
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2019 року Справа № 214/5375/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, в якому просить визнати дії щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2019 р. протиправними; зобов`язати вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , як особі, яка має статус одинокої матері, щомісячної соціальної допомоги на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2019 року по 31.04.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач надала до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради усі необхідні документи для призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідачем було протиправно відмовлено у призначенні допомоги через відсутність довідки про надання грошового еквівалента пільг з електропостачання, надання якої чинним законодавством не передбачено.
Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що 25.01.2019 року позивачем було надано неповний пакет документів для оформлення допомоги на дітей одиноким матерям, а саме: у декларації не зазначено грошового еквіваленту пільг за спожиті житлово-комунальні послуги, що стало підставою для відмови у призначенні допомоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 05.09.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
18.09.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 01.07.2013 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та отримує допомогу одиноким матерям на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради від 12.07.2019 року № 1242.
25.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
30.01.2019 року Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради звернулось до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» із листом № 01-14/601, у якому просило надати довідку про грошовий еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги на багатодітну сім`ю гр. ОСОБА_3 . Який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року.
25.02.2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради прийнято розпорядження про відмову у призначенні допомоги ОСОБА_1 з січня, у зв`язку із неповним комплектом документів, а саме, відсутністю довідки про надання грошового еквіваленту пільг з послуг електропостачання.
Листом від 22.04.2019 року № Л-685/063 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради повідомило позивача про те, що при зверненні із заявою було надано не повний пакет документів, а саме, відсутня довідка про грошовий еквівалент пільг та довідка про доходи від земельного паю за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року. Також, повідомлено про те, що були здійсненні запити до комунальних організацій щодо довідок про грошовий еквівалент пільг, однак у зв`язку із тим, що станом на 25.02.2019 року відповіді від КМЕМ «ДТЕК» Дніпрообленерго не отримано, прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги.
08.05.2019 року ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» надано відповідь листом № 20767/9700 на звернення ОСОБА_3 , у якому зазначено, що запитувана інформація наявна в персональній обліковій картці пільговика Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, доступ до якої є у розпорядженні Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради. Також було зазначено про відсутність зареєстрованих запитів від Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради.
11.05.2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради прийнято розпорядження про призначення ОСОБА_1 допомоги одиноким матерям з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 1664,13 грн.
Вважаючи дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо відмови у призначенні соціальної допомоги на дітей одиноким матерям протиправними позивач звернулася з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", громадяни України, в сім`ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", відповідно до цього Закону призначається такий вид державної допомоги, як допомога на дітей одиноким матерям.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Частинами 1-3 статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
ОСОБА_1 з 01.07.2013 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та отримує допомогу одиноким матерям на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Умови призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Так, згідно пункту 2 Порядку № 1751, призначення і виплата державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюються управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад.
Відповідно до пункту 36 Порядку № 1751, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Як встановлено судом, 25.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради для продовження виплати допомоги на дітей одиноким матерям із відповідною заявою.
У пункті 35 Порядку № 1751 визначено документи які подаються до органу соціального захисту населення для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, зокрема: заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Таким чином, а ні нормами Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", а ні нормами Порядку № 1751, які регулюють порядок надання допомоги на дітей одиноким матерям, не передбачено обов`язок заявника надавати для призначення допомоги довідку про надання грошового еквівалента пільг.
Натомість, як зазначено у розпорядженні від 25.02.2019 року, підставою для відмови у призначенні допомоги стало ненадання заявником довідки про надання грошового еквіваленту пільг з послуг електропостачання.
Суд вважає таке рішення протиправним, з огляду на відсутність у позивача обов`язку подавати для призначення допомоги таку довідку.
Щодо твердження відповідача у відзиві на позов про те, що заява від 25.01.2019 року не була заповнена повністю, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд вважає неприйнятним посилання відповідача, як на підставу прийняття оскаржуваного рішення, неповне заповнення декларації від 25.01.2019 року, оскільки підставою для його прийняття зазначено саме не надання позивачем довідки про надання грошового еквіваленту пільг з послуг електропостачання.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 року.
При цьому, судом було встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради було прийняте рішення щодо відмови у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям у формі розпорядження від 25.02.2019 року.
Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
В справі «East/West Alliance Limited» проти України» (№ 19336/04) Суд вказує, що дія статті 13 вимагає надання національного засобу юридичного захисту у спосіб, який забезпечує вирішення по суті поданої за Конвенцією «небезпідставної скарги» та відповідне відшкодування, хоча договірним державам надається певна свобода дій щодо вибору способу, в який вони виконуватимуть свої конвенційні зобов`язання за цим положенням. Межі обов`язків за статтею 13 різняться залежно від характеру скарги заявника відповідно до Конвенції. Незважаючи на це, засоби юридичного захисту, які вимагаються за статтею 13 Конвенції, повинні бути ефективними як у теорії, так і на практиці (Kudla v. Polandа № 30210/96).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що найбільш ефективний із можливих способів захисту порушеного права позивача, є скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради від 25.02.2019 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 року.
Разом з цим суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить зобов`язати відповідача нарахування та виплати щомісячну соціальну допомогу на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2019 року по 31.04.2019 року.
Як встановлено судом під час судового розгляду, відповідно до розпорядження від 11.05.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям, на дитину, що перебуває на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 1664,13 грн.
Допомога за квітень 2019 року у розмірі 1664,13 грн. була виплачена ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради від 30.10.2019 року № 2994.
Отже, враховуючи нарахування та виплату позивачу допомоги одиноким матерям за квітень 2019 року, не підлягає задоволенню вимога про зобов`язання нарахувати та виплатити щомісячну соціальну допомогу на дитину з 01.04.2019 року по 30.04.2019 року .
В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради (вул. С. Перовської, б. 16-А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50036, код ЄДРПОУ 05411280) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради від 25.02.2019 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради нарахувати та виплати ОСОБА_1 щомісячну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2019 року по 31.03.2019 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 14 листопада 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська