
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 листопада 2019 року Справа № 280/4463/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Півоварової В.П., представника позивача адвоката Вигівського Я.В., представника відповідача Поліщука Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_1 )
до Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 20514818)
про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Енергодарської міської ради (далі - відповідач, Енергодарська міська рада), в якому позивач з урахуванням збільшення позовних, вимог просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати Рішення Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» №13 від 08.08.2019;
2) визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » №14 від 08.08.2019 зі змінами, внесеними Рішенням Енергодарської міської ради №22 «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 №14» від 23.10.2019;
3) поновити позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради з 08.08.2019;
4) стягнути середній заробіток за період вимушеного прогулу у розмірі 150 721,35 грн.
Крім того, просить допустити негайне виконання судового рішення в частині поновлення позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради та стягнення з відповідача середнього заробітку за період вимушеного прогулу з 09.08.2019 по 09.09.2019 у розмірі 48 694,59 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що рішенням Енергодарської міської ради підтримано електронну петицію, яка стосувалась питання зняття позивача з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради. Позивач вважає, що розгляд даної петиції відбувся за відсутності підстав, передбачених ч.12 ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), яка визначає, що вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади, оскільки станом на дату прийняття оскаржуваного рішення Статут територіальної громади м.Енергодар не прийнято. Крім того, вважає, що відомості щодо невиконання секретарем міської ради своїх обов`язків, зазначені в електронній петиції, не відповідають фактичним обставинам, є непідтвердженими, позивач вважає їх неправдивими, у зв`язку з чим були відсутні підстави для винесення петиції на розгляд Енергодарської міської ради. Також зазначає, що петицію розглянуто з порушенням порядку, визначеного Регламентом Енергодарської міської ради щодо строків її розгляду та без попереднього розгляду на комісії ради. Вважає, що оскільки петиція стосувалась питання звільнення з займаної посади секретаря ради, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) її розгляд мав здійснюватися в обов`язковому порядку шляхом таємного голосування. Також Енергодарською міською радою прийнято рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 , яке позивач також вважає протиправним. В обґрунтування протиправності даного рішення посилається на підстави, викладені щодо протиправності прийнятого рішення про розгляд електронної петиції. Крім того зазначає, що мало місце попереднє порушення права на таємне голосування. Вказує, що проект даного рішення був винесений на розгляд ради без попереднього розгляду постійними комісіями ради. Також звільнення позивача з займаної посади відбулось з порушенням ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні» від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-III) за відсутності будь-яких порушень з її боку. Крім того вважає, що при звільненні було порушено норми Кодексу законів про працю України, оскільки звільнення відбулось у період тимчасової непрацездатності позивача. Позивач вважає, що вищезазначене свідчить про протиправність рішень Енергодарської міської ради щодо розгляду електронної петиції та про звільнення позивача із займаної посади, у зв`язку з чим просить поновити її на посаді секретаря Енергодарської міської ради та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 16.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 15.10.2019.
15.10.2019 представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№42505), в якому з посиланням на норми Закону №280/97-ВР зазначає, що повноваження секретаря ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування, при цьому наявність будь-яких інших підстав не вимагається. Дострокове припинення повноважень відносно позивача відбулося з підстав виявлення недовіри з боку депутатів міської ради відповідно до закону та в межах Регламенту Енергодарської міської ради. Зазначає, що оскаржувані рішення Енергодарської міської ради прийняті в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, у зв`язку з чим просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 15.10.2019 відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 30.10.2019.
30.10.2019 представником позивача подано позовну заяву (вх.45043), в якій уточнено предмет позову з огляду на те, що 23.10.2019 рішенням відповідача внесено зміни до оскаржуваного рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » №14 від 08.08.2019.
Ухвалою суду від 30.10.2019 відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 11.11.2019.
08.11.2019 представником позивача подано позовну заяву (вх.46837), у якій збільшено заявлені позовні вимоги в частині стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу та заявлено вимогу про допущення негайного виконання судового рішення в частині поновлення позивача на посаді та в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць.
11.11.2019 представником позивача подано клопотання про поновлення строку на подачу позовної заяви щодо уточнення предмету позову та позовної заяви щодо збільшення позовних вимог.
Ухвалою суду від 11.11.2019 поновлено строк звернення до суду із заявами щодо зміни предмету позову та щодо збільшення позовних вимог у справі.
Ухвалою суду від 11.11.2019 відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 15.11.2019.
15.11.2019 у судовому засіданні представники сторін підтримали раніше обрані правові позиції.
У судовому засіданні 15.11.2019 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні надані представниками сторін пояснення, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, суд встановив таке.
ОСОБА_1 обрано на посаду секретаря Енергодарської міської ради з 22.01.2018 на період повноважень Енергодарської міської ради сьомого скликання рішенням Енергодарської міської ради №21 «Про обрання секретаря Енергодарської міської ради» від 26.12.2017 (а.с.15).
07.05.2019 на сайті електронних петицій Енергодарської міської ради розміщено електронну петицію з назвою «Зняти з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради», автор ОСОБА_2 (а.с.16).
Розпорядженням Енергодарського міського голови «Про скликання позачергової тридцять другої сесії міської ради» від 15.05.2019 зобов`язано скликати позачергову тридцять другу сесію Енергодарської міської ради 16.05.2019, на розгляд сесії вирішено винести питання, зокрема про розгляд електронної петиції (а.с.61).
Робота позачергової тридцять другої сесії Енергодарської міської ради сьомого скликання продовжувалась відповідно до Розпоряджень Енергодарського міського голови від 28.05.2019 №182-р, від 26.06.2019 №214-р, від 06.08.2019 №249-р (а.с.65, а.с.68, 71).
Рішенням Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» від 08.08.2019 №13 вирішено підтримати петицію ОСОБА_2 від 08.05.2019 «Зняти із займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» (а.с.20).
Крім того, 08.08.2019 на розгляд позачергової тридцять другої сесії Енергодарської міської ради винесено питання про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 .
Рішенням Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » від 08.08.2019 №14 вирішено достроково припинити повноваження позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити ОСОБА_1 відповідно до ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР. У зв`язку із достроковим припиненням повноважень ОСОБА_1 на посаді секретаря Енергодарської міської ради міському голові 08.08.2019 вирішено видати відповідне розпорядження про кінцевий розрахунок (а.с.72).
Рішенням Енергодарської міської ради «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 №14» від 23.10.2019 №22 вирішено викласти пункти 1 та 3 рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » в наступній редакції: 1) достроково припинити повноваження ОСОБА_1 на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити її 15.08.2019 в день коли на підставі листка непрацездатності від 05.08.2019 серія АДУ №535584 вона мала стати до роботи, відповідно до ч.5 ст.50 Закону України Закон №280/97-ВР; 2) у зв`язку із звільненням 15.08.2019 ОСОБА_1 з посади секретаря Енергодарської міської ради міському голові видати відповідне розпорядження про кінцевий розрахунок (а.с.85).
Вважаючи прийняті відповідачем рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон №393/96-ВР регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.
Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 231 цього Закону (ч.3 ст.5 Закону №393/96-ВР)
Зі змісту положень ч.1 ст.23-1 Закону №393/96-ВР вбачається, що звернення з електронними петиціями здійснюється через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об`єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об`єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором). У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам, оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення (ч.ч.6 та 7 ст.23-1 Закону №393/96-ВР).
В силу положень ч.ч. 11 та 12 ст.23-1 Закону №393/96-ВР електронна петиція, адресована відповідно Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, розглядається у порядку, встановленому цією статтею, за умови збору на її підтримку не менш як 25000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.
Згідно вимог ч.14 статті 23-1 Закону №393/96-ВР інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об`єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.
Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем`єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування (ч.18 ст.23-1 Закону №393/96-ВР).
Частиною 12 ст.23-1 Закону №393/96-ВР передбачено, що вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.
Згідно з п.3 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» від 02.07.2015 №577-VIII, до визначення у статуті територіальної громади вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів електронна петиція до відповідного органу місцевого самоврядування розглядається у порядку, визначеному пунктом 2 розділу I цього Закону, за умови збору на її підтримку протягом не більш як трьох місяців з дня її оприлюднення такої кількості підписів у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де проживає: 1) до 1 тисячі жителів - не менше ніж 50 підписів; 2) від 1 тисячі до 5 тисяч жителів - не менше ніж 75 підписів; 3) від 5 тисяч до 50 тисяч жителів - не менше ніж 100 підписів; 4) від 100 тисяч до 500 тисяч жителів - не менше ніж 250 підписів; 5) від 500 тисяч до 1 мільйона жителів - не менше ніж 500 підписів; 6) понад 1 мільйон жителів - не менше ніж 1000 підписів.
Рішенням Енергодарської міської ради від 27.08.2016 №16 затверджено Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Енергодарській міській раді.
За змістом пункту 1.4. Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Енергодарській міській раді, передбачено, що громадяни (мешканці міста) можуть звертатися з Петиціями до Енергодарської міської ради через веб-сайт Єдиної системи місцевих електронних петицій http://e-dem.in.ua (далі - Веб-сайт петицій).
Пунктом 3.5 вищезазначеного Порядку визначено, що петиція до Енергодарської міської ради розглядається за умови збору на її підтримку не менше 150 підписів громадян (мешканців міста) протягом 90 календарних днів з дня її оприлюднення.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, та не заперечується сторонами, що станом на 08.05.2019 електронна петиція з назвою «Зняти з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» набрала 208 підписів з необхідних 150 (а.с.17, електронний ресурс: https://e-dem.in.ua/energodar/Petition/View/54).
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що зібрана кількість голосів на підтримку електронної петиції ОСОБА_2 є достатньою для вирішення радою питання про її підтримку або не підтримку.
Крім того, суд звертає увагу, що сам факт не затвердження статуту територіальної громади не може бути перешкодою для реалізації громадянами України права на звернення у порядку подання електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування, особливо з урахуванням того, що органом місцевого самоврядування врегульовано порядок розгляду електронних петицій, і такий порядок відповідає нормам чинного законодавства.
Суд зазначає про безпідставність тверджень позивача про порушення відповідачем норм Регламенту Енергодарської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Енергодарської міської ради від 03.12.2015 №1 (далі - Регламент) в частині включення до порядку денного сесії питання про розгляд електронної петиції без його попереднього розгляду постійними комісіями Енергодарської міської ради, з огляду на те, що на підставі розпорядження Енергодарського міського голови від 15.05.2019 №167-р було скликано позачергову тридцять другу сесію Енергодарської міської ради сьомого скликання на 16 травня 2019 року. До порядку денного позачергової 32 сесії було включено, зокрема, питання №12 «Про розгляд електронної петиції».
16.05.2019 відбулося спільне засідання постійних комісій міської ради, на якому було розглянуто питання щодо винесення на розгляд сесії петиції щодо дострокового припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 , що підтверджується наданими до матеріалів справи письмовими доказами.
Суд звертає увагу, що до матеріалів справи надано лист-погодження від 14.05.2019, який містить у тому числі і підпис позивача ОСОБА_1 про погодження проекту рішення про розгляд електронної петиції (а.с.58).
Щодо доводів позивача про те, що оскаржуване рішення «Про розгляд електронної петиції» прийнято з порушенням строків, встановлених для розгляду електронних петицій, суд зазначає таке.
Частиною 8 ст.46 Закону №280/97-ВР встановлено, що сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Статтею 29 Регламенту передбачено, що сесія Енергодарської міської ради триває до завершення розгляду всіх питань порядку денного. За рішенням головуючого на пленарному засіданні міської ради або більшістю голосів депутатів від загального (кількісного) складу міської ради робота сесії може бути припинена чи призупинена.
З матеріалів справи та досліджених судом електронних доказів - аудіозапису пленарних засідань від 16.05.2019, від 29.05.2019, від 05.07.2019, від 08.08.2019, судом встановлено, що Розпорядженнями Енергодарського міського голови робота позачергової тридцять другої сесії Енергодарської міської ради сьомого скликання неодноразово продовжувалась, у тому числі у зв`язку зі зривом пленарного засідання через сутички, які виникли між депутатами.
Суд зазначає, що строк розгляду електронної петиції є строком виконання органом місцевого самоврядування своїх повноважень (компетенції). Цей строк разом з іншими елементами (складовими) утворюють структуру повноважень суб`єкта владних повноважень. Недотримання строку виконання обов`язку є свідченням формального порушення реалізації повноважень, проте, повинно оцінюватися в межах причин і умов, які призвели до цього. Недотримання строку виконання обов`язку не означає припинення повноважень органу місцевого самоврядування і втрату ним правоможності на ухвалення будь-яких рішень, в тому числі й тих, які є предметом спору у цій справі. Тому, пропуск цього строку сам по собі не може свідчити про протиправність ухваленого рішення.
Стосовно доводів позивача про протиправність оскаржуваних рішень у цій справі у зв`язку з тим, що Рішення Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» №13 від 08.08.2019 прийнято відкритим, а не таємним голосуванням, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Перелічені вище випадки, у яких рішення ради приймаються таємним голосуванням, стосуються питань обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради; прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом; обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади; прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації; внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови відповідної місцевої державної адміністрації; обрання та звільнення з посади голови районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради, його заступника; першого заступника, заступника голови обласної ради.
Відповідно до норм ст. 40, 43 Регламенту, рішення міської ради приймаються відкритим поіменним голосуванням після обговорення, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Таємне голосування проводиться за пропозицією будь-кого з депутатів чи депутатських фракцій або груп, якщо воно підтримано більшістю депутатів від присутніх на засіданні. Таємне голосування обов`язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26 Закону №280/97-ВР.
Таким чином, ані нормами Закону №280/97-ВР, ані нормами Регламенту вирішення питання щодо підтримання електронної петиції не віднесено до кола питань, які в обов`язковому порядку вирішуються таємним голосуванням.
Крім того, зі змісту прослуханих аудіозаписів та досліджених протоколів пленарних засідань не встановлено висловлення відповідних пропозицій депутатів чи депутатських фракцій або груп.
Суд звертає увагу, що саме по собі рішення про підтримку електронної петиції з назвою «Зняти із займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» не має своїм наслідком позитивного рішення про припинення повноважень секретаря міської ради, оскільки є нормативно закріпленим способом реагування органу місцевого самоврядування на електронне звернення громадянина.
Судом встановлено, що рішення про підтримку електронної петиції з назвою «Зняти із займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» прийнято відкритим поіменним голосуванням, що відповідає порядку, визначеному Законом №280/97-ВР та Регламентом, у зв`язку з чим відповідні аргументи позивача є безпідставними.
Крім того, суд зазначає, що у відносинах щодо розгляду відповідачем електронної петиції на прийняття відповідного рішення позивачем не доведено порушення його прав, свобод та інтересів, оскільки питання, які виникають у зв`язку з реалізацією громадянином права на звернення до органу місцевого самоврядування у відповідності до Закону №393/96-ВР, оскільки зазначене право спрямовано на забезпечення громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення. Отже у зв`язку з розглядом електронної петиції правовідносини виникають між особою, яка звернулась, та органом до якого відбулось звернення, а позивач не є учасником даних правовідносин.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог про визнання протиправним та скасувати Рішення Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» №13 від 08.08.2019.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » №14 від 08.08.2019 зі змінами, внесеними Рішенням Енергодарської міської ради №22 «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 №14» від 23.10.2019, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд зазначає таке.
Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Законом України «Про місцеві вибори», Законом №280/97-ВР, Законом №2493-III та іншими законами України.
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території (ст.144 Конституції України).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон №280/97-ВР.
Основними принципами місцевого самоврядування є, зокрема, народовладдя, законність, гласність, колегіальність, виборність, правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність в межах повноважень, визначених законами, підзвітність та відповідальність перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб (ст.4 Закону №280/97-ВР).
Секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови (ч.1 ст.50 Закону №280/97-ВР).
Секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів (ч.3 ст.50 Закону №280/97-ВР).
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР).
Стаття 63, 64 Регламенту встановлює, що секретар ради обирається за пропозицією міського голови міською радою з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі. Повноваження секретаря міської ради вважаються достроково припиненими в разі: - його звернення з особистою заявою до міської ради про складання ним; - повноважень секретаря міської ради; - дострокового припинення повноважень депутата міської ради згідно із статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; - прийняття міською радою рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.
Аналізуючи вищезазначені норми суд зазначає, що право органу місцевого самоврядування достроково припиняти повноваження секретаря відповідної ради є виключним дискреційним повноваженням даного органу та не передбачає наявності переліку підстав чи причин для реалізації даного повноваження.
Ухвалюючи рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради та зазначаючи у ньому лише посилання на приписи законодавчих актів, якими зазначене право надано органу місцевого самоврядування, відповідні ради діють в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом України.
Зазначене відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 12.09.2019 у справі №657/268/15-а (провадження №К/9901/7651/18).
Поняття «дискреційні повноваження» серед іншого визначається, як сукупність прав і обов`язків, закріплених у встановленому законодавством порядку для виконання покладених на суб`єкта владних повноважень (орган чи посадову особу) функцій, що надають йому певний ступінь свободи розсуду оцінювати ситуації, здійснювати правомірний вибір між декількома варіантами рішень (дій) та не передбачають обов`язків узгоджувати (в будь-якій формі) свої рішення з будь-яким іншим суб`єктом.
Варто відмітити, що як право обрати секретаря ради, так і право прийняти рішення про дострокове припинення його повноважень, належить виключно депутатам відповідної ради.
З наведеного слідує, що оцінка діяльності секретаря ради під час виконання ним своїх повноважень є виключною компетенцією суб`єкта призначення, тобто депутатів ради.
Відтак, розглядаючи даний спір, суд не надає оцінки повноти та правильності виконання позивачем своїх посадових обов`язків, вважаючи таку оцінку виключними дискреційними повноваженнями Енергодарської міської ради в особі її депутатів.
В даному контексті є безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем норм Кодексу законів про працю України та Закону №2493-III, відповідно до ч.1 ст.20 Закону №2493-III, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з положеннями ч.ч.1, 5 ст.50 Закону №280/97-ВР секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Отже, посада секретаря міської ради є виборною посадою, на яку особа обирається відповідною міською радою.
Відповідно ч.1 ст.36 Кодексу законів про працю України підставами припинення трудового договору є:
1) угода сторін;
2) закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;
3) призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 цього Кодексу;
4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45);
5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;
6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці;
7) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;
7-1) укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам Закону України "Про запобігання корупції", встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення;
7-2) з підстав, передбачених Законом України "Про очищення влади";
8) підстави, передбачені контрактом;
9) підстави, передбачені іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст.40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.
Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації. Аналогічні правила застосовуються і до випадків звільнення працівника з підстав, передбачених статтею 41 КЗпП України (ч.3 цієї норми).
Таким чином, виходячи з нормативного тлумачення ст.36, ч.3 ст. 40, ч.3 ст. 41, статей 40, 41 Кодексу законів про працю України та враховуючи те, що між сторонами виник спір із приводу припинення трудових відносин з працівником з підстав, передбачених ст.50 Закону №280/97-ВР, а не у зв`язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, норми ч.3 ст.40 Кодексу законів про працю України на ці правовідносини не поширюються.
Зазначене відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 13.06.2018 у справі №545/1881/16-а (провадження №К/9901/22266/18).
Крім того, суд звертає увагу, що Рішенням Енергодарської міської ради «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 №14» від 23.10.2019 №22 викладено пункти 1 та 3 рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » в наступній редакції: 1) достроково припинити повноваження ОСОБА_1 на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити її 15.08.2019 в день коли на підставі листка непрацездатності від 05.08.2019 серія АДУ №535584 вона мала стати до роботи, відповідно до ч.5 ст.50 Закону України Закон №280/97-ВР; 2) у зв`язку із звільненням 15.08.2019 ОСОБА_1 з посади секретаря Енергодарської міської ради міському голові видати відповідне розпорядження про кінцевий розрахунок.
Отже, у зв`язку з наведеними змінами звільнення позивача відбулось у перший робочий день після завершення періоду тимчасової непрацездатності.
Крім того, судом встановлено, що оскаржуване рішення, яким достроково припинено повноваження секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 , прийнято таємним голосуванням у відповідності до норм ч.3 ст.59 Закону №280/97-ВР та положень Регламенту.
У зв`язку з наведеним, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання про дострокове припинення повноважень позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, у зв`язку з чим підстави для скасування відповідного рішення, поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу відсутні.
Частиною 1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами ст.90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Аналізуючи встановлені обставини справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті спірних рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією, законами України, Регламентом Енергодарської міської ради, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Енергодарська міська рада, місцезнаходження: 71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 20514818.
Повне судове рішення складено 21.11.2019.
Суддя М.О. Семененко