерахунку раніше призначених пенсій не може допускатися звуження змісту та обсягу досягнутих громадянами прав, свобод, соціальних гарантій. При цьому, зазначає позивач, мають застосовуватись норми, що визначають розмір пенсії у відсотках сум грошового забезпечення, які діяли на момент набутого права на отримання пенсії, а подальші зміни до закону щодо зменшення відсоткового розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації такого права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідач у відзиві на позов вказує на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.03.2018 за №91-16708 ним було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 з розрахунку 70% грошового забезпечення. Таким чином, продовжує відповідач, він правомірно перерахував пенсію позивачу, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2016 встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема 70% відповідних сум грошового забезпечення. У зв`язку з наведеним, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що доводи викладенні у відзиві не спростовую твердження позивача.

Сторони в судове засідання не з`явилися, хоча повідомлялися належним чином про дату, час і місце його проведення.

Згідно з ч.1 ст.205 КАСУ неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , з 15.04.2002 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивача призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

На момент звільнення позивачу призначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 175,00 грн; оклад по військовому або спеціальному званню - 130,00 грн; процентну надбавку за вислугу років 40% - 122,00грн.; надбавку за особливі умови служби -113,54грн.; надбавку до грошового утримання 100%-106,75грн.; надбавка за таємність -26,00грн.; надбавку за гірські 20% -114,46грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, позивачу встановлено наступні розміри грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008, а саме: посадовий оклад-1280,00грн; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40%-564,00 грн.; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями 15% - 192,00 грн.; надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 48%-947,52грн.; премія 40%-1245,11грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості – 784,61грн. Всього 4707,65грн.

У зв`язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 21.03.2018 за №91-16708, станом на 01.01.2016.

Згідно із цією довідкою, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського «начальника відділу поліції» до посади на день звільнення зі служби «начальник Старосамбірського РВ УМВСУ» становить: посадовий оклад - 3600,00 грн; підвищення посадового окладу - 0,00 грн.; оклад за звання «підполковник» - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби 50% - 2900,00грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 540,00 грн.; премія 1,39% - 128,44грн.. Всього – 9368,44 грн.

Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії з 90 % на 70 % грошового забезпечення при перерахунку пенсії та вважаючи, що встановлений розмір пенсії на момент призначення не може бути в подальшому змінений, позивач 28.05.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із відповідною заявою, в якій просив усунути порушення законодавства та здійснити з 01.01.2016 перерахунок його пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія.

Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом №2552/К-20/11.03-06 від 14.06.2019 відмовило позивачу в перерахунку його пенсії у розмірі 90% від суми грошового забезпечення та повідомило останнього, що перерахунок його пенсії було здійснено за чинною на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Предметом спору у даній справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Суд зазначає, що спірні правовідносини у цій справі є подібними до тих, спір щодо яких було вирішено у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18 від 04.02.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 4 ст.63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положеннями пункту «а» ч.1 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст.12): за вислугу 20 років – 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 – 95%.

Як видно з матеріалів справи, вислуга років позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ становила 33роки 02 місяці 25днів, тобто 20 років вислуги надає йому право на 50% надбавку за вислугу років, а за кожен рік вислуги понад 20 років в цілому -40%, всього - 90 % від грошового забезпечення.

Водночас, пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80», а цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.

Таким чином, ч.2 ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивачу) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95 %.

Виконуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідач, починаючи з 01.01.2018 здійснив перерахунок пенсії позивачу, після якого основний розмір пенсії позивача був визначений відповідачем як 70 % грошового забезпечення.

Суд зазначає, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 по справі № 686/12623/17, які, відповідно до ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував при перерахунку пенсії позивачу положення ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII в редакції, чинній на момент здійснення такого перерахунку, оскільки на переконання суду зазначена норма застосовується при призначенні пенсії особам, які звернулися за призначенням пенсії вперше після набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, яким внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а не особам, яким пенсію було перераховано після зазначеної дати.

Відтак, дії відповідача щодо перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» розміру пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправними.

Зважаючи на наявність порушеного права та необхідність його відновлення, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу із визначенням основного розміру пенсії як 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог про зобов`язання виплачувати перераховану пенсію в подальшому, то суд зазначає, що адміністративний спір розглядається судом на момент порушення прав і не може стосуватись майбутніх правовідносин учасників спору, а тому вимога про виплату пенсії в подальшому не підлягає задоволенню.

Щодо покликання відповідача про пропуск позивачем строку для звернення до суду встановленого КАС України, то суд зазначає таке.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, посилання відповідача на те, що позивач пропустив строк звернення до суду, визначений ст.122 КАС України є помилковими та безпідставними.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 768,40грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 241-247, 250-251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В частині позовних вимог про зобов`язання виплачувати пенсію у подальшому - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім)грн. 40коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Суддя Сподарик Н.І.