Рішення № 85891090, 25.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
400/2482/19
Номер документу
85891090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2019 р. № 400/2482/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 Держава Ізраїль

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; скасування розрахунку від 29.08.2018 р. № 3134-с-07,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – Відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати діяльність відповідача щодо розрахунку з 04.2012 року позивачу пенсії у розмірі, нижчому за встановлений чинним пенсійним законодавством протиправною, скасувати розрахунок від 29.08.2018 року № 3134-с-07 та зобов`язати Відповідача провести розрахунок пенсії з 04.2012, скориставшись для перерахунку сумою грошового забезпечення в сумі 2950,50 грн., з проведенням індексації та компенсації втрати частини доходів.

- визнати бездіяльність Відповідача щодо не проведення автоматичного встановленого постановою КМУ № 103 перерахунку, який мав відбутися з 01.2018 року протиправною, зобов`язати Відповідача здійснити нарахування пенсії Позивачу у розмірі відповідно до діючого законодавства, застосувавши нову довідку про розмір грошового забезпечення, проведення індексації та компенсації втрати частини доходів.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він є громадянином України, хоча виїхав до Ізраїлю на постійне місце проживання. Зазначив, що громадяни, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Жодних виключень законом не передбачено. Крім того, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена пенсія підлягає перерахунку у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Відповідач надав суду відзив на позов, де зазначив, що пенсію позивачу поновлено на виконання рішення суду по справі № 2а/1412/121470, а здійснення подальших перерахунків пенсії позивачу відповідно до чинного законодавства, законних підстав не має, так як розраховано максимальний розмір підвищення та фактично виплачувалось в максимально встановленому розмірі. Таким чином, проведення перерахунку 04.2012 року є незаконним, необґрунтованим.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, матеріали, що містяться у справі, суд встановив таке

ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).

На день звільнення в запас зі служби, Позивач займав посаду «Начальника зв`язку танкового полку» військової частини 28840 Одеського військового округу та мав 26 років вислуги та військове звання підполковник.

На виконання рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 09.02.2012 Відповідачем було поновлено виплату пенсії Позивача.

27.09.2018 року Позивачем було отримано лист від Відповідача від 29.08.2018 року 3134- с— 07, яким йому було повідомлено розрахунок пенсії здійснений на підставі довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 17.10.2012 ЮН 27792/903. При цьому, як вважає позивач, розрахунок Відповідача містить очевидні помилки та порушення закону.

Позивач не погоджується з розрахунком ГУ ПФУ щодо нарахованої йому пенсії, вважає його невірним та помилковим і звернувся з позовом до суду за захистом та відновленням його порушеного права та законного інтересу на належний йому розмір пенсійних виплат.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних положень діючого законодавства.

Положеннями ст.24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що він визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Згідно ст.1 Закону № 1058-IV пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ч.3 ст.4 Закону № 1058-IV).

Відповідно до ст.7 № 1058-ІV принципами загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб`єктів системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

Частиною 1 статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії звільненим зі служби особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, не призначаються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Пенсії, призначені зазначеним особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (ч.2 ст.62 Закону № 2262-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб які мають право на призначення пенсії за вислугою років регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з подальшими змінами та доповненнями (далі - Закон №2262).

Положеннями ст. 63 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1 та 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Відповідно до п. 1 та 2 постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 визначено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним ) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01.01.2018 р.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог в частині перерахунку позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2018 року.

Щодо проведення індексації пенсії та компенсації втрати частини доходів, суд виходить з такого.

Індексація грошових доходів здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 та постанови КМУ від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" зі змінами. Згідно пунктів 2, 4 зазначеного Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, що не мають разового характеру, у тому числі пенсії, у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних демографічних груп. Індексація грошових доходів населення провадиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 101 відсоток. З 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року № 911 індексація грошових доходів населення провадиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 відсотка.

Проведення індексації здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетних фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10 2017 № 2148-VIII виключено частину першу статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", частини друга та третя викладені в новій редакції, відповідно до якої для забезпечення індексації раніше призначених пенсій щороку проводиться перерахунок шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено внески та який враховується для обчислення пенсії.

При цьому, відповідно до п. 4-5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено внески та який враховується для обчислення пенсії, передбачене статтею 42 цього Закону, проводиться з 2021 року.

Таким чином, відсутні підстави для індексації і компенсації втрати частини доходів пенсії в частині, в якій суд задовольнив позов, щодо пенсії перерахованої з 01.01.2018 року.

Щодо вимог про проведення розрахунку пенсії позивача з 04.2012 року скориставшись для перерахунку сумою грошового забезпечення в сумі 2950,50 грн. суд зазначає таке.

Питання розміру пенсії вирішується органом Пенсійного фонду України на підставі наявних в нього відомостей про пенсіонера, з урахуванням його стажу. Враховуючи той факт, що позивачем оскаржується розрахунок від 29.08.2018 року № 3134-с-07, проте ані розрахунку відповідача ані обґрунтування позовних вимог позивачем не зазначено, суд не вбачає можливості дійти висновку про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення з заявленій сумі.

Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою №704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року, та яка містить темпоральні застереження щодо її застосування з 01.01.2018.

Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 2, 19, 241 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2018 року.

3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник