Ухвала суду № 85922077, 27.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2019
Номер справи
360/4275/19
Номер документу
85922077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

27 листопада 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/4275/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Басової Н.М.

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

за участю:

представника позивача: Слєсарєва І.Е.,

представників відповідача: Рудя В.В., Курганова В.С.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука Вячеслава Петровича про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, в якому позивач просив суд:

-визнати протиправним і скасувати Рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 4108 від 09.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 »;

-поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10.09.2019 та допустити негайне виконання судового рішення;

-стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської, області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.

31 жовтня 2019 року за вхідним реєстраційним №54563/2019 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшла заява ОСОБА_2 про залучення останнього до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

В обґрунтування заяви ОСОБА_2 зазначив, що він є секретарем Сєвєродонецької міської ради та виконуючим обов`язки міського голови. Рішенням від 09.09.2019 №4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 " на нього покладено обов`язки та надано право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи, у тому числі для подання в установи Державного казначейства та банківські установи тощо. ОСОБА_2 вважає, що у випадку прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог, а саме про скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 22 грудня 2018 року № 3009, це рішення вплине на його права, свободи, інтереси та обов`язки (а.с.36).

Позивач заперечував проти залучення до участі у справі секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука В.П. як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, про що до канцелярії суду 12.11.2019 надав заперечення на заяву про залучення третьої особи (а.с.114-115).

В обґрунтування заперечення зазначив, що рішення по даній справі жодним чином не вплине на права, свободи, інтереси або обов`язки ОСОБА_2 , оскільки рішення Сєвєродонецької міської ради від 09 вересня 2019 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 " жодним чином не стосується ОСОБА_2 Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі звільнення з посади міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, повноваження міського голови здійснює секретар відповідної міської ради. Тим самим секретар міської ради за законом у випадку звільнення міського голови тимчасово виконує його повноваження. З посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 (у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес)) та сталу правову позицію Верховного Суду України при вирішенні даного питання, позивач зазначив, що при вирішенні питання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з`ясувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлена певних прав та/або обов`язків у майбутньому. ОСОБА_2 не обирали на посаду міського голови, у випадку задоволення судом позовних вимог позивача, ОСОБА_2 продовжуватиме займати посаду секретаря міської ради. Тобто, жодних додаткових прав та/або обов`язків у ОСОБА_2 не виникне, наявні права та/або обов`язки не зміняться та він не буде їх позбавлений.

Також зазначив, що заявник жодним чином не вказує та не конкретизує, яким чином та на які права, свободи, інтереси або його обов`язки може вплинути рішення у даній адміністративній справі в межах заявлених позовних вимог. Лише той факт, що секретар міської ради Ткачук В.П., внаслідок оскаржуваного рішення міської ради про дострокове припинення повноважень міського голови, тимчасово виконує повноваження міського голови, не може бути розцінено належною підставою для залучення ОСОБА_2 як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, оскільки за законом секретар міської ради у разі звільнення міського голови виконує тимчасово його повноваження до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах, та/або до моменту поновлення на посаді міського голови на підставі судового рішення.

Оскільки предметом спору є поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 , обраного за результатами вільного волевиявлення виборців на чергових місцевих виборах 2015 року, позивач вважає, що судове рішення у справі не може вплинути на права або обов`язки ОСОБА_2 , який на даний час займає посаду секретаря Сєвєродонецької міської ради, а тому відсутні правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_2 про залучення його третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Представник позивача в підготовчому засіданні заперечував проти задоволення заяви ОСОБА_2 з підстав зазначених у письмових запереченнях позивача. Просив суд відмовити у задоволенні заяви щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука Вячеслава Петровича.

Представники відповідача в підготовчому засіданні просили суд задовольнити заяву ОСОБА_2 та залучити його до участі у справі у якості третьої особи, оскільки, на їх думку, у разі поновлення позивача на посаді ОСОБА_2 не зможе виконувати обов`язки голови Сєвєродонецької міської ради, тим саме це вплине на його права, також зазначили про те, що під час прийняття оскаржуваного рішення Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 №4108 саме ОСОБА_2 головував на сесії ради.

Вислухавши думку представників сторін, розглянувши заяву про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (частина п`ята статті 49 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Пунктом 1 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" регламентовано, що секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.

З викладеного слідує, що підставою для тимчасового здійснення секретарем міської ради повноважень міського голови з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії міської ради, обраної на чергових місцевих виборах, є норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Таким чином, на даний час секретар Сєвєродонецької міської ради Ткачук Вячеслав Петрович тимчасово виконує обов`язки міського голови м. Сєвєродонецька на підставі норм частини другої статті 42, пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не на підставі пунктів 2 та 3 рішення Сєвєродонецької міської ради від 09 вересня 2019 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", якими обов`язки міського голови покладено на секретаря міської ради з 09 вересня 2019 року.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що судове рішення, яке буде винесене у даній справі за наслідками оскарження рішення Сєвєродонецької міської ради від 09 вересня 2019 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", не вплинить на права, свободи, інтереси або обов`язки секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2 який в силу прямих присів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" тимчасово виконує обов`язки міського голови м. Сєвєродонецька, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для залучення такої особи до участі у справі як третьої особи.

Як наслідок, у задоволенні клопотання ОСОБА_2 слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 49, 179, 180, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука Вячеслава Петровича як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складено 27 листопада 2019 року.

СуддяН.М. Басова