
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року Справа № 160/9282/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Правобережного управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Правобережного управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради (вул.Трудова, буд.1, м.Дніпро, 49068, ЄДРПОУ 42788513) в якій просить:
-визнати протиправними дії Правобережного управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради щодо непризначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг на підставі її заяви;
-зобов`язати Правобережне управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги відповідно до п.3 Порядку надання надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг » на підставі її заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживала за адресою: АДРЕСА_3 та має статус внутрішньо переміщеної особи, яку взято на облік Управлінням праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у місті Дніпрі ради з 29.12.2014 року. З часу взяття на облік як внутрішньо переміщена особа отримувала щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 05.01.2015 року по 01.09.2017 року. Однак Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у місті Дніпрі ради листом повідомило позивача про відмову в подальшому у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв`язку з тим, що с.Чмирівка, Луганської області, де проживала позивачка до переміщення, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, у звязку з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 №370.
01.02.2018 року позивач змінила місце проживання на АДРЕСА_4 . Факт перебування за вказаною адресою підтверджується довідкою №0000467862 від 21.11.2018 року, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради.
29.03.2019 року позвачка подала до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради заяву про надання їй адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
Листом № 19ч/76 від 05.06.2019 року позивачці було відмовлено в подальшому у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв`язку з тим, що село Чмирівка, Луганської області, де проживала позивачка до переміщення, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, у звязку з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 року №370.
Позивачка вважає прийняте рішення про відмову у виплаті їй адресної допомоги протиправним, оскільки село Чмирівка, Луганської області входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від від 23 січня 2019 року № 28-р Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав відзив на позовну заяву. У якому зазначив, що відповідно до рішення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради 06.02.2019 року №215/19 п.3 реорганізовано з припиненням як юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з 24.04.2019 року.
Відповідно до частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь- якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи яку він замінив.
Таким чином, суд вважає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво відповідача та замінити сторону у справі з Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради на Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Ухвалою суду від 01.10.2019 відкрито провадження та ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Справу призначено до розгляду на 28.10.2019 року.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, виходить з такого.
Судом із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , однак із 2014 року фактично проживала за адресою: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 з 01.02.2018 року проживає за адресою: АДРЕСА_4 та має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради № 19ч/76 від 05.06.2019 року позивачці було відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв`язку з тим, що село Чмирівка, Луганської області, де проживала позивачка до переміщення, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, у звязку з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 №370.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст.7 Закону №1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону №1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок №505).
Відповідно до п.2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085.
Згідно п. 6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
З аналізу даних норм законодавства слідує, що право на отримання грошової допомоги мають особи, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи, що перемістилися з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або які розташовані на лінії зіткнення. При цьому перелік таких населених затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085.
Як встановлено судом із матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стало те, що с.Чмирівка Луганської області відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085.
Дійсно, Чмирівка Луганської області не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085.
Разом з цим, суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 №28-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України» від 2 грудня 2015 року № 1275» с. Чмирівка Луганської області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Відповідно до Указів Президента України від 14.04.2014 №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», від 14.04.1999 №379/99 «Про Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України», Закону України «Про боротьбу з тероризмом» Антитерористичним центром при Службі безпеки України на території Донецької та Луганської області проводиться антитерористична операція.
При цьому, відповідно до вимог Закону України «Про боротьбу з тероризмом» визначення меж району проведення антитерористичної операції покладається на керівництво штабу з управління антитерористичною операцією Антитерористичного центру при Службі безпеки України.
Згідно приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» №405/2014 від 14 квітня 2014 року та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Враховуючи, що на час відмови позивачу в подальшому здійснювати виплату щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, населений пункт с. Чмирівка Луганської області було включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 № 28-р, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Вказана правова позиція відображена також в рішенні Вищого адміністративного суду України від 11.10.2017 у справі №К/800/32877/17.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вище викладене, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовна заява є обгрунтованою і підлягає задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподіду судових витрат, суд зазначає, що позивач відповідно до п.3 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, тому витрати зі сплати судового збору ним понесені не були, а отже, підстави для розподілу судових витрат згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513, вул.Трудова, 1А, м.Дніпро,49068) - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг на підставі її заяви.
Зобов`язати Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги відповідно до п.3 Порядку надання надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг » на підставі її заяви.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна