
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи
"27" листопада 2019 р. справа № 300/2310/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В.О. про зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 25.11.2019 звернулася до суду з адміністративним позовом до Президента України Зеленського В.О., в якому просить суд: зобов`язати Президента України Зеленського В.О. відізвати з Верховної Ради України проект Закону України «Про ринок землі», який поданий ним проти волі та згоди на це народу України і провести Всеукраїнський референдум, на який винести питання: Чи підтримує народ України його ідею зробити землю, яка є у відповідності до вимог статті 13 Конституції України, власністю Українського народу, об`єктом продажу?
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 № 2147-VIII, надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
В даному випадку, з огляду на зміст позовних вимог, ОСОБА_1 вважає, що Президент України Зеленський В.О. вчинив дії, що суперечать статтям 5, 13, 19, 41, 69-74, 102 Конституції України, а тому просить суд зобов`язати Президента України Зеленського В.О. до вчинення дій, зазначених в прохальній частині позовної заяви, з метою захисту прав та свобод громадян України, встановлених статтями 5, 13, 19, 102 Конституції України.
В свою чергу, частиною четвертою статті 22 КАС України (в чинній редакції) визначено, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів визначено статтею 266 КАС України (в чинній редакції) .
Відповідно до частини другої статті 266 КАС України (в чинній редакції) адміністративні справи щодо законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з п`яти суддів.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України (в чинній редакції) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Суд дійшов висновку, що таке ж процесуальне рішення (про передачу справи на розгляд іншого суду) слід прийняти у випадку, якщо при відкритті провадження у справі буде встановлено, що справа належить до предметної/інстанційної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Інше тлумачення та застосування статті 29 КАС України (в чинній редакції) призведе до розгляду адміністративної справи з порушенням правил предметної/інстанційної підсудності, що відповідно до статті 318 КАС України (в чинній редакції) є безумовною підставою для скасування рішення суду з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до приписів статті 29 КАС України (в чинній редакції) питання про передачу адміністративної справи за загальним правилом розглядається судом у порядку письмового провадження шляхом постановлення ухвали. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Зважаючи на те, що адміністративний позов ОСОБА_1 стосується оскарження дій Президента України Зеленського В.О., з метою захисту прав та свобод громадян України, встановлених статтями 5, 13, 19, 102 Конституції України, у спосіб зобов`язання Президента України Зеленського В.О. до вчинення дій, суд дійшов висновку передати адміністративну справу № 300/2310/19 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В.О. про зобов`язання до вчинення дій, на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції.
Одночасно в позовній заяві ОСОБА_1 просив суд забезпечити адміністративний позов шляхом заборони Верховній Раді України проводити розгляд Закону України в другому читанні до прийняття судового рішення. З огляду на встановлені вище обставини та наявність підстав для передачі адміністративної справи № 300/2310/19 на розгляд Верховного Суду, Івано-Франківський окружний адміністративний суд роз`яснює позивачу, що не вправі вирішувати будь-які процесуальні питання, в тому числі про забезпечення позову в справі, яка не віднесена до його підсудності.
Керуючись статтями 19, 22, 29, 243, 248, 256, 266, 294, 318, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Передати адміністративну справу № 300/2310/19 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В.О. про зобов`язання до вчинення дій, на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.