Ухвала суду № 85891031, 21.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
1.380.2019.005460
Номер документу
85891031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №

1.380.2019.005460

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

21 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Шавель М.М..

з участю:

представник позивача – Павлишин М.О.

представника відповідача – Боднар В.В.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Львові питання щодо закриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за участю третьої особи Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльність, стягнення збитків ,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" (79016, вул. Шевченка, 1, м. Львів) звернулось в суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, вул. Смоленська, 19, м. Київ) за участю третьої особи Державної казначейської служби України (01601, вул. Бастіонна,6, м. Київ ) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення збитків.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі.

В підготовчому судовому засіданні було постановлено на обговорення питання щодо закриття провадження у справі.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо закриття провадження у справі.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав дане клопотання щодо закриття провадження у справі.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, причин не прибуття не повідомила.

Заслухавши думку сторін щодо закриття провадження у справі, суд встановив наступне.

Згідно з частиною першою статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; 3) якщо сторони досягли примирення; 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб`єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб`єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб`єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили; 8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Отже, наявність хоча б однієї з вказаних обставин є підставою для закриття провадження у справі.

Як вбачається із матеріалів справи предметом розгляду у даній справі є визнання протиправної бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) щодо не компенсації Товариству з обмеженою відповідальністю «Львівненергозбіт» втрат (збитків) від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню) за січень 2019 року, лютий 2019 року, травень 2019 року, червень 2019 року у розмірі 30 577 757, 67 грн., та втрат (збитків) від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, за квітень – червень 2019 року у розмірі 5 596 239, 76 грн.; стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6 код ЄДРПОУ 37567646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» 38 173 997, 43 грн., на відшкодування втрат (збитків), які завдані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 р. № 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII) визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Згідно ст. 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю субєктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

За приписами ч. 1 ст. 23 Закону № 1540-VIII визначено, що збитки, завдані суб`єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, внаслідок прийняття Регулятором неправомірного рішення, дій чи бездіяльності Регулятора, підлягають відшкодуванню в порядку, передбаченому законом.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, спір стосується визнання протиправною бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та визначення розміру збитків, що виникли від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населення).

Так, адміністративний позов не містить вимог до відповідача як до суб`єкта владних повноважень у публічно-правових відносинах у відповідності до вимог ст.ст. 2, 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

Основою даного спору є господарські відносини, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється.

Неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватно-правових відносин.

З огляду на викладене, позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має бути розглянута за правилами Господарського процесуального кодексу України.

Розглядаючи питання щодо закриття провадження у справі, суд зазначає, що правовідносини з приводу закриття провадження у справі регулюються ст. 238 КАС України, у п. 1 ч. 1 якої визначено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Одночасно суд звертає увагу на те, що рішення про закриття провадження у справі не обмежує сторони у реалізації захисту свого майнового права в порядку господарського судочинства.

У свою чергу, ч. 2 ст. 238 встановлює, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

З огляду на закриття судом провадження у даній справі та згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачений позивачем судовий збір у загальні сумі 21131, 00 грн. відповідно до платіжного доручення від 21.10.2010 №4459 підлягає поверненню позивачу з бюджету.

Керуючись ст.ст. 238, 243, 248, 250, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

Закрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за участю третьої особи Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльність, стягнення збитків.

Повернути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» (79016, вул. Шевченка, 1, м. Львів, код ЄДРПОУ - 42092130) судовий збір у сумі 21 131, 00 (двадцять одна тисяча сто тридцять одна) грн., сплаченого згідно платіжного доручення № 4459 від 21.10.2019 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 25 листопада 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.