Рішення № 85891574, 21.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
440/3572/19
Номер документу
85891574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/3572/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Сендецької В.О.,

представника відповідачів - Деміхіної О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області , Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення.

В С Т А Н О В И В:

23 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 вересня 2019 року № 0027685613 та вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 грудня 2018 року № Ф-86-25У.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що підприємницькою діяльністю не займається з 2013 року, оскільки 11 березня 2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено рішення про припинення підприємницької діяльності №25630050003000043, а 10 липня 2014 року проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Крім того у відділі державної виконавчої служби Диканського районного управління юстиції на примусовому виконанні перебуває виконавчий лист №816/4030/13-а, виданий 12 серпня 2013 року Полтавським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості у розмірі 8322,42 грн.

30 жовтня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДФС у Полтавській області, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що оскаржувану вимогу та рішення контролюючим органом винесено правомірно та у межах наданих повноважень. Стверджував, що позивач оскаржував в адміністративному порядку вимогу про сплату боргу, однак у задоволенні таких скарг відмовлено (а.с. 67-69).

30 жовтня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області про заміну відповідача (а.с. 85), за результатами розгляду якого протокольною ухвалою суду від 12 листопада 2019 року залучено в якості другого відповідача Головне управління ДПС у Полтавській області.

11 листопада 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наполягав на правомірності своїх вимог. Крім того позивач просив залучити до розгляду справи в якості третьої особи на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с. 89-91), за результатами розгляду даного клопотання протокольною ухвалою суду від 12 листопада 2019 року відмовлено у його задоволенні.

15 листопада 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли пояснення Головного управління ДФС у Полтавській області, в яких відповідач зазначив, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 року по справі №816/4030/13-а стягнуто з позивача борг по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8582,72 грн. Відповідно до акту звірки щодо виконання виконавчих документів по стягненню заборгованості з ЄСВ станом на 01 квітня 2015 року борг по єдиному внеску ОСОБА_1 станом на 01 жовтня 2013 року становив 9776,75 грн. Вказана сума складається із 1194,03 грн за вимогою №1 від 28 березня 2013 року та з 8582,72 грн за виконавчим листом №816/4030/13 від 22 серпня 2013 року У зв`язку із наявністю в ІКП позивача недоїмки зі сплати ЄСВ в автоматичному режимі на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів сформовано вимогу від 07 грудня 2018 року №86-25 про сплату боргу в розмірі 8016,08 грн (а.с. 101).

Позивач у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 99).

Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 20 жовтня 2004 року до ЄДРЮОФОПГФ включено відомості про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 13-14).

11 березня 2013 року до ЄДРЮОФОПГФ внесено рішення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності (а.с. 13-14).

10 липня 2014 року проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , про що до ЄДРЮОФОПГФ внесено запис №25630060004000043 (а.с. 13-14).

07 грудня 2018 року ГУ ДФС у Полтавській області складено вимогу №Ф-86-25 про сплату боргу в розмірі 8016,08 грн (а.с. 27).

17 вересня 2019 року ГУ ДФС у Полтавській області винесено рішення №0027685613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 538,49 грн та нараховано пеню у розмірі 11899,54 грн (а.с. 10).

Не погоджуючись із вимогою ГУ ДФС у Полтавській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-86-25 від 07 грудня 2018 року та рішенням №0027685613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 вересня 2019 року, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (надалі – Закон № 2464-VI) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до приписів частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

В силу приписів норм частини четвертої статті 8 Закону № 2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 2464-VI рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Згідно з частиною третьою статті 25 Закону № 2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року №449, (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за № 508/26953 (надалі – Інструкція № 449).

Згідно із вимогами Закону № 2464-VI та Інструкції №449 на платника покладено обов`язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Приписами пункту 3 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

Положеннями пункту 4 Розділу VI Інструкції передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.

До 04 липня 2013 року вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" було покладено на Пенсійний фонд України.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 року по справі №816/4030/13-а стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Диканському районі борг по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8582 (восьми тисяч п"ятисот восьмидесяти двох) гривень 72 (семидесяти двох) копійок (а.с. 105).

Як випливає із даної постанови заборгованість ОСОБА_1 по сплаті єдиного внеску стягнута за 2011-2012 роки на підставі вимог про сплату боргу від 23 березня 2012 року, 24 квітня 2012 року, 05 лютого 2013 року, 28 лютого 2013 року №Ф-34, №Ф-34, №Ф-1, №Ф-1.

За інформацією зазначеною у Довідці Диканського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області №3637/15.5-39 28 травня 2019 року на виконанні відділу знаходиться виконавче провадження №56268545 з примусового виконання виконавчого листа №816/4030/13-а виданого 12 серпня 2013 року Полтавським окружним адміністративним судом, станом на 228 травня 2019 року залишок заборгованості по виконавчому документу становить 6 958,78 грн (а.с. 28).

Як випливає із картки платника єдиного соціального внеску, наданої контролюючим органом, заборгованість ОСОБА_1 по сплаті ЄСВ станом на 31 грудня 2012 року становить 9 776,75 грн, станом на 31 грудня 2013 року 9776,75 грн, станом на 31 грудня 2014 року 9776,75 грн, станом на 31 грудня 2015 року 9776,75 грн, станом на 31 грудня 2016 року 9800,11 грн, станом на 31 грудня 2017 року 9800,11 грн, станом на 31 грудня 2018 року 8016,08 грн (а.с. 76-83).

15 листопада 2019 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області надано до суду письмові пояснення, в яких відповідач зазначив, що відповідно до акту звірки щодо виконання виконавчих документів по стягненню заборгованості з єдиного соціального внеску станом на 01 квітня 2015 року борг по єдиному внеску ОСОБА_1 станом на 01 жовтня 2013 року становив 9776,75 грн, вказана сума складається з 1194,03 грн за вимогою №1 від 28 травня 2013 року та з 8582,72 грн за виконавчим листом №816/4030/13 від 22 серпня 2013 року (а.с. 101).

З вищевикладеного випливає, що заборгованість зі сплати ЄСВ в розмірі 8582,72 грн стягнута в судовому порядку, на підставі постанови суду від 24 липня 2013 року по справі №816/4030/13-а.

При цьому, 05 квітня 2017 року ГУ ДФС у Полтавській області складено вимогу №Ф-86-25, якою ОСОБА_1 визначено 9800,11 грн заборгованості зі сплати ЄСВ, а 07 грудня 2018 року складено вимогу №Ф-86-25 на суму заборгованості 8016,08 грн (а.с. 74-75).

На підставі вимоги №Ф-86-25 складеної 07 грудня 2018 року державним виконавцем Диканського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Михайліченком Володимиром Олексійовичем 23 травня 2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №59177391 про стягнення з ОСОБА_1 боргу зі сплати ЄСВ у розмірі 7 242,44 грн (а.с 48).

Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що ГУ ДФС у Полтавській області визначено ОСОБА_1 розмір заборгованості зі сплати ЄСВ, який стягнуто за постановою суду, яка виконується в примусовому порядку.

Крім того, як випливає із особової картки платника НОМЕР_1 розмір заборгованості ОСОБА_1 не змінювався, як у період реєстрації останньої фізичною особою-підприємцем так і після припинення її підприємницької діяльності.

Враховуючи означене, суд приходить до висновку, що ГУ ДФС у Полтавській області протиправно складено вимогу №Ф-86-25 на суму заборгованості 8016,08 грн, у зв`язку із чим остання підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку рішенню №0027685613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 вересня 2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 14 статті 25 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

За приписами пункту 1 Розділу VII Інструкції №4491 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів (підпункт 2 пункту 2 Розділу VII Інструкції №4491).

Відповідно до підпункту 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно із пунктом 5 Розділу VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів (пункт 7 пункту 2 Розділу VII Інструкції №4491).

Як відображено у Рішенні про застосування штрафних санкцій та розрахунку до нього, сума штрафу та пені нарахована ОСОБА_1 за період січень 2013 року - липень 2019 року в загальному розмірі становить 12 438,03 грн, при цьому залишок несплаченої пені згідно інформації із картки платника ЄСВ становить 444,21 грн (загальний розмір заборгованості - 8016,08 грн) та згідно інформації наданої Диканським районним відділом ДВК ГТУЮ у Полтавській області у довідці від 20 вересня 2019 року №6076/15.5-39 загальний розмір заборгованості станом на 20 вересня 2019 року становить 4231,51 грн.

При цьому, у зв`язку із розбіжностями сум заборгованості вказаних у карткі платника ЄСВ, інформації вказаної у довідках Диканського районного відділу ДВС, відсутності інформації щодо документів, які стали підставою для нарахування пені та враховуючи протиправність винесення вимоги №Ф-86-25 від 07 грудня 2019 року, суд приходить до висновку, що із оскаржуваного Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені неможливо встановити дійсного періоду виникнення недоїмки, її складових та як наслідок розрахунку штрафних санкцій та пені.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 вересня 2019 року № 0027685613

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов належить задовольнити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, юридична адреса: вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36014) Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831, юридична адреса: вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Полтавській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 вересня 2019 року № 0027685613.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Полтавській області вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 грудня 2018 року № Ф-86-25У.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03 жовтня 2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 листопада 2019 року.

Суддя С.О. Удовіченко