Рішення № 85891308, 25.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
420/4309/19
Номер документу
85891308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4309/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Архстройпроект” (вул.Бугаївська,буд.35, офіс 614, м.Одеса, 65005) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул..Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0029235106 від 04.03.2019 року,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Архстройпроект” (вул.Бугаївська,буд.35, офіс 614, м.Одеса, 65005) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул..Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0029235106 від 04 березня 2019 року

Як зазначив позивач, посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області булла проведена перевырка “Архстройпроект”. За результатами перевірки складений акт від 04 лютого 2019 року №542/15-32-51-06. На підставі акту перевірки, Відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 04 березня 2019 року № 0029235106. Позивач не згоден з податковим повідомленням-рішенням Відповідача № 0029235106 від 04 березня 2019 року з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 23 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20 вересня 2019 року.

Ухвалою від 17 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у справі таа призначено до судового розгляду на 11 жовтня 2019 року.

Представник позивача до судового засідання з`явився, підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог підтримуючи доводи викладені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини.

04.02.2019 року ГУ ДФС в Одеській області було проведено камеральну перевірку з питань дотримання позивачем термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

За результатами перевірки складено акт № 542/15-32-51-06, яким зафіксовано порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України внаслідок недотримання граничних термінів реєстрації податкової накладної.

04.03.2019 ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0029235106 про застосування до позивача штрафу згідно з п.120-1.1 ст. 120-1 ПК України в розмірі 40% у сумі 16238, 33 грн.

Не погодившись із вказаним рішенням, 21.02.2019 позивач надав заперечення на акт.

ГУ ДФС в Одеській області надало відповідь на заперечення від 06 березня 2019 року №4512/10/15-32-51-06, яким було задоволено частково заперечення та внесено часткові зміни до акту перевірки.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в контексті даної спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлюється, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом абзаців пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових наклдних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

В силу п.192.1 ст.192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно п.3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (далі - Порядок №1307), усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.

Згідно п.21 Порядку №1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Судом встановлено, що податкова накладна №3, що стала предметом оскарження, була невірно зареєстрована помилковою датою, а саме 26 квітня 2017 замість вірної 26 квітня 2018 року.

На переконання суду, вказана обставина підтверджується наявним в матеріалах справи Договором підряду №01/01 від 12 січня 2017. Відповідно до матеріалів справи ТОВ «ДІМ МЕДИЦИНИ» перераховано позивачу згідно платіжного доручення №20792 грошові кошти в розмірі 243 575, 00 грн.

Суд, зауважує, що позивач, самостійно виявивши помилку щодо дати реєстрації ПН №3, склав розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27 квітня 2018 року №13 до податкової накладної від 26 квітня 2017 року №3.

Зважаючи на положення п.201.1 ст.201 ПК України, зазначений розрахунок коригування зареєстровано у ЄРПН 15 травня 2018 року.

Враховуючи положення п.21 Порядку № 1307, відповідно якого коригування податкової накладної шляхом складання розрахунку щодо дати та податкового номеру накладної не допускається, суд вказує, що позивачем у відповідності до норм чинного законодавства склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до такої помилкової податкової накладної за формою, згідно з додатком 2 до податкової накладної, в якому усі числові показники зазначило зі знаком "-" та одночасно з цим склало нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією. Всі зазначені дії позивач вчинив у терміни, встановлені ПК України для обов`язкової реєстрації в ЄРПН.

Контролюючим органом необґрунтовано не прийнято до уваги та обставина, що під час проведення камеральної перевірки поданий позивачем розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної з коригуванням сум постачання та ПДВ, що призвело до помилкових висновків про порушення позивачем термінів реєстрації податкової накладної. З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0029235106 від 04 березня 2019 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити на підстааі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0029235106 від 04.03.2019 року.

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 25.11.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.