
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2019 року м. Кропивницький справа № 340/2254/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код - НОМЕР_1 )до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501)провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21.08.2019 року №002234000, -
В С Т А Н О В И В:
І. Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 21.08.2019 року №000223400.
ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30 серпня 2019 року засобами поштового зв`язку отримав податкове повідомлення - рішення №0002234000 від 21 серпня 2019 року, яким відносно нього застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 23800 гривень за порушення п.2 ч. 1 ст.15-3, частини 20 статті 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Позивач вказував на те, що він не є фізичною особою-підприємцем, тому штраф є протиправним.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити з підстав викладених в ньому. Крім того зазначав, що оскаржуване рішення прийнято з підстав передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», тому рішення є законним та скасуванню не підлягає.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 року відкрите спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Згідно частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 2 статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням наданих доказів, судом встановлені відповідні обставини.
6 січня 2017 року ГУ ДФС у Кіровоградській області на підставі матеріалів адміністративної справи Новоархангельського відділення поліції Голованівського відділу поліції ГУ НП в Кіровоградській області щодо реалізації алкогольних напоїв неповнолітній особі (протокол про адміністративне правопорушення від 15.07.2019 серія ГР №295890), прийнято повідомлення - рішення №0002234000 від 21 серпня 2019 року, яким відносно ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 23800 гривень (а.с.24).
Оскаржуване рішення прийнято на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 15.07.2019 серія ГР №295890 встановлено наступне: ФОП ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), який здійснює господарську діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за Адресою : АДРЕСА_1 , близько о 10 год. ЗО хв. 15.07.2019р., перебуваючи у власному магазині, здійснив продаж алкогольного напою (пива «Оболонь» ємністю 0,5л) гр. ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (а.с.50).
Факт продажу алкогольного напою, продавцем особі, яка не досягла 18 років підтверджується наступними доказами:
-поясненням ОСОБА_2 , згідно якого він близько 11.00 год 15.07.2019 пішов до сільського магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що розташований в АДРЕСА_1 та купив там одну пляшку пива «Оболонь» ємністю 0,5л, при цьому вказавши, що власником даного магазину є ОСОБА_1 . Пояснення підписане в присутності начальника служби у справах дітей Новоархангельської РДА (а.с.25)
-поясненням ФОП ОСОБА_3 Р.В., згідно якого він пояснив, що близько 10 години 30 хвилин 15.07.2018, перебуваючи у власному магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою : АДРЕСА_2 , близько о 10 год. 30 хв. 15.07.2019р., перебуваючи у власному магазині, здійснив продаж алкогольного напою (пива і «Оболонь» ємністю 0,5л) особі, яка не досягла 18 років, при цьому не запитавши у* покупця і документів (а.с.26)
-протоколом про адміністративне правопорушення від 15.07.2019 серія ГР №295890, складеним співробітником Новоархангельського відділення поліції Голованівського відділу поліції ГУ НП в Кіровоградській області, щодо продажу приватним підприємцем ОСОБА_1 алкогольного напою (пива «Оболонь» ємністю 0,5л) особі, яка не досягла 18 років (а.с.24).
- постановою №1 адміністративної комісії Покровської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, у справі про адміністративне порушення за ч.2 ст.156 КУпАП від 09.08.2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, яке виявилось у продажу неповнолітньому громадянину алкогольного напою, та накладено штраф в сумі 850 грн. (а.с.14).
Незгода із прийнятим ГУ ДФС у Кіровоградській області податковим повідомленням-рішенням обумовила позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.1 Закону №481 роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування.
Згідно із ч.6 ст.153 Закону №481, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб`єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб`єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
В силу ч.1 ст.17 Закону №481, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торговельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 р. №854 (далі - Правила №854).
Відповідно до п.2 Правил №854, роздрібна торгівля алкогольними напоями - це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Згідно із п.22 Правил №854, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
В силу п.п.1.4, 16 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції в Україні від 24.07.2002 р. №219 (далі - Правила №219), суб`єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб`єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій. Суб`єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред`являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Відповідно до п.4.1.4 ПК України, податкове законодавство України, серед іншого, ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Згідно із ч.1 ст.17 Закону №481, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз.3 п.5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Так, підставою для винесення оскаржуваного рішення був протокол про адміністративне правопорушення ФОП ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), який здійснює господарську діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою : АДРЕСА_1 , близько о 10 год. ЗО хв. 15.07.2019р., перебуваючи у власному магазині, здійснив продаж алкогольного напою (пива «Оболонь» ємністю 0,5л) гр. ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Тобто, виходячи з абз.3 п.5 Порядку №790 контролюючий орган зобов`язаний вчинити певні дії в разі, якщо з матеріалів отриманих від правоохоронних органів можливо дійти висновку про порушення, саме суб`єктом господарювання, норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до ст.15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 15.3 Закону №481 встановлено обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, зокрема, особам, які не досягли 18 років.
Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Так, положеннями статті 17 Закону №481 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спирте-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за порушення здійснення оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 грн., за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (крім випадків, передбачених цим Законом) у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень. Статтею 17 Закону № 481 передбачено, що за порушення норм цього Закону, щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що суб`єктами відповідальності за порушення норм Закону №481 є лише суб`єктів господарювання.
З матеріалів справи вбачається, що 30 липня 2013 року ОСОБА_1 зареєстровано фізичною особою-підприємцем, що підтверджується випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.7).
Відповідно до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.02.2019, номер запису: 24330060002001341, ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльності фізичної особи-підприємця (а.с.30-31).
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців» визначено якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
З огляду на дійсно встановлені обставини суд вважає, що позивач не є належним суб`єктом відповідальності в розумінні положень Закону №481.
Разом з тим, суд зазначає, що з матеріалів адміністративної справи не можливо встановити хто саме здійснював господарську діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою : АДРЕСА_1 , близько о 10 год. 30 хв. 15.07.2019р., оскільки співробітниками поліції зафіксовано лише факт реалізації (продажу) алкогольного напою неповнолітньому. Проте, відповідно до відібраних пояснень вбачається, що не з`ясовували та не встановлювали хто саме здійснює підприємницьку діяльність за вказаною адресою.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, Головного управління ДФС у Кіровоградській області не доведено правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення №0002234000 від 21 серпня 2019 року, яким відносно нього застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 23800 гривень за порушення п.2 ч. 1 ст.15-3, частини 20 статті 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За наслідками розгляду справи підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн. (а.с.3)
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області №0002234000 від 21 серпня 2019 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код - НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 786,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст виготовлено та підписано 25.11.2019 року.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук