
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про закриття провадження у справі)
21 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/10175/19
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_5
представника відповідача Олефір О.Ю.,
представників третіх осіб ОСОБА_6, ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області треті особи: ОСОБА_2 , ТОВ "УКР-ЛЕНД" про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області треті особи: ОСОБА_2 , ТОВ "УКР-ЛЕНД" у якому просив визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо видачі:
- наказу від 09.08.2018 № 6-2839/14-18-СГ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради (орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (01.03) і скасувати незаконний наказ;
- наказу від 09.08.2018 № 6-2840/14-18-СГ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради (орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (01.03) і скасувати незаконний наказ;
- наказу від 11.12.2018 № 6-4578/14-18-СГ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3 на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради та надання у власність ОСОБА_3 земельну ділянку, загальною площею 2,0000га (кадастровий номер 1820382000:03:000:0293), для ведення ОСГ (01.03) із земель сільськогосподарського призначення, розташовану на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради і скасувати незаконний наказ;
- наказу від 11.12.2018 № 6-4575/14-18-СГ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4 на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради та надання у власність ОСОБА_3 земельну ділянку, загальною площею 2,0000га (кадастровий номер 1820382000:03:000:0291), для ведення ОСГ (01.03) із земель сільськогосподарського призначення, розташовану на території Андрушівського району, за межами населених пунктів Волосівської сільської ради і скасувати незаконний наказ;
- видачі листа від 04.06.2019 року № Ш-2580/0-1784/0/22-19 про відмову ОСОБА_1 (і.н. І.н. НОМЕР_1 АДРЕСА_4 ) у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 10,00га, для ведення фермерського господарства на території Волосівської сільської ради Андрушівського району на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ЖТ № 19-01-06;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (і.к.39765513, м.Житомир, вул.Довженка, 45) надати ОСОБА_1 (і.н. І.н. НОМЕР_1 АДРЕСА_4 ) дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 10,00га, для ведення фермерського господарства на території Волосівської сільської ради Андрушівського району на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ЖТ № 19-01-06.
У судовому засіданні судом з власної ініціативи було поставлено на обговорення питання щодо закриття провадження у справі.
Позивач та представник позивача заперечували щодо закриття провадження у справі.
Представники відповідача та третіх осіб підтримали позицію суду щодо необхідності закриття провадження у справі.
Заслухавши думки учасників судового розгляду суд дійшов наступного висновку.
Відповідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до положень статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Разом з тим участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
За змістом ч.ч. 1, 2 вказаної статті Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Прийняті Головним управлінням Держземагенства у Житомирській області накази про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та про затвердження документації із землеустрою і передачу в оренду земельних ділянок є ненормативними актами, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання.
Скасування такого акта (актів) не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку, укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Тобто, позивачем фактично оспорюється правомірність надання оскаржуваними наказами іншим особам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, на які, за його твердженням, він теж має право.
Крім того, у ході судового розгляду було з`ясовано, що особи, яким спірними наказами було надано дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затверджено проекту землеустрою вже зареєстрували право власності на земельні ділянки. Вказана обставина визнається та не заперечується позивачем.
З огляду на викладене, суд вважає, що в даному випадку має місце спір про право цивільне, а отже спір в цій частині вимог не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, та повинен вирішуватись за правилами ЦПК України.
Згідно із п. 1 ч.1 ст. 238, ч.1 ст.239 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Верховний Суд України, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні наведених норм права, у своїй постанові від 24.02.2015 та ухвалі від 03.09.2015, дійшов висновку, що у разі прийняття суб`єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 21 січня 2016 року в справі № 806/5049/14.
З огляду на вказані обставини суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити.
Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області треті особи: ОСОБА_2 , ТОВ "УКР-ЛЕНД" про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії закрити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 26 листопада 2019 року.
Суддя М.С. Токарева