Рішення № 85890302, 18.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2019
Номер справи
240/10304/19
Номер документу
85890302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2019 року м.Житомир справа № 240/10304/19

категорія 113070200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: позивача ОСОБА_1 , представника позивача - Врублевського М.М. ,

представника відповідача-Спірідонової Г.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області №147037 від 20.08.2019.

В обгрунтування позву зазначає, що підстави для застосування штрафу відсутні, оскільки, по-перше, після загрузки відбулось зважування та вага автомобіля з напівпричепом складала 36 430 кг., маса товару складала 21900 кг., що підтверджується видатковою накладною та технічними талонами. Тобто, похибка у зважуванні відповідача майже 6 тонн. По-друге, на його вимогу було відмовлено у проходженні повторного зважування. Також позивач зазначає, що після результатів зважування транспортний засіб не затримувався і його подальший рух не заборонявся, що свідчить про те, що відповідачем при прийнятті постанови не враховано обставин справи , що мають значення для його прийняття, тому звернувся до суду.

Ухвалою від 18.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 22.10.2019.

04.10.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву зазначено, що після зважування автомобіля позивача, приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами позивачем чи його водієм здійснено не було, а також плати за проїзд внесено не було. Отже, підстав для повторного зважування не було. Щодо подальшого зважування представником відповідача зазначено, що водій міг розвантажити та перевантажити свій вантаж. Поряд з цим, управління не наділено повноваженнями щодо заборони руху великовагового транспортного засобу та затримання транспортного засобу. Отже, відповідач вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки при здійснені габаритно-вагового контролю транспортного засобу перевіряючі діяли відповідно до вимог чинного законодавства, при перевірці встановлено порушення позивачем норм Закону України "Про автомобільний транспорт", Правил дорожнього руху.

В судових засіданнях 22.10.2019 та 11.11.2019 оголошувалась перерва.

В судовому засіданні 18.11.2019 позивач та його представник позов підтримали, просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

26.06.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на а/д М-07 Київ-Ковель км. 382, під час проведення рейдової перевірки, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із причепом KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 .

За наслідками зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.06.2019 №0002309 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому зазначено, що повна маса транспортного засобу 42,05 тонн, навантаження на вісь 13.35 тонн. (а.с.20)

За результатами габаритно-вагового контролю складено акт № 164225 від 26.06.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом про порушення ОСОБА_1 , якому належить автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із причепом KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 ст.34,48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, при наданні послуг з перевезення вантажу відсутній та неоформлений дозвіл на рух з перевищенням вагових обмежень ТЗ (повна маса 42,05 т на вісь 13,35 т), відповідальність за що передбачена ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". (а.с.15)

Також, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області складено акт № 0021708 від 26.06.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Повна маса 42,05 т, нормативно допустима-40 т. Осьові навантаження - 13,35 т, нормативно допустимі-11 т. (а.с.16) та складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у розмірі 1 182,48 євро, що еквівалентно 35269 грн .04 коп. (а.с.19)

20.08.2019 начальником Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області прийнято постанову №147037 про застосування адміністративно-господарського штрафу , якою за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" на ФОП ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. (а.с.8)

Позивач, вважаючи таку постанову протиправною, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в України визначені Законом України "Про автомобільний транспорт", частиною 12 статті 6 якого встановлено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Пунктом 4 Положення № 103 передбачено, що основним завданням Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті. У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами державного контролю під час планових, позапланових та рейдових перевірок на підставі направлення на перевірку.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п. 14 Порядку № 1567).

Пунктом 15 Положення № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до п.21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу посадова особа робить запис у дорожньому листі із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (п. 25 Порядку № 1567).

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення (абз. 2 п. 29 Порядку №1567).

Отже, після складання посадовою особою органу державного контролю акту, в якому зафіксовано встановлені під час проведення перевірки порушення, в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення здійснюється розгляд справи про порушення. При цьому, штраф застосовується лише за порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. стало встановлене за результатами перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області транспортного засобу позивача порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Зокрема, 26.06.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на а/д М-07 Київ-Ковель км. 382, під час проведення рейдової перевірки, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із причепом KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 .

За наслідками зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.06.2019 №0002309 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому зазначено, що повна маса транспортного засобу 42,05 тонн, навантаження на вісь 13.35 тонн. та акт № 164225 від 26.06.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом про порушення ОСОБА_1 , якому належить автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із причепом KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 ст.34,48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, при наданні послуг з перевезення вантажу відсутній та неоформлений дозвіл на рух з перевищенням вагових обмежень ТЗ (повна маса 42,05 т на вісь 13,35 т), відповідальність за що передачена ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Тобто, перевіряючими встановлено, що повна маса транспортного засобу з причепом 42,05 т при нормативно допустимій - 40 т. Осьові навантаження - 13,35 т, при нормативно допустимих - 11 т.

Зазначені висновки стали підставою для складення акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, розрахунку, а відтак, і для винесення спірної постанови.

Разом з тим, суд такі висновки оцінює критично, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно акту зважування повна загальна маса автомобіля марки DAF д.р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом марки Krone д.р.н. НОМЕР_2 та вантажем становила 42,05 т.

Разом з тим, відповідно до наявної у матеріалах справи перепустки №1717 від 26 червня 2019 року маса автомобіля марки DAF д.р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом марки Krone д.р.н. НОМЕР_2 становила 14 530 кг. Повна маса автомобіля з вантажем становила 36 430 кг. Маса товару складала 21 900 кг. (а.с.9)

Маса товару при зважуванні відповідає видатковій накладній №2186 від 26 червня 2019 року в якій зазначено, що вага брикетів торфових становить 21 900 кг. (а.с.13)

Згідно свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, маса автомобіля марки DAF д.р.н. НОМЕР_1 становить 6761 кг та напівпричепа марки Krone д.р.н. НОМЕР_2 - 7790 кг.(а.с.11-12)

Крім того, матеріали справи свідчать, що зважування автомобіля та автомобіля з вантажем проводилося окремо на сертифікованих вагах ВАТ 60-18 заводський номер 14-09 Державного підприємства "Волиньторф". Зазначені ваги повірені і згідно свідоцтва №02-103 повірка чинна до 08 жовтня 2019 року. (а.с.66-74)

Тобто, результати зважування транспортного засобу працівниками Укртрансінспекції містять розбіжності з даними зважування, наданими позивачем.

Як пояснив в судовому засіданні позивач, зазначені документи пред"являлись представникам Укртрансбезпеки, у зв"язку з чим він вимагав повторного зважування транспортного засобу, в чому було відмовлено.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України (частина дванадцята). Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (частина чотирнадцята).

Згідно зі ст. 48 Законом України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (частина перша). У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (частина четверта).

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування передбачена "Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".

Пунктом 6 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пунктів 15-18 Порядку №879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

Порядком передбачено, що в разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування (підпункт 4 пункту 21), повторне вимірювання і зважування - будь-яке наступне вимірювання транспортного засобу, що перебуває в межах одного стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю, з часу в`їзду такого транспортного засобу на територію пункту до виїзду з неї (підпункт 12 пункту 2).

Виходячи з викладеного, суд вважає, що виявивши за результатами зважування транспортного засобу позивача перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів та враховуючи невідповідність фактичних показників ваги показникам, зазначених у наданих позивачем документах, працівники Укртрансбезпеки повинні були провести повторне зважування на пункті габаритно-вагового контролю з метою усунення розбіжностей, чого не зробили.

Зазначене свідчить про те, що зважування відбулось без застосування методики, з порушенням процедури та вимог Порядку №879.

При цьому, доводи щодо відсутності підстав для повторного зважування, оскільки позивачем не було приведено габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами, як це передбачає п.22,23 Порядку, суд до уваги не приймає, з огляду на те, що таке зважування необхідне було для спростування чи підтвердження виявлених розбіжностей з наданими ним документами.

Із врахуванням вказаного вище, суд вважає, що відповідачем не дотримано вимог Порядку №879 та не доведено порушення позивачем Закону України "Про автомобільний транспорт", що виключає можливість застосування адміністративно-господарського штрафу.

Згідно з ч1. ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідачем, як суб"єктом владних повноважень не доведено правомірність спірної постанови, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області (майдан С.П.Корольова,12, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 39790560) №147037 від 20.08.2019.

Стягнути за рахунок бджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області (майдан С.П.Корольова,12, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 39790560) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 25 листопада 2019 року