Рішення № 85919057, 19.11.2019, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
19.11.2019
Номер справи
236/3462/19
Номер документу
85919057
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/3462/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2019 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Саржевської І.В.,

за участю секретаря - Олійник С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лиман в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям та надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері,

ВСТАНОВИВ:

03.09.2019 до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям та надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері (а.с. 4-12).

Представник позивача УСЗН Лиманської міської ради, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, справу розглянути без участі представника, про що надав відповідну заяву (а.с.59).

Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи(а.с.58), в судове засідання не прибула, про наявність поважних для цього причин суд не повідомила, заперечень проти вимог позивача не висунула і судом було прийняте рішення справу розглянути без її участі в заочному порядку.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці і соціального населення Лиманської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Під час звернення ОСОБА_1 особисто заповнила та подала заяву на призначення соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан зазначивши доходи членів сім`ї за період з 01 березня 2017 року до 31 серпня 2017 року: дохід отриманий в УСЗН та заробітну плату (на час подачі заяви), а також зазначила, що інших доходів не має.

У заяві № 6/202 від 13.09.2017 року заявниця підтвердила власним підписом про наступне:

- підтверджує відсутність змін j складі сім`ї (при повторному зверненні);

- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;

- її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення;

- про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено (а.с. 13-14).

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 13.09.2017 року членами її сім`ї є: ОСОБА_1 , заявниця, працює; ОСОБА_2 , син, учень училища; ОСОБА_3 , син, учень 5 класу (а.с. 15-16).

На підставі вказаного звернення, за рішеннями управління соціального захисту населення, заявниці призначено соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року (рішення від 12.09.2017 року) щомісячно та допомогу на дитину одинокій матері (з урахуванням доходів) за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 (рішення від 04.10.2017 року) (а.с. 24).

16 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги одинокій матері.

У заяві № 4/309 від 16.03.2018 року заявниця підтвердила власним підписом про наступне:

- підтверджує відсутність змін у складі сім`ї (при повторному зверненні);

- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;

- її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення:

- про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено (а.с. 27-28).

Відповідно до поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.03.2018 року заявницею задекларовано допомогу від управління та заробітну плату (На час подачі заяви) і зазначено, що інших доходів не має (а.с. 29-30).

Відповідно до відповіді в автоматичному режимі з даними про доходи отримувачів державних соціальних допомог від 26 лютого 2018 року, ОСОБА_1 не задекларувала компенсацію за несвоєчасно виплачену заробітну плату в розмірі 3649,54 гривень, що підтверджено довідкою про завантажені доходи, роздруконану за допомогою програмного комплексу, з яких з`ясовано, що малозабезпеченою сім`єю, яку представляла заявник, не було надано усіх даних про доходи, що вплинуло на визначення розміру допомоги (а.с. 33).

Відповідно до довідки № 40, виданої 07 травня 2018 року ТОВ Агроторгівельна фірма «Зоря», ОСОБА_1 у березні 2017 року нараховано дохід у розмірі 3649,54 грн. (а.с. 34).

24.07.2018 p., 01.10.2018 р. ОСОБА_1 управлінням було надіслано листи-повідомлення, в яких зазначено що при перевірці інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків встановлено, що нею надано недостовірну інформацію щодо доходів, що призвело до переплати державних коштів соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 790,54 грн. та соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 4970,03 гри. (а.с. 42-43, 44-45).

03.10.2018 року ОСОБА_1 подала заяву в якій зобов`язалась сплачувати щомісячно в розмірі 150,00 гривень, зайво отримані кошти допомоги (а.с. 47).

В листопаді 2018 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради - 101,07 грн. допомоги одинокій матері.

14.03.2019 року ОСОБА_1 було надіслано повторно листи-повідомлення управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради, про необхідність повернути зайво сплачені кошти соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 689,47 гри. та соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в сумі 4970,03 грн. (а.с. 49-50).

В квітні 2019 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради - 209,47 гри. допомоги одинокій матері.

Станом на теперішній час ОСОБА_1 свої зобов`язання не виконує, зайво отримані кошти допомоги не повертає.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

За частинами першою, другою, п`ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (зі змінами) (далі - Методика).

Відповідно до підпункту 5.3 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема:

- стипендії, пенсії, допомога, допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.

Відповідачу 24.07.2018, 01.10.2018 та 14.03.2019 року було направлено повторне повідомлення про припинення та повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок УПСЗН.

03.10.2018 року, відповідно до заяви відповідач визнала суму боргу і за погодженням з позивачем, зобов`язалася добровільно повернути суму заборгованості частками - щомісячно по 150 грн. (а.с. 47)

В листопаді 2018 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради - 101,07 грн. допомоги одинокій матері. В квітні 2019 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради - 209,47 гри. допомоги одинокій матері.

На час розгляду справи заборгованість складає 5450, 03 гривень, з яких: 4970,03 грн. - допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2017 по 28.02.2018 та 480 грн. - допомоги одинокій матері з 01.09.2017 по 28.02.2018.

Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 265, 280 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям та надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, р/р 35417075047399, ЄДРПОУ 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ, надміру сплачені кошти за період з 01.09.2017 по 28.02.2018 в розмірі 480,00(чотириста вісімдесят гривень 00 копійок) грвень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, р/р 35415011047399, ЄДРПОУ 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ, надміру сплачені кошти за період з 01.09.2017 по 28.02.2018 в розмірі 4970,03(чотири тисячі дев`ятсот сімдесят гривень 03 копійки) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, р/р 35418029047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН банк ДК СУ м. Київ, судові витрати у розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок) гривень.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення повинно бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений 26.11.2019.

Суддя -